Peikko sa stalo najzamestnávateľom roka, fínska firma má svoju pobočku v Kráľovej nad Váhom

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

V desiatom ročníku ankety Najzamestnávateľ roka (za rok 2021) vyhlasovanej spoločnosťou Profesia.sk zvíťazilo Peikko v kategórii stavebníctvo.

V ankete hlasuje verejnosť a vyberá spomedzi 25 nominovaných firiem. Čím ste si, podľa vás, vyslúžili takú dôveru verejnosti – ľudí, ktorí si hľadajú zamestnanie, alebo už majú so zamestnaním u vás skúsenosť?

Martin Fenčák: Priznám sa, že ma prekvapila už aj nominácia. Profesia.sk nás nominovala vôbec po prvýkrát. Ocitli sme sa tak v spoločnosti našich významných zákazníkov, v stavebnom priemysle firiem zvučných mien. Bolo to zhodou okolností pár dní pred plánovanými stretnutiami so zamestnancami. Kolegom som to počas osobných stretnutí s radosťou oznámil, že máme tú česť byť nominovaní a pokiaľ si myslia, že Peikko je pre nich tým najzamestnávateľom, tak nech za Peikko a teda aj za seba zahlasujú.

 

S nomináciou sme sa podelili aj s verejnosťou cez naše sociálne siete cez skúsenosti kolegov, ktorí u nás pracujú. Keď nás pozvali na galavečer, s tým, že sme v TOP 5, tak sa mi to ani nechcelo veriť a po vyhlásení za víťaza som bol skutočne milo prekvapený. Čím sme si to zaslúžili? Verím, že tých dôvodov je viacero; snažíme sa vytvárať férové pracovné prostredie, priateľskú atmosféru a kolegov adekvátne ohodnotiť. Teraz mám na mysli nielen finančne, ale aj prístupom.

 

Sme v regióne už viac ako 15 rokov a vnímam to, že sa nám za ten čas podarilo vytvoriť si image seriózneho a spoľahlivého zamestnávateľa s dlhodobou perspektívou. Ocenenie beriem ako podporu toho, že to, čo robíme, asi robíme správne, no aj ako obrovský záväzok v aktivitách pokračovať a neustále sa zlepšovať.

 

Peikko pozná väčšina ľudí iba ako firmu na zákrute Galantskej cesty, kde sa v budúcnosti (možno niekedy) začne obchvat Šale. Predstavte vašu spoločnosť, čím sa vlastne zaoberá? Koľko máte momentálne zamestnancov a ako sa prejavili posledné „pandemické“ roky na vašej produkcii?

Martin Fenčák: Áno, potvrdzujem, väčšina ľudí už viac ako 15 rokov registruje „ježka“ na výrobnej hale, no málokto vie čo robíme (smiech). Sme fínska spoločnosť a Peikko znamená vo fínčine trol, presne ten náš „ježko“, démonická bytosť škandinávskej mytológie. Sme rodinná firma, založená v roku 1965 a zaoberáme sa návrhom a výrobou inovatívnych oceľových prvkov do železobetónových konštrukcií. Zákazníkom, prevažne stavebným spoločnostiam, ponúkame štyri kategórie riešení: prvá; skrutkové spoje prefabrikovaných konštrukcií.

Zjednodušene, železobetónové prefabrikáty je potrebné na stavbe nejako pospájať. Niekedy sa spoje zvárali, dnes je jedným z možných riešení skrutkovanie. Je možné, že práve nákupné centrum, kam vaši čitatelia chodia, stojí na Peikko skrutkách. Ďalej šmykovú výstuž monolitických konštrukcií; vo väčšine výškových budov, ktoré vyrástli v poslednej dobe v Bratislave je práve výstuž vykovaná v Kráľovej.

Treťou skupinou sú riešenia pre tenké stropné konštrukcie s nosníkmi DELTABEAM; ich výhody zatiaľ oceňujú zákazníci prevažne v zahraničí, no zo známych budov na Slovensku ich nájdete napr. v parkovacom dome pri obchode IKEA v Bratislave. A poslednou kategóriou sú základy pod stožiare veterných elektrární. Verím, že všetky trubíny, ktoré by mali v okolí Šale vyrásť, budú práve na pevných Peikko základoch, tak ako naša spoločnosť.


Momentálne má Peikko celosvetovo cca 2 100 zamestnancov, z toho 430 na Slovensku. V Kráľovej nás je cca 400 a sme v rámci celej Peikko skupiny, čo sa týka do počtu zamestnancov, najväčšou výrobnou jednotkou. V Trnave máme centrum finančných zdieľaných služieb, kde 25, prevažne dám, zabezpečuje účtovníctvo pre všetky Európske Peikko pobočky a pri Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline sedia 5-ti výskumníci, ktorí vyvíjajú možné nové stavebné riešenia či zdokonaľujú existujúce produkty.

Na Profesii.sk máte pracovné ponuky, takže stále je možné si u vás nájsť prácu. Akých zamestnancov hľadáte v súčasnosti? Je vo vašom segmente ťažké nájsť u nás kvalitných ľudí? Čo ponúkate svojim zamestnancom?

Martin Fenčák: Aj počas pandémie sa nám paradoxne darilo rásť. Znížená migrácia, rôzne obmedzenia a nedostatok pracovnej sily na trhu nahrávajú v stavebnom sektore prefabrikácii a dopyt po našich riešeniach stúpol. 60 kolegov zo 430-tich sme prijali práve počas minulého roku.

Tento rok očakávame ďalší rast, pomerne masívne investujeme do nových strojov a zariadení a chceme prijať ďalších cca 20-tich kolegov. No až čas ukáže ako a v akom rozsahu na nás všetkých bude vplývať vojna na Ukrajine. Externé faktory je ťažké predikovať, takže zostanem pri slove uvidíme…


Keď sa však vrátim k ľuďom; asi nepoviem nič nové, že nájsť kvalitných nových kolegov je pomerne náročné. Ťažká strojárska výroba pre stavebný priemysel nemusí vyhovovať každému, preto sa snažíme motivovať či už existujúcich alebo potenciálnych nových zamestnancov nadpriemerným ohodnotením, pravidelnou valorizáciou miezd, odmenami za hospodárske výsledky, obedmi zadarmo, či inými benefitmi.


Čo nás veľmi potešilo, že pri hlasovaní v ankete kolegovia či uchádzači uviedli, že najviac oceňujú príjemné pracovné prostredie, kolektív, dobré meno spoločnosti, tradíciu a pracovnú istotu.

Ste fínska firma, prejavuje sa pôvod firmy nejako v prístupe k zamestnancom a v prístupe k svojmu okoliu, k regiónu, kde sa pobočka nachádza?

Martin Fenčák: Od roku 2016 tu nemáme Fína ani jedného (smiech). Skôr ako fínsky pôvod by som vyzdvihol fakt, že sme stále rodinnou firmou. Rodinná atmosféra, kolegiálne zázemie a vzájomná dôvera cez všetky úrovne je možno to, čo nám pomáha napredovať a neustále sa zlepšovať. Všeobecne, škandinávska pracovná kultúra je u nás vyzdvihovaná možno aj pre pomerne plochú organizáciu a vysokú úroveň dôvery a autonómie. Dovolím si povedať, že práve preto to u nás funguje.


Aké kontakty má Peikko so svojím okolím – Šaľou, Kráľovou nad Váhom?

Martin Fenčák: Spolupracujeme primárne so subjektami z okolia, v ktorých pôsobia naši zamestnanci, či ich rodinní príslušníci, známi, alebo nám subjekt niekto odporučil, alebo nás zo žiadosťou o pomoc oslovili ich zástupcovia. Podporujeme cca 30 organizácii (dobročinné organizácie, športové či voľnočasové kluby) či už formou 2 % z daní, priamymi finančnými či vecnými darmi, spoločnými aktivitami. Zo šalianskych za všetky spomeniem občianske združenie miniBODKA o.z., Hokejový klub HK Mládež Šaľa, či šalianskych kolkárov.


Máte dnes aj nejaké plány na rozvoj firmy, alebo je súčasnosť neprajná k plánovaniu vo vašom odvetví?

Martin Fenčák: Rok 2021 sme uzavreli s obratom na úrovni 45 mil. EUR (oproti 35 mil. EUR, ktoré sme dosiahli v roku 2020). Rok 2022 je ešte ambicióznejší a plánovali sme úroveň okolo 50 mil. EUR. Preinvestovať plánujeme počas roka cca 3 mil. EUR a naše rady chceme rozšíriť o cca ďalších 20 kolegov. No za nás sa budeme robiť maximum preto, aby sme udržali hodnoty na ktorých si zakladáme a možno aj obhájili „najzamestnávateľa“ v kategórii stavebníctvo aj v roku 2022 (úsmev).


Môžete nám povedať niečo o sebe – ako dlho pôsobíte vo vedení firmy, ako ste sa k tomu dostali, odkiaľ pochádzate a aké vzťahy máte vy osobne so Šaľou, ako vnímate naše mesto?

Martin Fenčák (41): Pochádzam z východného Slovenska, od Vranova nad Topľou, mesta podobnej veľkosti ako je Šaľa. Do spoločnosti Peikko som sa dostal v roku 2008, po piatich rokoch pôsobenia v spoločnosti Foxconn v Českej republike a v Maďarsku. V Peikku som zastával viacero pozícií; od procesného inžiniera, cez manažéra technického úseku na Slovensku, v rokoch 2014 a 2015 som bol výrobný riaditeľ v Číne, a od roku 2016 opäť na Slovensku v pozícii riaditeľa Peikko Slovakia.

Šaľu vnímam veľmi pozitívne; ambiciózne, menšie okresné mesto, boriace sa bohužiaľ s narastajúcou dopravou. Veľmi ma mrzí, že sa ešte stále nezačalo s výstavbou obchvatu mesta, ktorý mestu bohužiaľ veľmi chýba. Dovolím si vyzdvihnúť pozitívne aktivity niektorých obyvateľov, ktorí sa snažia posúvať svojim elánom a energiou celú spoločnosť vpred a závidím Váh a priehradu Kráľová (úsmev).

Reklamný článok

Voľné pracovné pozície nájdete cez QR kód

Kontakty: Peikko Slovakia s. r. o.
Kráľová nad Váhom
Tel:  0902 988 988 
careers.sk@peikko.com
web: peikko.sk/kariera
FB: Peikko Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *