Do Šale zavítal župan NSK Branislav Becík, stretol sa so starostami obcí šalianskeho okresu

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Dňa 8. marca 2023 zavítal do Šale predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislav Becík, ktorý po minuloročných komunálnych voľbách nahradil na poste župana Milana Belicu. Na úrade v Šali sa stretol s 12 starostami a starostkami obcí šalianskeho okresu, aby s nimi prebral budúce plány pre rozvoj nášho okresu.

Po úvodnom blahoželaní dámam k sviatku sa prihovoril zástupcom obcí v šalianskom okrese a predostrel oblasti, ktorým sa plánuje ako nový predseda kraja so svojím tímom venovať. Medzi prioritami spomenul oblasť dopravy – vybudovanie železničného úseku medzi Nitrou a Šaľou, prímestskú hromadnú dopravu pre seniorov, oprava mostov a ciest v kraji.


Zatraktívnenie prímestskej dopravy pre dôchodcov a školopovinné deti

„Každý senior, ktorý dosiahne dôchodcovský vek sa bude môcť pohybovať po našom kraji hromadnou dopravou za cenu 30 centov. Takouto formou im chceme pomôcť, aby mohli cestovať za vnúčatami, zážitkami, lekármi,“ vyjadril sa k téme hromadnej dopravy Branislav Becík. Do budúcnosti by sa chceli podľa jeho slov dostať na cenu 0 eur, čiže cestovanie zdarma pre seniorov v dôchodcovskom veku a školopovinné deti.


V NSK máme viac ako 520 mostov, kraj podľa slov Becíka pripravuje projekt, podľa ktorého by sa ročne opravilo 25 mostov.

Máme 137 mostov v katastrofálnom stave, kde hrozí, že si odpílime naše obce od miest, a to nesmieme pripustiť,“ dodal.

Okrem projektu železničnej trate medzi Šaľou a Nitrou sa hovorilo aj o možnosti obnovy úseku medzi Šaľou a Nededom, ktorý sa v súčasnosti využíva iba raz ročne na historické podujatie s parnými lokomotívami. „Trať udržujeme v dobrej kondícii, práve kvôli podujatiu sa tu robí ročná údržba. Vidím priestor na znovuoživenie a myslím si, že by to prospelo doprave v okrese,“ vyjadrila sa k téme starostka obce Tešedíkovo Ildikó Agócs Kőrösi.

Kraj v minulosti neprispel na cyklotrasy v šalianskom okrese ani jedno euro

Primátor Šale Jozef Belický i starostovia okolitých obcí v diskusii upozornili župana na fakt, že NSK neinvestoval do cyklotrás v našom okrese za posledné roky ani jedno euro. Práve alternatívne druhy dopravy ako je cyklodoprava sú v menších okresoch dôležité. Spomenuli sa cyklotrasy medzi obcami i popri Váhu.


Témou bola aj cyklotrasa medzi Diakovcami a Šaľou, kde sa obec snaží už dva roky vysporiadať pozemky s majiteľmi, ktorí ich nechcú obci darovať ani predať. V súčasnosti má obec 80 % pozemkov vo vlastníctve.

„Čakáme na dedičské konania a čakajú nás stretnutia s občanmi, ktorí nesúhlasia s predajom pozemkov. Tento úsek je pre chodcov a cyklistov nebezpečný, boli tam smrteľné nehody. Veľa detí chodí do základných škôl do Šale z našej obce. A preto aj touto cestou prosím vlastníkov pozemkov, ktoré nie sú vysporiadané, aby nám pomohli, nejde o veľké plochy, ide o bezpečnosť občanov,“ vyjadrila sa k téme starostka obce Diakovce Kristína Jakócsová. Kraj im prisľúbil pomoc poskytnutím dotácie na cyklotrasu.

Kraj chce investovať do športu v kraji

Prioritou pre kraj sú aj dotácie na šport. V oblasti športu sa na stretnutí najviac hovorilo o plavárni. Tú mesto od Dusla odkúpi za symbolickú cenu 1 euro, po tom, čo opravilo strechu v hodnote 1,45 milióna eur, na ktorú od vlády získalo dotáciu v hodnote približne milión eur.


Belický prízvukoval novému županovi, že ide o významné športovisko kvôli 50-metrovému bazénu, ktorých je na Slovensku iba šesť. Plaváreň využívali občania celého kraja. Žiadal preto kraj o finančnú podporu pri dokončení rekonštrukcie plavárne. Projekt by mal byť vypracovaný už v máji tohto roka. Na to, aby opravili celú budovu spolu s výmenou technológií mesto potrebuje približne 3,5 milióna eur.

Dom sociálnych služieb v rukách NSK

Súčasťou priorít je aj sociálna oblasť a zdravotníctvo. Už v minulom roku mesto informovalo o plánoch vybudovať v priestoroch zrekonštruovanej polikliniky v Šali dom ošetrovacej starostlivosti a dom sociálnych služieb, ktorý by bol v zriaďovateľskej činnosti kraja.

„V súčasnosti máme podobné zariadenia v meste na starosti iba my, v mnohých prípadoch máme v mestských zariadeniach umiestnené ťažké prípady, ktoré nepatria do bežných domovoch dôchodcov. Takto by sa o nich postaral odborne kraj na našom území,“ povedal Belický k téme DSS.


Novému predsedovi NSK predostrel Belický aj plány s nemocnicou. „Vieme, že nemocnicu sa nám už nepodarí spojazdniť na úrovni, ako fungovala kedysi, ale je tu ešte priestor na rekonštrukciu a vytvorenie, napríklad jednodňovej chirurgie a iných špecializovaných ambulancií, aby naši občania nemuseli cestovať za vyšetreniami nielen do iných okresov, ale mnohokrát aj do iných krajov,“ dodal k téme zdravotníctva.

Kamenné kancelárie v obciach

Obciam chce kraj pomáhať aj pri získavaní dotácií a zhotovovaní projektov.  Plánom je uľahčiť a zefektívniť proces poskytovania dotácií z kraja na šport či kultúru.

„Pripravujeme absolútnu zmenu systému podpôr na úrovni samospráv, nehovoriac o pripravovanej zmene, čo sa týka dotačnej politiky na úrovni mládežníckeho športu. O všetkých zmenách budem starostov informovať, určite nejde o posledné stretnutie v tomto roku,“ povedal pre médiá Branislav Becík.

 V obciach kraj plánuje vybudovať kamenné kancelárie, ktoré by mali obce informovať o nových projektoch a možnostiach dotácií. Pracovníci im následne pomôžu aj s vypracovaním projektov, aby sa celý proces pre obce uľahčil.

mb
foto: mb, mesto Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *