Rodinné vinárstvo Darázsvin: Na kvalite nám záleží

zsolt darázs darázsvin
Čas čítania: 2 min

Máte radi kvalitné víno? Spája blízkych či nových ľudí, ale aj rodinu. Rodina je základ aj pre vinára z Tešedíkova – Zsolta Darázsa, ktorý sa rozhodol, že radosť z kvalitného vína chce ponúknuť každému, a preto pred pár rokmi založil rodinné vinárstvo Darázsvin.

zsolt darazs darazsvin
Majiteľ vinárstva a vášnivý vinár Zsolt Darázs.

„Bola to pre mňa výzva, mal som dobre rozbehnuté podnikanie v inej sfére, ľudia ma nepoznali ako vinára, aj keď som mal k vínu silný vzťah a vždy ma to k nemu ťahalo,“ hovorí na úvod majiteľ vinárstva. Prvotná motivácia prišla, keď v roku 2011 vyhral prvú zlatú medailu od odbornej poroty v miestnej vinárskej súťaži, vtedy vyrábal víno pre vlastné potreby a pre blízkych.

vinárstvo-darazsvin-sudy-pivnica
Vínna pivnica Darázsvin v Tešedíkove.

Po začiatočných krokoch sa v roku 2014 rozhodol venovať sa vinárstvu na profesionálnej úrovni. „Postavil som vínnu pivnicu a prevádzku na výrobu vína, momentálne pracujem na väčšom projekte, aby som si splnil svoj sen do úspešného konca,“ vyjadruje sa k plánom. Vinár sa rozhodol postaviť rodinný penzión s vinárňou a vytvoriť tak pravú domácu pohodu na dedine. Využije na to starý rodinný dom za kostolom, ktorý má hlbokú históriu. „Sú tu stopy 170-ročnej histórie, v roku 1849 sa tu odohrala veľká bitka, pri stavaní pivnice sme našli tri delové náboje či oceľové gule,“ hovorí o histórii miesta, kde plánuje postaviť penzión.

Hrozno dovážajú z Maďarska

„Sme malé rodinné vinárstvo, nemôžeme si dovoliť predávať nekvalitné víno. Na kvalitu dbáme od začiatku, preto dovážame to najlepšie hrozno z vinohradníckych oblastí z Maďarska a spracovávame ho v tých najlepších podmienkach v našej prevádzke,“ hovorí o kvalite surovín.  Hrozno pre biele vína pochádza  z oblasti Mátra a Pannonhalma, hrozno pre ružové a červené vína dováža vinár z oblasti Szekszárd. Víno spracovávajú rôznymi spôsobmi, to že je naozaj kvalitné dosvedčujú významné ocenenia, ktoré sa vinárovi podarilo získať. „Najviac som hrdý na zlaté medaile za Vlašský rizling v Šali z minulého roka, zlato v Bojniciach za Tramín, či prvé miesto v kategórii Chardonnay v regionálnej súťaži v Nedede,“ hovorí s pokorou vinár. Ocenení je omnoho viac, on však stále tvrdí, že je čo zlepšovať a posúvať hranice.


vinarstvo darazsvin výber vín


Ak vás príbeh rodinného vinárstva zaujal a máte chuť ochutnať kvalitné a cenovo dostupné víno, pozrite si ponuku vín na ich e-shope www.darazsvin.sk. Nájdete tam ponuku bielych, červených aj ružových vín. „Verím, že víno dokáže ľudí spájať, snáď aj to naše vám prinesie kúsok radosti do života,“ dodáva na záver Zsolt Darázs.

Reklamný článok
Foto: archív vinára

1
Zanechajte komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ingrid Swietyová Recent comment authors
  Odber  
najnovšie najstaršie najviac hlasov
Upozornite ma na
Ingrid Swietyová
Guest

Želám rodinnému vinárstvu Darázsvin veľa, veľa ďalších úspechov a celej rodine veľa zdravia, šťastia a lásky!