Materská škola na Ulici 8. mája vymenila herné prvky na školskom dvore

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V areáli Materskej školy (MŠ) na Ulici 8. mája v Šali otvárajú jarnú sezónu s novými hernými prvkami na školskom dvore. Pôvodné nespĺňali bezpečnostné normy, a preto sa ich rozhodli odstrániť a nahradiť novými, ktoré sú certifikované. Značnú časť peňazí investovalo Mesto Šaľa, zvyšok získali v škole od sponzorov, rodičov či dvoch percent z daní Rodičovskému združeniu. 

Myšlienka zrevitalizovať priestor vznikla pred piatimi rokmi, kedy sa sprísnila legislatíva okolo detských ihrísk. Staršie, prevažne drevené prvky vtedy udržiavali spoločnými silami a s pomocou klienta Krízového centra v Šali Dezidera Mesároša pod vedením Petra Gomboša. „Opotrebovanosť sa nakoniec ukázala pri ich bezpečnosti, a preto sme ich museli odstrániť,“  vraví riaditeľka MŠ Žaneta Gužíková


Prvá etapa výmeny prvkov sa konala na jar minulého roka, druhá tento rok. Staré prvky vymenili za bezúdržbové. Sú vyrobené z materiálov odolných voči poveternostným podmienkam a konštruované tak, aby zvládli nielen detské hry, ale aj nápor veľkého množstva detí. Vlani doplnili školský dvor o detské hojdačky, opičie dráhy, balančný mostík, balančný mostík oblúkový a pyramídu. 


„V apríli tohto roka sa realizovala druhá etapa výmeny. Na dvor pribudli lavičky, balančný lanový mostík, domček a v zadnej časti  dvora visiaca hojdačka,“ informovala riaditeľka MŠ. Vďaka novým prvkom sa podľa jej slov znížia „náklady na prevádzku detského ihriska. Herné prvky majú platnú certifikáciu STN EN 1176 a STN EN 1177, ktorú zabezpečuje firma Veríme v zábavu,“ dodala. 


Užívanie detského ihriska sa riadi prevádzkovým poriadkom a počas prevádzky slúži len pre potreby školy a záujmy detí.  Ihrisko sa využíva len v sprievode pedagogického dozoru a triedy majú rozdelené časti školského dvora systematicky doobeda a aj poobede počas celého týždňa, vysvetľuje riaditeľka šalianskej materskej školy na Ulici 8. mája v Šali. Deti začnú nové prvky využívať po zlepšení počasia. 


Okrem výmeny prvkov prešli v škôlke rekonštrukciou aj pieskoviska. Zmenšili ich rozlohu, upravili tvár. „Bolo to potrebné z hľadiska údržby, teda čistenia, prekopávania, prehrabávania a polievania pitnou vodou i ekonomického, čím sa znížila nákladovosť pri výmene pieska. Dokončila sa aj úprava obrúb pieskovísk, dosluhujúce drevené obruby sme vymenili za drevoplastové,“ vraví riaditeľka MŠ. 


Ďalej by chceli zakryť pieskoviska a osadiť tienidla. To je však ešte len v štádiu rozmýšľania nad technickou realizáciou a finančným zabezpečením. „Ak sa nájde niekto, kto by nás podporil, nech sa smelo ozve, my zatiaľ budeme uvažovať a hľadať zdroje tiež,“ spomína Gužíková, ktorá zároveň rieši rekonštrukciu súčasného multifunkčného ihriska v areáli materskej školy.

(ml)
Foto: Archív MŠ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *