Hygienici zatvorili stánky na pešej zóne. Nazvali ich vianočnými trhmi, predajcovia namietajú

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Gastro priemysel počas pandémie utrpel najviac. Prevádzky sa snažia vyžiť, vymýšľajú, ako predávať svoje tovary a ponúkať služby ľuďom. Zamestnankyne RÚVZ so sídlom v Nitre dnes na pešej zóne v Šali vykonali kontrolu  a zatvorili tri prenosné prevádzky, ktoré podľa nových pravidiel, nemajú právo predávať občerstvenie či kávu cez okienko.  

V súčasnosti je povolený okienkový predaj, týka sa však iba kamenných predajní, výnimku tvoria ambulantné prevádzky s predajom potravín. Stánky a prenosné prevádzky, ktoré v meste fungujú aj počas roka mimo rôznych akcií, pod okienkový predaj podľa vyhlášky nepatria. A to napriek tomu, že dodržiavajú všetky pravidlá.

 „Predávame cez okienko. Používame dezinfekciu, jedlo balíme iba so sebou, nemáme tu stoly a ľudia tu jedlo nekonzumujú,“ vyjadril sa pre nás jeden z predajcov Gabriel Sáraz.


Rovnako nespravodlivo to vidí aj majiteľ prenosnej kaviarničky Roland Rapi. „Chcem sa veľmi poďakovať všetkým, najmä poslancom, ktorí vymýšľajú tieto vyhlášky a zákony, ktorí mi zakázali predávať cez okienko iba preto, že moja prevádzka má kolesá,“ vyjadril sa pre médiá.

Na RÚVZ v Nitre prišiel anonymný podnet

Dnes  vykonali na anonymný podnet zamestnankyne RÚVZ z Nitry kontrolu na pešej zóne. Mesto Šaľa obdržalo od RÚVZ vyjadrenie k vzniknutej situácii. „Pri kontrole v mieste obvyklého konania vianočných trhov bolo zistené prevádzkovanie  prenosných stánkov s rýchlym občerstvením v počte 3 kusy. V zmysle platnej vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí  č. 289 , účinnej od 10. 12. 2021, sú hromadné podujatia, okrem výnimiek  podľa §2 ods.2 uvedenej vyhlášky zakázané,“ stojí vo vyjadrení.

Vianočné trhy sú hromadným podujatím neuvedeným vo výnimkách,  takže zákaz sa vzťahuje aj na nich. Prevádzkari na pešej zóne protestujú  proti rozhodnutiu. „Toto nie sú vianočné trhy. Prevádzky, ktoré tu dnes vidíte, tu bežne nájdete aj počas roka. Nie je tu žiaden program ani nič,“ obhajujú sa.


„Podľa mňa by takéto stánky mohli byť otvorené, nevidím v nich žiadne ohrozenie,“ povedal jeden z občanov, ktorý si vychutnával posledný punč. Pri nedodržaní novej vyhlášky im hrozí pokuta v hodnote od 1000 do 20-tisíc eur.

Nakúpený tovar a veľké straty

„Čo mám robiť teraz? Vykradnúť zlatníctvo, banku? Ako mám dať najesť synovi, keď nemôžem pracovať a predávať? Nakúpil som čokoládu, víno na varené víno, môžem sa v ňom akurát okúpať,“ hovorí smutne Roland Rapi, majiteľ prenosnej kaviarne. Nevidí rozdiel medzi okienkovým predajom kávy so sebou, ktorý prebieha uňho či u konkurencii s kamennou predajňou.

„Stánky môžu podľa všetkého predávať iba potraviny, a cigánska podľa RÚVZ nie je potravina. Neviem, asi je to teda autosúčiastka,“ hovorí nahnevaný Gabriel Sáraz. „Nezostáva nám nič iné, iba počkať na lepšie časy, za posledné dva roky sme v mínuse o približne 80 %. Nie sú žiadne hromadné podujatia, kde by sme mohli predávať. Je to ťažké. Ľudia pôdu na trhy kúsok za hranice a minú naše peniaze tam. Verím, že to zvládneme v zdraví,“ dodáva.


V zmysle platnej vyhlášky sa zákaz uzatvorenia prevádzok nevzťahuje  na prevádzky verejného stravovania, vrátane stánkov s trvalým stanovišťom, vydávajúce pokrmy a nápoje so sebou. „Výnimka z uzatvorenia prevádzok sa nevzťahuje na prenosné stánky rýchleho občerstvenia , ani na remeselné stánky a z toho dôvodu nemôžu byť otvorené. Na predajne potravín vrátane ambulantného predaja potravín sa vzťahuje podľa §2 ods.2 písm. c vyhl. ÚVZ SR č.290 výnimka z uzatvorenia, avšak platí zákaz usporiadania vianočných trhov,“ informuje mesto Darina Pintová, vedúca oddelenia hygieny výživy z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre.

Vianočné trhy nebudú

Vianočné trhy sa tento rok v meste konať nebudú. Podľa novej vyhlášky si Šaľania nevychutnajú ani punč, kávu či cigánsku od malých celoročných predajcov. „Vianočné trhy v našom meste nebudú, nie je to, bohužiaľ, možné. Nebránili sme však malým predajcom predávať kávu alebo občerstvenie za dodržania všetkých pravidiel. Cieľom nie je ekonomicky položiť všetkých, ktorí by mali v tomto čase zarobiť. Myslím si, že boli prijaté dostatočné opatrenia, ktoré by mali chrániť verejnosť. Nie sú tu žiadne stoly, kde by sa združovali ľudia,“ vyjadril sa pre médiá primátor Jozef Belický.

Mesto vidí nedostatky v prijatých vyhláškach. „Nerozumiem, prečo nemôže niekto predávať kávu zo stánku, aký je v tom rozdiel, ak dodržiava platné pravidlá? Myslím si,  že  vo vyhláškach chýba sedliacky rozum,  je dôležité hľadať rovnováhu medzi ochranou zdravia, čo je priorita a medzi tým, aby sme neprestali fungovať a žiť. To sa zatiaľ veľmi nedarí. Vidím to na príklade svadieb, kde pri sobáši môže byť prítomných 6 ľudí, rodičia si losujú pred sobášnou sálou, ktorý z nich uvidí svoje dieťa na svadbe. To nie je normálne,“ dodal  Belický.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *