Šalianski folkloristi privítali jar: Čo symbolizuje vynášanie Moreny?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Na smrtnú nedeľu 3. 4. 2022 vyniesli šalianski folkloristi Morenu, ktorá symbolizuje zimu, do Váhu. Divákom pripravili podujatie, na ktorom vystúpil aj Detský spevácky súbor Škovránok. Aké tradície sa tradujú v našom kraji? O tom nám viac povedal Robert Žilík z Musicantica Slovaca, ktorý Šaľanom predstavil tradičné hudobné nástroje.

 Naši predkovia kedysi robili obrady, ktoré mali pozitívne ovplyvniť očakávané zmeny v prírode. Jedným z obradov bolo aj vynášanie Moreny na Smrtnú nedeľu. Morena môže symbolizovať smrť alebo zimu, ktorú chcú ľudia vyhnať a privítať jar a nové obdobie rastu a prosperity, nový život. Symbolickú Morenu deti pokreslia, následne sa upáli a hodí do vody.


Náš Folklórny súbor Šaľan tento zvyk previedol aj v minulých rokoch. Pri spievaní piesní prišli k Váhu, kde Moreny podpálili a hodili ju doň. Deti do nej následne hádzali kamienky.

„Sú to zvyky, ktoré patria k jarnému kalendárnemu cyklu. Vykonávané boli od Smrtnej nedele po Kvetnú nedeľu, celý cyklus vyvrcholil Veľkonočným pondelkom a tradíciami, ktoré sa zachovávajú dodnes,“ opisuje Žilík.


Na Kvetnú nedeľu, týždeň pred Veľkonočnou nedeľou, sa chodilo s ozdobenou halúzkou. „Po omši chodili roľníci do poľa a zahrabali niekoľko bahniatkových konárikov do ozimín, aby ich tým požehnali,“ vysvetľuje Žilík. Halúzky sú prítomné aj počas Veľkonočného pondelka v korbáčoch.


„Nosilo sa letečko, vrbová halúzka, u nás bolo toto chodenie s halúzkou na Kvetnú nedeľu nazývané aj chodení s vrbu. Pochôdzkovalo sa po dedine a spievalo sa pri bráne, aby zabezpečili prosperitu, privolali slnko, aby svietilo, aby kvety začali kvitnúť, tráva rásť a stromy pučať,“ hovorí o tradíciách Žilík.

Šaľanom ukázali aj zvyk čapášenia. Čapášiť znamená ušľapávať, drobnými krokmi určiť medzu, kráčať rôznymi smermi a vytvárať geometrické útvary, čím si vyšľapú roľníci svoju lúku a prebudia zasadené semiačka.

ČAPÁŠENIE (Urmín, F. Keleši, 1908)

 

 Hore lúka, dole lúka, lúku treba čapášiť.

Keď sa lúka vyčapáši, treba hu aj pokosiť.

Keď sa lúka pokosí, kravička sa nakŕmi, zároveň sa podojí.

Kravička dá mléčko, syr a, maslo – aj pre desať detí.

 

MORENIČKA KRÁSNA (Čakajovce, Mária Galbavá nar. 1910)

 

 Morenička krásna, ďe si húski pásla?

Na zelenej lúke, pri bistrom potoce.

Čo si tam robila? Miši som lomila.

Miši som lomila, na masle smažila.

Pre pána pána richtára, aj pre jeho sina.

Tieto a iné piesne spievali deti z Detského speváckeho zboru Škovránok pri SZUŠ Heleny Madariovej v Nitre, ktorý pracuje pod vedením Márie Žilíkovej Mandákovej. Tie šalianskym deťom ukázali aj rôzne tradičné hry, dokonca si jednu spoločne aj zahrali.

Staré hudobné nástroje

Robert Žilík predstavil Šaľanom na Váhu staré hudobné nástroje, na ktoré deti následne zahrali.

  • Hlásnický roh – v minulosti ho používali obecní hlásnici, kanási – pastieri svíň
  • Kozacie zvonce – liatovce
  • Citary– ktoré sa na okolí často vyskytovali, aj na majeroch
  • Píšťalky – boli v minulosti aj u nás
  • Gajdica – u nás dávno zanikla
  • Gajdy – boli v nitrianskom kraji veľmi rozšírené, Robert Žilík hovorí o približne 60 gajdošoch hrajúcich za posledných 100 rokov. V Trnovci gajdoval  Žigmund Popelák. V Hornom Jatove Ján Rábek, S Gorazdovom a Jarkom je spájaný Sýkora.
  • Vábničky – alebo detské zvukové hračky, našli v našej hudbe tiež uplatnenie.
  • Bubon – dob – bol u Slavianov známy.
  • Gudok – je unikátom, ide o slavianske husle, známe z vykopávok z 10. storočia.

Na konci podujatia nasledovala škola tanca v podaní FS Šaľan. Dospelí aj deti sa naučili dva základné tance, pri ktorých sa zahriali. Na Váh si napriek zlému počasiu prišlo ukážku tradícií pozrieť mnoho Šaľanov.


Stavanie mája

FS Šaľan robí v súčasnosti pre verejnosť kurz ľudového tanca každý pondelok od 18.15 v Spoločenskom dome vo Veči. Pre verejnosť chystajú aj ďalšie podujatie s názvom Stavanie mája, ktoré sa uskutoční 30. 4. 2022 o 15.00 pred Spoločenským domom vo Veči.

Viac fotiek z podujatia nájdete na našom facebooku Slovo Šaľanov. 

Foto, text: Mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *