Nová poslankyňa Monika Budaiová: Ocitli sme sa v ťažkej dobe, je potrebné krízy zvládnuť

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V „krízovej dobe“ nastúpi po prvýkrát do Mestského zastupiteľstva v Šali Monika Budaiová. Vo voľbách dostala 607 hlasov. Nováčik medzi poslancami si uvedomuje, že to v najbližších rokoch nebude jednoduché, ale verí, že každý, kto uspel v nedávnych komunálnych voľbách bude vedieť pomenovať, čo by v Šali v blízkej budúcnosti bolo potrebné riešiť. 

„Mojim cieľom je aby sa nám v našom meste žilo dobre, aby sme boli spokojnými občanmi a mojou pridanou hodnotou budú doteraz získané odborné znalosti a osobné skúsenosti,“ hovorí Monika (51).

V Šali žije od narodenia. Absolvovala tu u aj gymnázium. Pokračovala štúdiom regionálneho rozvoja na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Jej pracovný život je dve desaťročia spojený s vodárenstvom. Začínala ako vedúca útvaru GIS, pokračovala ako riaditeľka Hlohoveckej vodárenskej spoločnosti a v súčasnosti je výrobno-technická riaditeľka v druhej najväčšej vodárenskej spoločnosti ZsVS, a. s.

Skúsenosti s politikou sú nepriame

Doterajšie skúsenosti s komunálnou politikou sú pre novú poslankyňu „nepriame“. Čo to znamená? Predovšetkým išlo o stretávanie sa s primátormi a starostami miest a obcí, keďže práve mestá a obce sú akcionármi spoločnosti, v ktorej pracuje. Napríklad doterajší primátor Šale Jozef Belický je členom Dozornej rady, čo znamená, že „sa stretávame pravidelne“.

Tak začala aj ich spolupráca v oblasti záchrany artézskych studní v Šali, obnovy existujúcej a výstavby novej vodárenskej infraštruktúry, ktorá súvisí s rozvojom bytovej výstavby a narastajúcim tlakom na čistiarne odpadových vôd.

„Čo sa týka poslancov mestského zastupiteľstva, osobne ich poznám len zopár, ale sú to skvelí ľudia a už teraz sa teším na spoluprácu. Som otvorený človek a predpokladám, že aj k ostatným si nájdem cestu a budeme fungovať tak, aby boli naši obyvatelia spokojní a mesto naďalej prosperovalo,“ pokračuje v rozhovore pre Slovo Šaľanov.

Je potrebné zabezpečiť plynulé fungovanie

Nazdáva sa, že mesto ide v posledných rokoch „správnym smerom“. „Každý z nás, ktorí sme sa snažili uspieť vo voľbách, ale aj ostatní obyvatelia mesta vieme konkrétne pomenovať, čo by bolo dobré vyriešiť v blízkej budúcnosti, ale zároveň si plne uvedomujem aj  fakt, že sme sa ocitli vo veľmi ťažkej dobe vysokých cien energií a s tým spojeného zvyšovania cien tovaru a služieb a v prvom rade je potrebné zabezpečiť plynulé fungovanie mestských, školských a seniorských zariadení a služieb pre obyvateľov a zostávajúce finančné prostriedky rozdeliť čo najrozumnejšie,“ uvádza.

Prioritu v konkrétnej oblasti zatiaľ nemá. „V každej je čo vylepšovať,“ hovorí. Má však jeden osobný cieľ – chce oživiť ďalšie artézske studne v Šali. Potrebné je tiež podľa jej slov „zvládnuť energetickú krízu, zrealizovať už schválené projekty vo viacerých oblastiach života v meste a schváliť ďalšie projekty, návrhy, ktoré zvýšia kvalitu života našich obyvateľov a nájsť na ne finančné krytie či už z vlastného rozpočtu, využitím EÚ fondov, NFP zo štátu a iných fondov a grantov,“ dodala matka troch detí a babička dvoch vnúčat, ktorá sa celý život venuje aj športu. K srdcu jej prirástlo hlavne karate a joga.

„Volebná účasť v našom meste bola v porovnaní s inými mestami nižšia, ale pohybuje sa zhruba na úrovni volieb pred štyrmi rokmi. Faktor, ktorý mohol ovplyvniť účasť bol podľa môjho názoru termín  – Sviatok všetkých svätých vyšiel tak, že mali rodiny päť celých dní, kedy mohli byť spolu a tráviť ich napríklad dovolenkou v horách a wellness pobytoch, čo je pre našincov atraktívne,  a aj počasie im prialo. Viac by nám možno napovedala štatistika vekovej štruktúry obyvateľov, ktorí hlasovali,“ dodala Monika Budaiová, ktorá bude občanov zastupovať vo volebnom obvode číslo 1.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *