Čo čaká Šaľu v roku 2024?

banner fantázia
Čas čítania: 2 min

Čo nás čaká v roku 2024 v Galante a Šali? RTV Krea zisťovala, akým projektom sa budú samosprávy venovať. Najväčšou výzvou mesta Šaľa pre rok 2024 je zabezpečiť finančné krytie na rekonštrukciu plavárne, na čom samospráva momentálne pracuje, uviedla televízia.

„Rok 2024 bude pre každú samosprávu veľmi náročný. Najmä finančne, lebo asi nie je žiadnym tajomstvom, že samosprávy naprieč slovenskom sú podfinancované a momentálne aj vláda SR rieši tento problém. Uvidíme, že do akej miery sa podarí vyčleniť ďalšie zdroje pre fungovanie samospráv,“ citovala televízia primátora Jozefa Belického.

Foto: Lesopark – vizualizácia

„Napriek tomu sú projekty, ktoré už sú rozbehnuté a sú finančne zabezpečené, veď rozpočet sme prijali aj v našom meste ešte v decembri minulého roku. A isté je, že niektoré naše plány sa zrealizujú,“ pokračoval ďalej primátor Belický. Na jar „ukončíme projekt lesoparku„, (…) „to bude také prvé dielo, ktoré bude dokončené vlastne v tomto roku.“

Lesopark, ktorý je na šalianskej strane medzi násypmi neďaleko Váhu, sa postupne mení na prímestský park. Pribudnú tam viaceré nové prvky, nové chodníky, mobiliár, drobná architektúra a verejné osvetlenie. Novinkou bude aj vybudovanie viacúčelovej budovy, ktorá bude mať zelenú strechu. K dispozícii budú pitné fontánky a sociálne zariadenie.

 

Foto: Prezentácia projektu z Nórskych fondov

Do revitalizácie investuje radnica vyše 858 tisíc eur, ktoré získala pred dvomi rokmi z Nórskych fondov. Projekt spolufinancuje aj zo štátneho rozpočtu SR. Ide o projekt Šaľa na ceste k zmierňovaniu klimatických zmien. Jeho súčasťou už bola rekonštrukcia budovy školského klubu detí a telocvične na Základnej školy Ľudovíta Štúra.

Tieto práce si nebudú vyžadovať žiadne výruby stromov, píše mesto. „Prosíme návštevníkov lesoparku o strpenie počas výstavby,“ dodáva. O čistotu a poriadok v parku sa bude starať správca areálu.

Foto: MŠ Budovateľská

Okrem toho v meste prebieha verejné obstaranie na dodávateľa rekonštrukcie Materskej školy na Budovateľskej ulici. Mesto na ňu získalo dotáciu z Environmentálneho fondu. Na budove sa zateplí a obnoví fasáda, mesto opraví aj terasu škôlky. Ďalším projektom radnice je projekt vnútromestskej cyklotrasy. „Verím, že sa nám podarí tieto plány zrealizovať a potešia našich obyvateľov,“ dodal Belický.

Foto: K-Park Veča – vizualizácia

Obyvatelia Šale sa zapojili do hlasovania na získanie ihriska K-Park, ktoré bude stáť vo Veči vedľa nákupného strediska S1

 

Zdroj: RTV Krea

Spracoval: ML

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *