Odstránili nebezpečné topole na Váhu, na jar sa bude zalesňovať

na váhu vyrúbali choré topole
Čas čítania: 1 min

Pozemkové spoločenstvo Urbariát Šaľa začalo pred sviatkami  s plánovaným výrubom nebezpečných topolov na veľkej pláži pri brehoch rieky Váh.

Práve táto oblasť je obyvateľmi Šale veľmi obľúbená. Navštevujú ju v letných mesiacoch alebo počas prechádzok v prírode v ostatných ročných obdobiach.

Stromy boli podľa slov kompetentných v žalostnom stave.

„Ide o zaplavované územie, stromy boli výrazne poškodené, duté. A hlavne nebezpečné pre ľudí, ktorí navštevovali tento šaliansky kúsok prírody,“ hovorí predsedkyňa Pozemkového spoločenstva Urbariát Šaľa Jana Braníková.


ostraňujú topoletopole na váhu


„Podali sme žiadosť a odstránili 20 topolov, ktoré boli nebezpečné kvôli svojmu stavu. Pri obhliadke sme zistili, že stav ostatných stromov je rovnaký, a preto sme podali žiadosť na odstránenie 19 topolov, ktoré na mieste zostali,“ vyjadrila sa predsedkyňa Pozemkového spoločenstva Urbariát Šaľa Jana Braníková.


choré topole šaľa

Stromy budú nahradené výsatbou nových v dvojnásobnom počte. Na mieste vysadia 40 čiernych topolov, ktoré sú vhodnejšie pre alergikov, ako pôvodné topole  a 40 vŕb hlavových.

„Ak bude schváená naša žiadosť, s výsadbou sa začne na jar. Chceme zalesniť územie, na ktorom sme museli odstrániť nebezpečné stromy.  Zalesnenie tejto časti bude financovať Urbariát Šaľa,“ dodáva na záver Jana Urbaníková.

Žiadame obyvateľov, aby sa týmto miestam vyhýbali z bezpečnostných dôvodov.

 

 

 

Spracovala: redakcia
Zdroj: Facebook, Urbariát Šaľa

 

 

 

1
Zanechajte komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ABelovič Recent comment authors
  Odber  
najnovšie najstaršie najviac hlasov
Upozornite ma na
ABelovič
Guest
ABelovič

Pekné vyrúbať topole ale čo bude po nich? Aspoň niektoré mali byť zmladené t. j. orezané v určitej výške, aby odolali vetru a pod nimi by vyrástli náhradné dreviny. teraz je tam rúbanisko