Pozitívnym ľuďom bez domova podali Šaľania pomocnú ruku

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Minulý týždeň ohlásilo Krízové centrum v Šali na svojich sociálnych sieťach, že ich klienti a zamestnanci zostávajú v karanténe. Dôvodom bol nezaočkovaný pozitívny klient, ktorý zatajil svoj stav. Po výzve na pomoc im Šaľania k dverám priniesli potraviny, hygienické potreby a dokonca aj mikulášske balíčky.

 Na konci novembra absolvovali pravidelné týždňové testovanie. Personál aj všetci klienti majú za sebou dve dávky očkovania, testujú sa preventívne. „Jeden z klientov nám zatajil pozitivitu, pri testovaní 26. 11. sme zistili, že je pozitívny a stihol nakaziť aj ďalších. Postupne sa nakazilo 11 ľudí, klienti aj zamestnanci,“ hovorí o priebehu v centre riaditeľka Monika Jurik.

Jeden klient skončil v nemocnici

Tento týždeň trom klientom ukončili karanténu, bohužiaľ, dvom novým pozitívnym sa len začala. Krízové centrum funguje v režime, kedy sú na prízemní  zdraví klienti s riaditeľkou, ktorá nebola pozitívna. Na poschodí sú v karanténe pozitívni klienti s pozitívne testovanou pracovníčkou, ktorá tu trávi karanténu spolu s klientmi. Ostatní zamestnanci sú v karanténe v domácej izolácii.

 „Priebeh choroby mal každý iný. Dosť kašlali a niektorí mali aj horúčky, ľudia nám priniesli lieky a zariadenie malo k dispozícii od OSS Šaľa vitamíny, dezinfekciu, overaly aj respirátory pre bezpečnosť,“ vyjadrila sa pre nás Jurik. Jeden z klientov skončil v nemocnici na kyslíku, pretože sa mu zhoršil zdravotný stav.

Klienti mali program

Zdraví klienti mali vymyslení program – upratovali, robili vianočnú výzdobu, pozerali televíziu, čítali. V centre majú aj troch pracujúcich klientov, ktorí dochádzajú do práce. Títo klienti sú zaočkovaní, no napriek tomu sa pravidelne testujú. Nových klientov v súčasnosti neprijímajú.

„Najhoršie karanténu znášali a znášajú klienti, ktorí sú závislí od návykových látok. Je náročné udržať ich bez alkoholu, držať ich v izolácii, fajčiť chodia na dvor,“ hovorí o náročnom období riaditeľka.

Šaľania pomohli potravinami

Na sociálnej sieti facebook zverejnilo vedenie Krízového centra v Šali žiadosť o pomoc počas karantény. Všetci zostali izolovaní. „Ľudia zareagovali veľmi rýchlo. K dverám nám doniesli potraviny, hygienické potreby a klientom spravili radosť aj mikulášskymi balíkmi. Chceme sa všetkým ľuďom, zamestnancom mestského úradu aj Organizácii sociálnej starostlivosti, ktorí nám pomohli, veľmi pekne poďakovať za každú pomoc, vážim si ju ja aj klienti,“ dodáva na záver s vďakou Monika Jurik. Niektorí klienti sú ešte stále v izolácii, testovať ich budú znova budúci týždeň.


Ľudia bez domova chodia pravidelne pomáhať na rôzne brigády v meste, upratujú, starajú sa o zeleň a robia sezónne práce.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *