Janka Rácová z Hornej Kráľovej sa venuje netradičnému športu – footgolfu

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Veľa ľudí o ňom nevie, no postupne si viac a viac pýta miesto medzi obľúbenými športmi. Janka Rácová z Hornej Kráľovej sa venuje footgolfu.

Začala s ním pred rokom, nevadili jej ani zmätočné reakcie okolia. Ostatní nechápali, čo to je a ako sa to hrá. Niektorí hovoria, že to nie je šport. Mňa to však neodradilo. Fascinuje ma, že to je kombinácia dvoch najpopulárnejších športov na svete, začína rozprávanie Janka v rozhovore pre náš mesačník.


Čo je to footgolf?

A naozaj: footgolf je spojenie dvoch športov futbalu a golfu. Je to vlastne golf, len sa hrá s futbalovou loptou, diery sú väčšie a namiesto palíc používate vlastné nohy.

Skóre sa počíta ako pri golfe, kde sa počíta každá rana, avšak hráči používajú nohy, aby mohli kopať futbalovú loptu cez fairway až k jamke. Najnižší počet kopov určuje víťaza. Footgolf sa hrá s futbalovými loptami veľkosti 5, jedna lopta pre každého hráča. V skupine sú maximálne štyria hráči. Hráč s najnižším skóre, alebo kto získal najväčší počet jamiek, sa považuje za víťaza. Štartový kop môže byť vykonaný len zo zeme, vysvetľuje talentovaná footgolfistka pravidlá tohto športu.

Ako Janka sama priznáva, svojmu obľúbenému športu sa stíha venovať len cez víkendy. Cez týždeň kvôli práci nestíha nielen trénovať, ale ani chodiť na turnaje. Napriek tomu sa jej podaril zaujímavý kúsok: Na turnaji v Rajci som vyhrala cenu za najdlhší kop zo žien. (úsmev)

Na spoločnej fotke s dievčatami je Janka druhá zľava

Hoci sa zdá, že footgolf nie je taký náročný na náčinie ako golf, existujú v ňom prísne pravidlá, čo sa týka obuvi, oblečenia, ale aj správania sa počas zápasu. Footgolfoví hráči nosia oblečenie podobné golfistom: krátke alebo dlhé nohavice a polokošeľa. Futbalový úbor nie je povolený. Takisto sú zakázané futbalové kopačky. Footgolf sa môže hrať v teniskách, odporúčané sú turfy. Na ihrisku sa nebehá, nekričí ani nenadáva, dodáva na záver rodáčka z Hornej Kráľovej.

Autor: Peter Odráška

zdroj foto: archív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *