Na ZUŠ-ke prerušili prezenčné vyučovanie. Je to nevyhnutné, osobný kontakt však chýba

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V základných umeleckých školách (ZUŠ) a jazykových školách je od pondelka prerušené prezenčné vyučovanie. Dotklo sa to aj šalianskej ZUŠ-ky. Priznáva, že na túto situáciu sú v porovnaní s minulosťou lepšie pripravení, osobný kontakt so žiakmi to však nenahradí.

„Dištančné umelecké vzdelávanie uberá na kvalite vzdelávania a napredovania žiakov pri získavaní umeleckých zručností,“ uviedla riaditeľka školy Nora Valentínová. Prerušenie vyučovania vyplýva z rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga.

Na túto situáciu sme po dvoch vlnách pandémie lepšie technicky vybavení a máme bohaté skúsenosti s prezentáciou na vlastnom Youtube kanáli, kde sme zverejnili zaujímavé projekty. K našej umeleckej činnosti sa takto dostane oveľa širšia verejnosť, z čoho máme radosť,“ začína svoje rozprávanie riaditeľka školy.

„Momentálne upravujeme rozvrhy hodín, prispôsobujeme sa možnostiam žiakov a poskytujeme im učebný materiál a pomôcky do domáceho prostredia. Zároveň začali prebiehať online hodiny najmä cez platformu G-suite, kde sme vytvorili každému žiakovi školský účet,“ uviedla v reakcii, čomu a ako sa venujú.

„Veľmi nám chýba osobný, priamy kontakt so žiakmi, zážitky a emócie na hodine, s ktorými pracujeme a ktoré sú potrebné pre umelecký a duševný rozvoj detí. Dištančné vzdelávanie je v tejto epidemiologickej situácii asi nevyhnutné, považujeme ho za dočasný stav a budeme sa tešiť na návrat k prezenčnej výučbe a živým koncertom,“ dodáva riaditeľka ZUŠ v Šali.

Z rozhodnutia ministra vyplýva, že ak to prevádzkové podmienky umožňujú, riaditelia jazykových škôl a ZUŠ môžu zabezpečiť dištančné vzdelávanie. Prerušená je rovnako aj prevádzka centier voľného času (CVČ). Týka sa to aj šalianskeho CVČ. Na Facebooku oznámilo, že jeho prevádzka za prerušuje oddnes do 7. januára 2022.

Od pondelka je zároveň vo všetkých školách a školských zariadeniach prerušená krúžková činnosť. Rovnako sa nemôžu uskutočniť školské aktivity, ako sú výlety a exkurzie, športové výcviky a školské športové súťaže, pobyty v škole v prírode, kurzy na ochranu života a zdravia, kurzy pohybových aktivít v prírode, saunovanie a dni otvorených dverí.

(ml)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *