Kulturista Koloman Tóth sa stal v roku 2020 majstrom Európy a dostal sa do siene slávy

koloman tóth
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Hoci pandémia koronavírusu ovplyvnila život a prípravu mnohých športovcov, naturálny kulturista z Nededu Koloman Tóth sa nesťažuje. Minulý rok sa mu podarilo získať titul majstra Európy a dúfa, že ďalšie víťazstvá pridá aj v roku 2021.

Cvičí v domácich podmienkach

Vďaka dôchodkovému veku si nemusel zvykať na prácu z domu, zatvorené posilňovne tiež zvládol. „Som dôchodca už štvrtý rok, ak správne počítam, takže doma to vydržím. Cvičím v domácich podmienkach alebo v prírode, mám gumy či hrazdy, takže trénujem ďalej aj napriek pandémii. Keď prišla prvá vlna pandémie na jar minulého roka, všetky súťaže sa vtedy zrušili. V lete ako-tak boli otvorené fitness centrá, tak som sa mohol pripraviť na jeseň,“ rozpráva pre Slovo Šaľanov kulturista.

Počas pandémie nezlenivel, tréning má rozvrhnutý a naplánovaný, tri až štyrikrát do týždňa cvičí a dodržiava pravidelnosť tréningu. Keď netrénuje, venuje sa domácim prácam okolo domu či v záhrade.

„Pandémia ma teda príliš neobmedzila, len som sa vrátil do minulých rokov ku starým spôsobom, keďže kedysi som doma mal malú telocvičňu s náčiniami, ktoré som si sám pozváral,“ pokračuje Tóth.

Činky a stroje vraj nie sú také potrebné a na určitý čas ich vie nahradiť už spomínanými gumami či tréningom s vlastnou váhou. „Vynašiel som sa po svojom, telo totiž nevie, s čím cvičím. Telo cíti len záťaž a na ňu reaguje. Cvičenie počas pandémie je teda naozaj naturálne,“ smeje sa Nededčan.

Na ME v rúšku aj na pódiu

V októbri sa Tóthovi podarilo triumfovať na majstrovstvách Európy, ešte predtým vyhral kvalifikáciu na toto podujatie vo Viničnom. Na šampionáte v talianskej Florencii však nemal žiadneho súpera.

koloman tóth


„Bol to čudný pocit, nevedel som, čo mám doma povedať. (smiech) Mrzelo ma, že súperi neprišli. To, že som bol sám v mojej kategórii, bola skôr výnimka. Pred dvomi rokmi na majstrovstvách sveta nás bolo asi deväť. Je možné, že sa všetci báli prísť a nechceli riskovať kvôli pandémii, lebo sa stalo prvýkrát, že som súťažil sám.“

Už doma pred súťažou slovenský kulturista prognózoval scenár, že kvôli pandémii bude mať oveľa menej súperov ako zvyčajne, to ho však nerozladilo a pripravoval sa podľa svojho najlepšieho svedomia.

„Vždy to beriem tak, že keď vyjdem na pódium, chcem, aby sa na mňa pozerali tak, že toto je ten majster sveta a Európy. Keď som na pódiu, nechcem, aby si niekto povedal, čo tam hľadám. Kvôli sebe sa musím pripraviť tak, aby bol môj výkon dôstojný,“ tvrdí Tóth.

Majstrovstvá Európy sa konali pod prísnymi pandemickými opatreniami. „Priamo na mieste súťaže sme museli byť v rúškach, dokonca ešte aj na pódiu. Museli sme si stiahnuť aplikáciu, lekári nás prezreli, museli sme mať od lekára potvrdenie, že sme zdraví. Spomínanou aplikáciou sme sa vždy museli prihlásiť a potvrdiť, že sme v poriadku a že nás kontrolovali,“ vysvetľuje slovenský kulturista.

Vo Florencii sa Tóthovi prihodila milá príhoda. Na druhý deň po súťaži ho spoznal jeden z rozhodcov, ktorý Nededčanovi následne poslal na facebooku správu. Tá ho určite zahriala pri srdci. „Stálo v nej: Musím zagratulovať športovcovi, ktorého som doteraz nepoznal, ale vo Florencii ukázal takú formu, akú som nad 60 rokov v tomto športe ešte nevidel.“

Iní kupujú tabletky, on zdravšie jedlo

koloman tóthPri titule majstra Európy sa však Tóthove úspechy v roku 2020 neskončili. Slovenský naturálny kulturista sa dostal do siene slávy tohto športu.

„Takúto cenu sa nedá len tak získať nejakým víťazstvom, je to najväčšia pocta. Aby sa tam niekto dostal, musí to navrhnúť prezident svetovej kulturistickej federácie, dostanú sa tam len najlepší z najlepších,“ vysvetľuje kulturista, ktorému túto poctu bude pripomínať podobný prsteň, aký získavajú, napríklad, legendy hokejovej NHL.

Tóthovi sa minulý rok nevyhol ani koronavírus, ktorým sa nakazil. Hoci patrí do rizikovej skupiny, nemal vážnejšie problémy. „Myslím, že práve vďaka tomu, že pravidelne trénujem a cvičím, trval priebeh ochorenia u mňa len dva dni, prejavilo sa to najmä horúčkami,“ tvrdí naturálny kulturista.

Pohyb odporúča aj ostatným ľuďom: „Ľudia by menej chodili k lekárom, keby chodili aspoň na prechádzky, bicyklovať či behať. Nehovorím, že každý musí chodiť do fitness centra. Ľudia v 90 percentách radšej kúpia a jedia tabletky, ako by mali mať pohyb. To je jednoduchšie. Za peniaze, ktoré iní ľudia dávajú na tabletky, si ja kupujem zdravšie jedlo a som na tom lepšie, lebo nedávam do seba chémiu.“

Peter Odráška
Foto: archív K.T.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *