Rodák zo Šale Ivan Pálfy založil Rugby Klub Šaľa: Rugby je šport skutočných gentlemanov

šalianski hráči rugby
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

V Šali cez leto vznikol klub Rugby Klub Šaľa, ktorého spoluzakladateľom je Ivan Pálfy, rodák zo Šale žijúci v Nitre. Dňa 16. augusta odohrali v Šali svoj prvý tréning. Ivan pre náš mesačník prezradil niečo viac o tomto športe a plánoch klubu.

 Rugby nie je typickým slovenským športom, v Šali taktiež nemá históriu, ako a kedy vznikol nápad založiť si tu klub?

Zaujímavosťou je, že sa rugby hrávalo na celkom dobrej úrovni aj u nás na Slovensku až do roku 1928. Bohužiaľ, nasledujúce obdobie západnému športu na našom území neprialo a rugby bolo u nás pochované na celých 76 nasledujúcich rokov. Ale vráťme sa späť k Šali.

Nápad vznikol začiatkom roka 2020, kedy som sa pridal k Rugby Nitra. Bol som nemilo prekvapený, keď som zistil, že za 16 rokov existencie rugby v našej krajine, máme tak málo klubov. Keď to porovnám s našimi susedmi – Rakúskom, Maďarskom či Českom, bol som veľmi sklamaný.

Z finančného hľadiska ide o veľmi nenáročný šport, ktorý si môže dovoliť hrať ktorékoľvek mesto, či obec. Mali sme to šťastie, že sme sa v jednom momente stretli mladí, nadšení ľudia s rovnakou športovou víziou.


Na fotke hlavný tréner slovenskej federácie rugby, francúzsky hráč rugby Charles Cimetiére
Na fotke hlavný tréner Slovenskej federácie rugby, francúzsky hráč rugby Charles Cimetiére

Na čele všetkého stoji tréner Rugby Klub Bratislava Charles Cimetiere,  skúsený hráč z Francúzka, ktorý nezištne pomohol začiatkom roka rozbehnúť klub v Nitre a teraz je odhodlaný odovzdať svoje dlhoročné skúsenosti z Rugby v novom klube v Šali.

Hráči  zo Šale tak dostávajú možnosť učiť sa a trénovať so slovenskou špičkou rugby, nakoľko v Rugby Klub Bratislava pôsobí najviac zahraničných hráčov zo všetkých klubov na Slovensku. Pochádzajú poväčšine z krajín, kde má rugby bohatú kultúrnu tradíciu, ako Francúzsko, Nový Zéland, Taliansko, Španielsko či Južná Amerika. Klub na takejto úrovni môže zaručiť šalianskemu rugby vysoký a rýchly progres.

S kým ste v Šali založili klub a kto ho bude viesť?

Za nápadom založiť v Šali klub stojí manažér Rugby Nitra Martin Mikláš a ja. Už 25 rokov žijem v Nitre, ale  tu v Šali som pôsobil vyše tri roky ako tréner bojových športov a zostalo mi tu kopec športových kontaktov. Preto bola Šaľa pre mňa logickým odrazovým mostíkom na založenie nového rugby klubu.


Ivan Pálfy, zakladateľ klubu v šal
Ivan Pálfy, zakladatel klubu v Šali

V Šali sme našli dvoch nadšencov, ktorí budú tento klub viesť. Sú nimi Denis Vanek a Adam Borsódy. Obaja sú dobrými atlétmi a spĺňajú všetky predpoklady na to, aby to zvládli. Už teraz sa dá povedať, že disponujú potrebnými atribútmi, ktoré by mali súťažní rugbisti mať. Nepotrvá dlho a zvládnu viesť tréningy v Šali čoskoro aj bez našej podpory.

Koľko členov máte momentálne a aké máte ambície? Sú na Slovensku možnosti reprezentovať Šaľu na vyššej úrovni?

V nedeľu 16. augusta sa uskutočnil historicky prvý tréning v Šali. Išlo o takzvaný pilotný tréning, ktorý slúžil na spropagovanie tohto športu v Šali. Po jeho zverejnení sa nám neustále ozývajú mladí šalianski športovci.  Začiatkom septembra sme začali oficiálny nábor nových členov, takže ak vás tento šport oslovil, je ten správny čas sa pridať.

Tréningy v Šali budú naplno podporované klubmi z Bratislavy a Nitry, čo sa týka tréningového know-how ako aj doplnenia chýbajúcich hráčov v tohtoročnej rugby sezóne. Naše ambície sú jasné. Rozbehnúť v Šali Rugby, udomácniť ho tu a doviesť ho na súťažnú úroveň.


šaliansky klub rugby šaľa


Vyhliadky reprezentovať Šaľu na vyššej úrovni sú veľmi dobré. Vyššie spomínaný klub RKB organizuje domáce ako aj zahraničné turnaje na veľmi vysokej úrovni, ktorých sa nádejní hráči zo Šale budú môcť zúčastňovať.

Tento rok mali slovenskí hráči možnosť zmerať svoje sily so súperom z Talianska. Napriek situácii s koronavírusom sa na Slovensku darilo organizovať pomerne veľa turnajov. Akú väčšiu ambíciu môžu mať šalianski rugbisti ako hrať za svoju krajinu?

Viete čitateľom priblížiť koľko hráčov je na ihrisku a či je náročné naučiť sa hrať takýto šport, ak by mal niekto záujem sa pridať do klubu?

Rugby má viacero herných formátov. Najstarším a najtradičnejším je Rugby 15´, kde je v hernom poli na každej strane proti sebe 15 hráčov. Tento formát pozná asi každý, kto niekedy videl rugby v televízii. Hrať rugby 15´ je obrovským zážitkom, ale na slovenské pomery je náročné na logistiku.

Keďže našim cieľom je, aby bolo v každom slovenskom meste družstvo rugby, sú pre nás na začiatok oveľa zaujímavejšie menšie formáty rugby. Napríklad takzvané rugby 7´so siedmimi hráčmi na ihrisku na každej strane. Rugby 7´je dokonca olympijskou disciplínou, čo je pre nových záujemcov o tento šport ešte atraktívnejšie.


rugby klub šaľa


Samotné pravidlá nie sú vôbec zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stačí pár hier a človek sa do toho rýchlo dostane. Zápasy bývajú v Bratislave, Nitre či Žiline, ale aj mimo územia Slovenska.

Kde budú prebiehať tréningy šalianskych hráčov a kto môže tento šport hrať?

Tréningy budú prebiehať na ZŠ Bernolákovej na futbalovom ihrisku. Pre bližšie informácie kontaktujte našich manažérov na facebookovej stránke Rugby Klub Šaľa. Keďže nám ide o rozvoj športu a nemáme komerčné zameranie, tréningy sú zdarma.

Môže si ich prísť vyskúšať skutočne každý a sám uvidí ,či rugby prepadne, tak ako my. Chcel by som vyzvať všetkých športovcov od 16 rokov, aby prišli na tréning a vyskúšali si tento jedinečný šport.

V čom vám učarovalo rugby?

Rugby je bratstvo, je to obrovská celosvetová rodina kamarátov. Je jedno či ste zo Slovenska, Talianska, či Argentíny, spája vás spoločná idea a športový duch. To je na tomto športe najkrajšie. Spoznávate nových ľudí a robíte niečo čo vás spája.

Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou rugby je to, že sa jedná o gentlemanský šport. Na prvý pohľad to niekomu pripadá ako násilný šport plný vzájomnej nevraživosti. Opak je však pravdou. Športujem od piatich rokov. Prešiel som si kadečím od bojových športov cez americký futbal a lacrosse. Nikdy som sa však nestretol s takou pokorou a vzájomným rešpektom voči súperovi.

Napriek tomu, že sa jedná o kontaktný šport, má striktné pravidlá a všetci sú kamaráti. Naozaj nepoznám iný šport ,v ktorom by som tvrdo zložil súpera na zem, on vstane opráši sa, podá mi ruku a zagratuluje mi za skvelý športový výkon. Áno. Rugby je šport skutočných gentlemanov.

Myslíte si, že Šaľa má šancu byť úspešnou nielen v hádzanej a futbale, ktoré sú tu najpopulárnejšie, ale reprezentovať sa aj v rugby?


rugby šaľa


Šaľa má za sebou prvé tréningy. Podľa toho ako sa to však vyvíja, môžem pokojne skonštatovať, že prvý skutočný zápas šalianskych rugbistov bude stáť za to. Verím, že tento mladý športový tím prekvapí nejedného skúseného slovenského rugbistu.

Týmto by som sa chcel poďakovať redakcii za možnosť spropagovať náš nie až tak známy šport. Momentálne sme celá federácia pozastavená kvôli súčasnej situácii s koronavírusom. Pandemické opatrenia dovolujú len šesť ľudí na tréningu vrátane trénera, takže pokiaľ sa to neuvoľní, nevieme pokračovať.

Spracovala: Michaela Harabišová
Foto: archív klubu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *