Delta variant je už potvrdený aj v okrese Šaľa

delta variant šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Vo svete sa šíri delta variant vírusového ochorenia COVID-19. Na Slovensku bolo od júna zaznamenaných 35 prípadov nového variantu, ktorý je nákazlivejší a šíri sa rýchlejšie. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR. Prvé prípady sa objavili aj v Nitrianskom samosprávnom kraji, dokopy ich je 4, z toho až 3 boli zaznamenané v okrese Šaľa.

„V našej územnej pôsobnosti, okres Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce, máme potvrdené 4 prípady delta variantu,“ informovala nás riaditeľka RÚVZ Nitra Katarína Tináková. V Zlatých Moravciach zatiaľ nezaznamenali žiaden prípad.

V Šali evidujú už 3 prípady

V okrese Nitra evidujú jeden prípad. V okrese Šaľa zaznamenali už 3 prípady nového variantu. Podľa slov riaditeľky RÚVZ Nitra ide o osoby, ktoré pricestovali zo zahraničia a ich úzke kontakty.  „Jedna z nakazených osôb bola očkovaná a 3 osoby neboli zaočkované,“ hovorí pre Slovo Šaľanov.

„Vo všetkých prípadoch  bolo okamžite vykonané epidemiologické vyšetrovanie a prijaté protiepidemické opatrenia,“ dodáva Katarína Tináková, riaditeľka RÚVZ Nitra.

Nový variant sa prvýkrat objavil v Indii, momentálne je rozšírený najmä vo Veľkej Británii. Na Slovensku aj naďalej dominuje alfa variant koronavírusu, britská mutácia. Odborníci prosia o dodržiavanie opatrení a opatrnosť pri cestovaní do zahraničia.

Otestovať sa môžete na zimnom štadióne

Po príchode zo zahraničia sa odporúča otestovať aj v prípade, že ste zaočkovaní. Testovanie pre zaočkovaných po príchode zo zelených krajín nie je povinné. Môže však zachytiť novú mutáciu vírusu.

Ako zistíte, že ste nakazený novou variantou? Príznaky sa líšia, delta variant sa prejavuje inak, zatiaľ potvrdené príznaky nájdete na health.gov.sk.

V Šali sa môžete otestovať na zimnom štadióne, kde v súčasnosti robia PCR aj antigénový test. Oba testy sú spoplatnené. Za antigénový test zaplatíte 19,90 eur. Registrovať sa viete na stránke korona.zzz.sk, ale ponúkajú aj možnosť otestovať sa bez registrácie s platbou priamo na mieste. MOM-ka na Váhovej ulici v Šali funguje v čase pondelok – piatok od 8.00 do 13.00 hod.
Antigénový test vám spravia iba vo vyhradenom čase od 11.00 do 13.00 hod, otestujú vás aj mimo vyhradený čas, prednosť ale majú ľudia, ktorí sú objednaní na PCR test. Infomovala radnica.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *