Kolektívy dobrovoľníkov venovali Deň Zeme upratovaniu svojho okolia

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V piatok 22. apríla celý svet oslavoval Deň Zeme. Konali sa rôzne brigády a akcie na čistenie prírody. Svoju vlastnú brigádu zorganizoval aj kolektív zamestnancov Okresného úradu v Šali, ktorý v piatok vyčistil kúsok prírody v našom okrese. V sobotu brehy Váhu na večianskej strane upratala skupinka dobrovoľníkov z OZ Šaľa-tvoje mesto. 

 Nedali sa odradiť ani nepriaznivou predpoveďou počasia, ktorá hlásila dážď. „Zobrali sme si rukavice, vrecia, hrable a rozdelení v skupinkách sme postupne upratali miesto v smere na Trnovec nad Váhom pod násypom pri RSTO Duslo,“ povedali pre Slovo Šaľanov.

Je to neskutočné a zároveň veľmi smutné, ale na malom mieste sa vyzbieralo 12 vriec komunálneho odpadu a osem starých pneumatík. Vďaka skupinke z okresného úradu je teraz čisto aj pri bývalej čerpacej stanici Hydromelioracii v Kráľovej nad Váhom. „Toto miesto sme čistili už viackrát, napriek tomu sa vždy nájdu ľudia, ktorým nerobí problém tu vyhodiť plastové časti karosérie, použité detské plienky a vrecia s komunálnym odpadom,“ rozprávajú o tom, čo na mieste našli.

Brigádu ukončili v Hornej Kráľovej, kde vyčistili dve lokality, pri rybníku a pod Topártom. „Odchádzali sme domov síce unavení, ale s dobrým pocitom, že sme aspoň máličko prispeli k čistejšiemu životnému prostrediu v našom okolí. Veríme, že tým inšpirujeme aj iných ľudí,“ dodávajú na záver.


Pravidelné brigády na čistenie okolia počas roka majú na svedomí aj rôzne skupiny zo Šale – ľudia bez domova, aktivační pracovníci, OZ Šaľa- tvoje mesto, OZ Čiernobieli rytieri, OZ Medúza či OZ Šaľania.

Vyčistili brehy Váhu


Práve OZ Šaľa- tvoje mesto na čele s Róbertom Andrášim, poslancom mesta Šaľa, zorganizovalo už 10. ročník upratovacej akcie na brehoch Váhu. Tento rok čistili časť od miniBODKY po Lodenicu. Rukavice, vrecia, občerstvenie, teplé jedlo, nápoje, sladkosti boli zo strany organizátorov ako odmena pre dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli prísť pomôcť, zabezpečené.  Spoločne vyčistili túto časť lesa v sobotu 23. 4. 2022 v doobedných hodinách.


„Ďakujem všetkým dobrovoľníkom zo Slovenska, Ukrajiny, Stráži prírody, Rybárskej stráži, OZ miniBodka. Bol to veľmi príjemný deň. Vyzbierali sme dva prívesné vozíky odpadu,“ napísal na sociálnej sieti Andráši.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *