Nová slovenská rozprávka Zlato, čary a láska premiéruje v Šali

Zlato, čary a láska v šalianskom kine
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Pozývame na netradične tradičnú umelo vytvorenú „ľudovú rozprávku“ Petra Drmlíka, ktorú spracovali divadelní a filmoví nadšenci z Levíc.


herci slovenská ľudová rozprávka zlato čary a láska


Smiať sa a trošku sa báť budú deti aj dospelí. Všetko sa tvorilo bez akejkoľvek finančnej podpory zo strany štátu  alebo iných inštitúcií.


rozprávka zlato čary a láska


Tešiť sa môžete na tradičný boj dobra so zlom, ale aj pridané čary v podobe lietajúcej chalupy, rozprávajúceho mastného hrnca, pradenie zlata, kúzlo s plávacou blanou, skupinový, vymyslený tanec Krajovka, obrovský chlebisko, levitujúci demižón, ježibabu, ktorá nevie piecť lángoše aj Hlásnika, ktorý sa mení na tetrova.


zlato čary a láska slovenská rozprávka v šali
Levitujúci demižón.

Nebude chýbať veľa  hudby a vtipu. Tvorcom sa podarilo do rozprávky zakomponovať viacero umeleckých štýlov, tanec, hudbu, spev, animačné techniky. Do dedinského prostredia sa pýtalo nárečie, tak je v ňom mix nárečí či krojov.


slovenská-ľudová-rozprávka-v-šali


„Rozprávka je unikátna vo viacerých smeroch. Vznikla, ako nový žáner – ochotnícky film. Všetci účinkujúci sú z jedného mesta. Pôsobí tradične, ľudovo, je to rozprávka a zároveň sú v nej odkazy pre dospelých. Do natáčania bolo zapojených množstvo ľudí, ktorí takmer všetko požičali, dali zadarmo, len za ďakujem a dobrý pocit aj preto trvalo natáčanie až štyri roky. Bolo zložité hercov dostať na natáčanie, všetci majú svoju prácu a iné tvorivé aktivity. Zaujímavé je, že takmer všetci sú učitelia, divadelní herci a ja úplný amatér, laik. Potrebovali postavu na matku a ja som sa hodila. S obavami som vstúpila do tohto projektu a som rada, bolo to pre mňa prínosom, spoznala som nových, úžasných ľudí,“ povedala pre náš mesačník Vlasta Mesárošová, účinkujúca.

Úspech dosiahli aj v zahraničí

O hudbu sa postarali Martin Fojtík, P. Drmlík, Laco Slamka. Rozprávka sa premietala vo filmovom klube  Leviciach, na amfiteátri, dostala aj na alternatívny festival v Revišti, v Bratislave v kine Lumiére. Slávnostnú premiéru v zahraničí mala úspešne v Prahe a  v Slovenskom dome, v Košiciach.


slovensá rozprávka
Slovenská rozprávka zožala úspech aj v zahraničí.

A teraz máte možnosť vidieť ju s vašimi najmenšími aj vy. Dňa 16. 8. o 18.00 hod. v našom kultúrnom dome ožijú čary, zlato aj láska. Lístky zakúpite v pokladni DK Šaľa.


zlato čary a láska šaľa


Zdroj: Vlasta Mesárošová
Spracovala: redakcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *