Pred lockdownom eRkári v Šali pripravili oslavu svätých i lampiónový sprievod

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Mesiac november už tradične prežívajú šalianski eRkári v duchu dvoch udalostí. Prvou z nich je symbolická „oslava“ svätých priateľov v nebi, druhou spomienka na patróna chudobných, sv. Martina. Zorganizovali ich krátko pred lockdownom.

Už po piatykrát zorganizovali mladí dobrovoľníci podujatie s názvom Oslava všetkých svätých. Úlohou detí bolo prísť oblečení v kostýmoch svätých.


„Deti si za pomoci rodičov vyrobili veľmi pekné a originálne kostýmy známych i menej známych svätých ako napríklad sv. Matka Tereza, sv. Peter a sv. Ondrej, sv. Terezka z Lisieux či blahoslavená Chiara Corbella Petrillo. Zároveň každé dieťa predstavilo život svätého, za ktorého bolo oblečené. Aj takýmto spôsobom sa snažíme približovať deťom svätých ako našich priateľov, ktorí môžu byť pre nás veľkým vzorom,“ hovorí animátorka Lenka Hučeková.

Animátori prichystali rôznorodý program pre deti, ktorý zahŕňal kreatívne ako aj pohybové aktivity. Nechýbali spoločné hry či obľúbené eRko tance. Podujatie ukončili spoločnou modlitbou a zaspievaním si piesne, ktorú sa naučili v rámci aktivít.

 


Okrem Oslavy všetkých svätých pripravili animátori v spolupráci s farnosťou Šaľa aj tradičný svätomartinský sprievod s lampášikmi. „Program začal spoločnou svätou omšou v šalianskom kostole sv. Margity Antiochijskej, počas ktorej za doprovodu hry na gitary spievali deti a mladí. Život sv. Martina z Tours i sv. Martina de Porres priblížil počas kázne miestny kaplán Ľuboš Matúš. Odznela myšlienka, že hoc jeden bol bohatý, druhý chudobný, jeden rytier a druhý holič, obaja sa rozhodli pomáhať, konať dobro, a tak vnášali svetlo do tohto sveta,“ spomína Ivana Pálová, jedna z mladých eRkárov.

„Povzbudení slovami pána kaplána, aby sme sa nebáli nasledovať vzor svätých Martinov a konať dobré skutky, sme spoločne s deťmi a veriacimi s horiacimi lampášikmi vykročili do ulíc mesta, aby sme tak vyjadrili, že konaním dobra chceme prinášať svetlo všade tam, kde žijeme,“ uvádza Dominika Bujdáková, vedúca šalianskeho eRko spoločenstva.

 


Počas sprievodu po pešej zóne niesli deti okrem lampášikov aj obrazy sv. Martinov, spievali piesne a spoločne sa modlili. Sprievod skončili pri Lurdskej jaskynke Panny Márie, kde ľudia položili sviečky a mali možnosť dostať požehnanie relikviami sv. Martinov.  Svätomartinský sprievod po jedenástykrát zorganizovali šalianski eRkári.

V čase lockdownu svoje aktivity prerušili. V období vianočných sviatkov by však chceli zapojiť do 27. ročníka koledníckej akcie eRka – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí Dobrá novina, ktorá je spojená so zbierkou pre rozvojové projekty v afrických krajinách. Tentokrát bude jej motto „Poďme niečo dobré podniknúť“.

Zdroj: eRko Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *