Folkloristi oživili Fašiangy v Šali

fašiangy v šali
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Dňa 1. marca to v Šali žilo tradíciami, napriek nie príliš jarnému počasiu sa na pešej zóne stretli milovníci folklóru a slovenským tradícií.

S nápadom oživiť Fašiangy v Šali prišla trénerka FS Šaľan a DFS Šaľanček Martina Sýkorová. Šaliansky folklórny súbor zorganizoval akciu s názvom Fašiangy v Šali. Oslavy sa začali na Mestskom úrade v Šali, kde folkloristi vystúpili pred zamestnancami mestského úradu, odtiaľ sa vydali na Fašiangový sprievod mestom, nechýbal spev, tanec, pestrofarebné kroje, jedlo, alkohol  a dobrá nálada.

fašiangový sprievod šaľa

fašiangový sprievod v šali


V rôznych maskách či krojoch prechádzali cez mesto, tancovali a spievali pre ľudí, od niektorých dostali aj vzácne dary v podobe košíkov plných dobrôt, tie si odniesli na večernú veselicu.

Po príchode na pešiu zónu vyzvali do tanca ľudí, ktorí sa na nich prišli pozrieť a začala sa zábava.

folkloristi vytancovali šaľu
Do tanca zobrali aj ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na fašiangový sprievod.

fašiangový príhovor
Príhovor šalianskych folkloristov.

Pre ľudí vystúpili folklórne súbory nielen zo Šale. V programe ste našli deti z CVČ Šaľa, DFS Šaľanček, Muskátlis Néptánckör-Vágkirályfa, FS Sečkár Močenok a ZUŠ Šaľa.


cvč deti fašiangy

deti v ľudových krojoch

zuška fašiangy šaľa

ľudové tance

ľudové tance deti hopkanie
Vystúpili aj najmenší folkloristi z CVČ.

prípravy fašiangy šaľa
Pred vystúpením sa treba poriadne pripraviť.

Celé podujatie ukončil Folklórny súbor zo Šale, ktorý okrem tanca a spevu predniesol aj scénku s pochovávaním basy.

šalianske folkloristky


Zvyky a tradície v Šali

Viete, aké boli zvyky a obyčaje v Šali na Fašiangy? Folkloristi ich prítomným predstavili. Posledné tri fašiangové dni sa hýrilo, tancovalo, spievalo, to čo sa vtedy udialo, nikdy nikto nikomu nevyčítal. Mládenci chystali zábavu, skoro ráno vyšli do ulíc s trstinovou palicou, na ktorej bola pripevnená z dreva strúhaná hlava koňa veľkosti päste, ten mal na krku lanko s háčikom.

Prišli ku každému domu so slobodnými dievčatami a volali ich na veselicu, ak odpovedali záporne, išli k ďalšiemu domu, ak kladne, na hruď im pripevnili háčik. Mladé dievčatá chlapcom núkali šunky, slaninu, šišky, huspeninu a iné dobroty. Na koniec im na palicu uviazali stužku, o ktorú sa zvykli mládenci veľakrát hádať, ak sa dievčina, ktorá im stužku dala, páčila viacerým, štužky si totižto medzi sebou rozdelovali podľa toho, ktoré dievča sa komu páčilo. Na veselici dievčatá za božtek mohli dostať svoju stužku späť.

tanec šaľa fašiangy

Mládenci chodili v sprievode po obci a za sebou ťahali buď sane, alebo káričku, záviselo od počasia. Na saniach sedel mládenec v bielom, oblečený v plátenej ženskej spodničke, na hlave mal bielu šatku, v ruke palicu. Ostatní mládenci ťahali za predĺžené lanko, aby všetci boli v sprievode.

šalianski folkloristi
Šalianski folkloristi sa predviedli v plnej kráse, spievali všetci naokolo.


Dramaturgiu a program podujatia zostavovali: choreograf FS Šaľan Slavomír Ondejka, vedúci FS Šaľan Roman Hatala a trénerka FS Šaľan a DFS Šaľanček Martina Sýkorová.

pochovávanie basy

pochovávanie basy šaľa


Večer sa konala ľudová veselica

Zábava však neskončila na pešej zóne, folkloristi pozvali Šaľanov na pravú Ľudovú veselicu, ktorá sa uskutočnila v Dome kultúry v Šali. Do hudby hral Milan Veróny, nechýbala ľudová zábava, súťaže, tanečný dom s folklórnym programom a tombolou.

ľudová veselica fašiangy šaľa

V rámci Ľudovej veselici si ľudia mali možnosť prezrieť ukážku remeselníkov mesta Šaľa a okolia a výstavu tradičného odevu a svadobných dobových fotografií zo Šale a okolia. Nachystané boli aj klasické fašiangové pochúťky – šišky, pagáčiky, či chlebíky s masťou a cibuľou. Každý mohol priniesť nejakú pochutinu či pijatiku, to predsa k fašiangom patrí.

„Na Ľudovú veselicu prišlo vyše 100 ľudí a skvele sa zabávali a tancovali. Chceme pokračovať v organizovaní veselíc a zábav v takomto duchu,“ vyjadril sa pre náš mesačník Roman Hatala.

fašiangy veselica

Folkloristi sa chcú poďakovať všetkým, vďaka ktorým mohli oživiť fašiangy v našom meste. Podujatie podporilI: COOP Jednota Galanta, JOPI, ELSD elektroinštalácie, Agropol, Reštaurácia Domino, Raiffeisen Bank, Chytko bar, Langov dvor, City Cafe, Prútenka Katica, Mäsovýroba K+T mäso, Pegazus, Reštaurácia Don Galvan Šaľa, Slavomír Ondejka, Roman Kováč – autoopravy NONSTOP, Gabriel Száraz a Peter Hlavatý.

Autor: Michaela Harabišová
Zdroj: Autorka, archív FS Šaľan

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *