Poslanci schválili podmienky pre použitie financií z transparentného účtu pre Ukrajinu

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Šali prerokovali informáciu o zriadení transparentného účtu Šaľa pre Ukrajinu. Vyhlásili dobrovoľnú zbierku a ustanovili podmienky pre použitie financi z tohto účtu, vyplýva z dokumentu, ktorý zastupiteľstvu predložila prednostka Metského úradu v Šali Jana Nitrayová.

„Keďže nie je zrejmé, do akej miery bude na riešení tejto krízy participovať štát, hľadajú mestá a obce možnosti pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny aj formou dobrovoľných zbierok ako aj zriaďovaním transparentných účtov. Aj naše mesto preto z tohto dôvodu zriadilo v Slovenskej sporiteľni transparentný účet s názvom „Šaľa pre Ukrajinu“, číslo účtu: SK45 0900 0000 0051 4457 4807, cieľom ktorého je vyzbierať finančné prostriedky a tieto použiť jednak pre obyvateľov nášho družobného mesta Mohylov Podoľskiy na Ukrajine (zabezpečenie humanitárnej pomoci a jej dopravenie pre družobné mesto) a jednak pre tých občanom, ktorí Ukrajinu opustili a ocitli sa na území mesta Šaľa prípadne v okolitých obciach, kde im bolo poskytnuté ubytovanie,“ píše v dôvodovej správe mesto Šaľa.

V Šali sa v súčasnosti nachádza 183 utečencov

Z účtu budú podľa materiálu hradené predovšetkým predmety a služby predstavujúce pomoc pre občanov Ukrajiny, ktoré nebudú financované štátom, prípadne ktoré neboli vyzbierané formou humanitárnej pomoci najmä – potraviny, nápoje, strava poskytovaná prostredníctvom stravovacích zariadení, drogéria a hygienické potreby, predmety osobnej potreby, lieky, lekárska starostlivosť, zdravotnícke potreby, ubytovanie, výdavky spojené s bývaním, energie, vybavenie domácnosti, výdavky súvisiace s dopravou, cestovné, pohonné hmoty, výdavky spojené s pobytom v školských a predškolských zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb a ďalšie výdavky súvisiace s pobytom ukrajinských občanov v meste, a okolí ako aj so zabezpečením odoslania humanitárnej pomoci na Ukrajinu.

 

Primátor Šale Jozef Belický poslancov informoval, že na území mesta sa nachádza 183 utečencov. Sú ubytovaní v dvoch ubytovniach. Prevažne ide o matky s deťmi. Vo veku do 17 rokov ich je 85. Kapacita mesta je podľa slov primátora na úrovni približne 300 ľudí. Ambíciou mesta je pomôcť tým, ktorí sú tu, i družobnému mestu Mohylov Podoľskiy na Ukrajine.

Do pomoci sa zapojilo aj družobné mesto Šale z Maďarska Oroszlány. Do družobného mesta z Ukrajiny chce poslať radnica s pomocou autobus, späť by malo priviezť približne 50 ľudí, matky s deťmi. O pomoci mesta poslancov informovala viceprimátorka Danica Lehocká. „Všetko je dobrovoľníkoch, aktivistoch a úradníkoch, ktorí denne chodia po dary v podobe humanitárnej pomoci a nosia ich ľuďom, riešia s nimi lekárov, hľadajú ubytovanie. Bez týchto ľudí by sme im nevedeli pomôcť. Zo strany štátu zatiaľ žiadna pomoc neprišla,“ hovorí viceprimátorka. Ľudí, ktorí prichádzajú do nášho mesta je potrebné registrovať na cudzineckej polícii, ktorá je v Nových Zámkoch. S týmto procesom pomáhajú mestu taktiež dobrovoľníci, ktorí na vlastné náklady vozia Ukrajincov a čakajú s nimi, kým si vybavia doklady.

Materiál, ktorý radnica predložila, poslanci schválili. Ďakujeme, že pomáhate. V tejto chvíli je na účte viac ako 9-tisíc eur,“ priblížila Erika Kollerová, hovorkyňa mesta Šaľa.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *