Iniciatíva „SPOLU TO DÁME“ pokračuje: Za triedené suroviny sa neplatí

spolu to dáme
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Skupina poslancov a aktivistov v našom meste, ktorá sa rozhodla hľadať riešenia na zníženie nákladov na likvidáciu komunálneho odpadu, vo feb­ruári pokračovala v činnosti. 

Zamerali sme sa na osobnú agitáciu v rodinných domoch, kde sa ešte neseparuje. Z takmer dvesto vyložených kuka nádob sa uskutočnilo tridsať štyri pohovorov. Mnohí obyvatelia o separácii konkrétnych komodít príliš veľa nevedeli, boli to hlavne starší občania. Zároveň sme rozdávali farebné vrecia. Upozornili sme ich, že táto naša činnosť bude častejšia, čo uvítali tí, ktorí separujú.

Trieďte, stojí to menej

Za triedené suroviny – plasty, papier, sklo, kovy sa neplatí z mestského rozpočtu nič. V prípade netriedenia komunálneho odpadu to mesto stojí v tomto období 107,4 Eur za tonu. To isté platí aj o stojiskách na sídliskách.


odpad


Mala by to byť dostatočná motivácia občanov na triedenie. Nezodpovednosť mnohých, ktorí vynášajú ku kontajnerom nadrozmerné nepotrebné časti nábytku, vedie k tomu, že tento odpad je síce odvezený na skládku, ale za cenu 164 eur za tonu ako čierna skládka. Apelujeme na občanov, aby dbali na skladanie a rezanie kartónov, ktoré zaberajú veľa miesta v kontajneri.


odpad


Odhalili „odpadový turizmus“

O tom, že funguje „odpadový turizmus“ svedčí stojisko kontajnerov na Kúpeľnej ulici. V piatok bol odvoz komunálneho odpadu, no v nedeľu popoludní na stojisku bola hotová Sodoma-Gomora. Obyvatelia priľahlých dvoch bytoviek nemali šancu vyprodukovať také množstvo odpadu cez víkend. Výsledok našej kontroly sme posunuli vedeniu mesta, ktoré už daný problém rieši.


odpad


Tŕňom v oku sú aj mnohé stojiská kontajnerov v našom meste, hlavne tie neohradené. Je to dlhodobý proces ich skultúrnenia, uzamykania, resp. výmeny za polopodzemné. Veríme, že tieto nedostatky sa nám s občanmi postupne bude dariť naprávať podľa hesla SPOLU TO DÁME. 

Peter Gomboš,predseda komisie životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti pri mestskom zastupiteľstve v Šali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *