10. rokov pomáha deťom zo sociálne slabších rodín prežiť krásne Vianoce, staňte sa aj vy Šalianskym anjelom

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Jana Zlatá so svojím projektom Šaliansky anjel oslavuje 10 rokov. A neoslávi ich inak ako ďalším ročníkom pomoci deťom zo sociálne slabších rodín. Aj tento rok pred Vianocami nájdete vo facebookovej skupine Šaliansky anjel zoznamy detí, ktorým môžete spraviť darčekom pod stromčekom krásne Vianoce.

„Opäť nadišiel predvianočný čas, kedy rozmýšľame ako obdarujeme svojich blízkych. Je mi cťou povedať, že pre mňa, moju rodinu, mnohých priateľov a aj vás, je to čas, kedy vyberáme darčeky aj pre deti, ktoré osobne nepoznáme, ale potrebujú našu pomoc,“ píše na sociálnej sieti Janka a pozýva všetkých Šaľanov, aby sa k nej pridali.

Tento rok ide o 10. ročník akcie. „Je to veľmi zaväzujúce, venovať sa tomu už toľko rokov. Videla som všeličo na vlastné oči, sprostredkovane som počula o rodinách kam ide pomoc. Viem že niekomu sa podarilo postaviť na vlastné nohy a niekomu nie. Niekto padol hlbšie a niekto už nie je medzi živými. Z mnohých detí zo zoznamu sa za tie roky stali rodičia. Majú vlastné rodiny a skúšajú aké to je starať sa sami o seba,“ rozpráva o skúsenostiach počas rokov.

Ľudia pomáhajú pravidelne

Za tie roky pomohlo deťom veľa ľudí, anjelov. Nájdu sa takí, ktorí pomohli raz i takí, čo pomáhajú každý rok a už v septembri sa uisťujú, že aj tento rok si budú môcť vybrať dieťa, ktorému urobia radosť pod stromčekom.  „Kvôli vám všetkým to má zmysel, samozrejme, tu ide o deti, ale ide aj o darcov. Sama som chcela pomôcť, niečo zmeniť,  niekomu trochu uľahčiť v zložitej životnej situácii. Aj keď len dosiahnuť že sa niekto usmeje, zohreje ho pri srdci, že predsa nie je sám, aj keď ide všetko dolu vodou,“ priznáva sa verejne.

Tento rok spoločne potešia 50 detí

Počas 10 rokov pomoci šalianski anjeli pomáhali rôznymi darmi, takými, čo potešia detskú dušu – knihy, hračky, takými, ktoré sú potrebné – školské pomôcky, drogéria, potraviny, oblečenie. Pomoc prišla aj počas pandémie, kedy darcovia pomohli s vitamínmi, liekmi pre deti. „Šaliansky anjel ale nepomáha iba pred Vianocami, celoročne s pomocou darcov pre pár detí platíme družinu, školské obedy,“ hovorí o pomoci Jana Zlatá.


Na jubilejnom zozname bude 50 detí z okresu Šaľa. „Primárne som vybrala neúplné rodiny, deti o ktoré sa starajú starí rodičia, deti so zdravotným znevýhodnením, prípadne z rodiny kde majú zdravotný problém rodičia,“ vysvetľuje ako vyberala deti do zoznamu. Pred Vianocami môžete sledovať stránku Šalianskeho anjela, kde po častiach zverejňujú zoznam detí. Vyberte si z nich aspoň jedno, aby žiadne dieťa nezostalo bez darčeka.

Zbierka pre rodinu v núdzi

Okrem klasickej zbierky darov sa Jana Zlatá tento rok rozhodla pod taktovkou Šalianskeho anjela urobiť finančnú zbierku pre rodinu z Veči, kde mamička trpí ťažkým onkologickým ochorením. „Má milujúceho manžela, ktorý sa príkladne stará o ňu aj o ich tri krásne detičky. Deti majú špeciálnu diétu – bezlepkovú a bezlaktózovú. Veľmi dúfam, že sa zdravotný stav mamičky zlepší, veď nádej je tu stále. Všetko si vieme kúpiť, požičať, prenajať, vyrobiť, zaobstarať, ale zdravie nie. Verím že spolu aspoň malou mierou zmiernime rodine ťažké chvíle ktoré prežívajú, a z celého srdca verím, že sa na nich ešte usmeje šťastie aj vďaka vám,“ hovorí o rodine.

Ak by ste mali záujem podporiť mamičku a jej rodinu, môžete tak urobiť prostredníctvom ČSOB účtu: SK13 7500 0000 0040 0137 2808, do poznámky napíšte ANJEL.

Red.
foto: stránka Šalianskeho anjela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *