Poslanci schválili bezplatnú MHD pre určité skupiny občanov

cesta autobusom
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na 2. zasadnutí mestského zastupiteľstva v Šali poslanci schválili návrh, podľa ktorého budú určité skupiny občanov využívať MHD v meste bezplatne. Bezplatná doprava sa bude týkať seniorov nad 62 rokov, ZŤP občanov, detí do 6 rokov a podľa pridaného návrhu aj občanov, ktorí vlastnia Janského plaketu za darovanie krvi.

V súčasnosti stojí dôchodcu do 70 rokov cestovný lístok 15 centov, cestujúci vo veku nad 70 rokov zaplatí 7 centov. Vedenie mesta navrhuje zaviesť pre tieto kategórie cestujúcich nulovú sadzbu, píše na webstránke.

V cenovom výmere pre mestskú autobusovú dopravu sa nachádza druh cestovného lístka pre dôchodcov nad 70 rokov alebo držiteľa preukazu ťažko zdravotne postihnutej osoby vo výške 0,07 centov. Na základe vyjadrenia dopravcu dochádza často k nedorozumeniam pri vydávaní, kde sa cestujúci dožadujú vrátenia 0,03 centu, ktorými už ale dopravca na základe obmedzenia 1 a 2 centových nedisponuje,“ uvádza sa v materiály pre mestské zastupiteľstvo.

Bezplatne budú jazdiť aj držitelia Janského plakety

Podľa schváleného návrhu budú od platby oslobodení všetci seniori nad 62 rokov, zdravotne ťažko postihnutí občania, deti do 6 rokov a držitelia Janského plakety. S návrhom poslednej skupiny prišli dvaja poslanci, ktorí sú tiež poslancami NSK, Róbert Andráši a Róbert Tölgyesi.

Na základe toho, že aj Nitrianska župa schvaľovala podobný návrh ako v Šali a do skupiny bezplatného cestovania boli zaradení aj občania s Janského plaketou, rozhodli sme sa, že návrh rozšírime. Funguje to takto už v mnohých mestách na Slovensku,“ vyjadril sa pre média Róbert Tölgyesi.  V súčasnosti sa to týka približne 80 občanov v meste.

Niektorí poslanci považujú návrh za populistický, navrhujú komplexné riešenia

Našli sa aj poslanci, ktorí boli proti návrhu. Navrhujú komplexné a systémové zmeny. „Tento návrh vyplynul iba z jednej požiadavky kvôli úprave cenníku a problému s vydávaním. Mestská hromadná doprava v Šali potrebuje naozajstné zmeny v počte zastávok, liniek a celkovú zmenu systému fungovania MHD. Najjednoduchšie riešenie bolo prijať návrh s bezplatnou dopravou namiesto komplexného riešenia, ktoré Šaľa potrebuje. Považujeme tento návrh za populistický,“ vyjadril sa k nesúhlasu Róbert Čibrík zo strany Zmena pre Šaľu.

Poslanci zo strany navrhujú, aby boli zvýhodňovaní ľudia, ktorí platia čipovou kartou, osoby v hmotnej núdzi, či osoby, ktoré využívajú MHD častejšie. „Potrebujeme ľudí dostať do MHD, rozšíriť zastávky a linky, aby ľudia mali motiváciu používať MHD,“ dodal Čibrík.

Ročný výpadok bude stáť mesto 2500 eur

 Výpadok na cestovnom by podľa radnice predstavoval 2 500 eur ročne. Mesto by túto sumu doplácalo dopravcovi ako úhradu za služby vo verejnom záujme.

Zľavnené cestovné budú mať všetci dôchodcovia v NSK

V celom Nitrianskom kraji by mali seniori, ktorí dosiahli dôchodkový vek, cestovať za jednotné zľavnené cestovné vo výške 30 centov. Nové cestovné bude platiť v autobusoch, ktoré jazdia podľa cenníka NSK. Zmenu tarify už odsúhlasili krajskí poslanci na svojom marcovom rokovaní. Nová tarifa bude platiť od 1. mája, dosah na rozpočet NSK bude približne 99.000 eur

Mb, ml

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *