Aj Šaľania môžu prežiť Vianoce bez zbytočného odpadu

ekologické vianoce
Čas čítania: 2 min

Vianoce sú okrem duchovného významu zároveň aj sviatkami hojnosti či štedrosti. A tak práve december je každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac. December však nie je len mesiacom nákupov, ale aj mesiacom odpadu. Jeho množstvo totiž rastie spolu so spotrebou. Obyvateľ Nitrianskeho kraja ročne vyhodí do odpadových nádob vyše 500 kg odpadu. Až 60 % z neho končí na skládke. Okres Šaľa nie je výnimkou. Pozreli sme sa na to, ako predísť vzniku prebytočného „vianočného“ odpadu a ako počas sviatkov šetriť energiami.

8 rád, ako prežiť „Cirkulárne Vianoce“ alebo ako počas sviatkov šetriť naše životné prostredie, peniaze aj čas

 Nákupy

Nákupy sa pokúste realizovať v predstihu a s kvalitným nákupným zoznamom. Na nákupy noste svoje vlastné tašky, obmedzíte tak spotrebu tých jednorazových.

 Predvianočné upratovanie

Siahnite po kvalitných čistiacich prostriedkoch, čapovaných do vlastnej prinesenej nádoby alebo si ich skúste vyrobiť z domácich surovín. Prebytok plastových fliaš skúste niekomu ponúknuť, inak ich vyhoďte do odpadovej nádoby určenej na plasty.

ekologické balenie vianočných darčekov

Darčeky

Stavte na kvalitu, užitočnosť a trvácnosť. Skúste siahnuť po ručne vyrobených či recyklovaných, darčekoch, alebo po darčeku v podobe zážitku.

 Balenie darčekov

Vyhnite sa postupu „rozbalím a vyhodím“. Baliaci papier skúste nahradiť látkou alebo papierovou taškou. Darčeky zabalené v baliacom papieri rozbaľujte šetrnejšie, aby ste papier mohli použiť nabudúce.

 Varenie a pečenie

Navarte a napečte iba toľko jedla, koľko dokážete skonzumovať. V prípade, že vám jedlo zostane, podeľte sa so svojimi známymi alebo susedmi. Zvyšky nedojedeného jedla sa pokúste kompostovať.

vianočné pečenie

Vianočný stromček

Ak máte doma umelý stromček, používajte ho aj naďalej a čo najdlhšie. Keďže je vyrobený z plastu a kovu, nie je ho možné recyklovať. Živý stromček sa dá kompostovať. V ponuke sú aj živé stromčeky v kvetináčoch, ktoré po sviatkoch vieme vrátiť späť do prírody. Možnosťou je aj alternatívny stromček z dreva či kovu.

 Vianočné ozdoby

Ak každoročne vyzdobíte stromček alebo domácnosť rovnako, môže z toho vzniknúť jedinečná tradícia. Dbajte na kvalitu a trvácnosť. Siahnite po ručne vyrobených, recyklovaných, upcyklovaných ozdobách alebo sa inšpirujte prírodou.

vianočný stromček

 Energie

Počas vianočných sviatkov viac času trávime doma. Naše byty a domy však nemusia byť prekúrené. Ani svetielka na stromčeku nemusia svietiť nepretržite. Pri pečení a varení nenechávajte bežať rúru a sporák naprázdno. Špinavé riady sa odporúčajú umývať čo najskôr kvôli úspore vody.

exteriérový pohľad na centrum cirkulárnej ekonomiky

Aj obyvatelia Šale a okolitých obcí môžu stráviť vianočné sviatky v duchu cirkulárnej ekonomiky. V cirkulárnej ekonomike platí vzorec „kúp – použi – znovu použi“. Takmer všetkému odpadu, ktorý v súčasnosti končí na skládke, vieme dať šancu na recykláciu alebo ho možno premeniť na elektrinu a teplo v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO).

Viac informácií o cirkulárnej ekonomike nájdete na: www.ewia.sk

Reklamný článok
Foto: pixabay.com, shutterstock.com, archív ewia, a. s.

Zanechajte komentár

avatar
  Odber  
Upozornite ma na