Šaľa dostane na rekonštrukciu plavárne peniaze od štátu

plaváreň v šali dostane podporu od štátu
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Plavcom zo Šale chýba domovský bazén. Aj to bola jedna z tém, ktorým sme sa v poslednom čísle Slova Šaľanov venovali. Zatvorená plaváreň však nechýba iba profesionálnym plavcom, ale aj bežným návštevníkom plavárne. Výsledok rokovaní so štátnymi orgánmi je už známy. 

Bez novej strechy to nepôjde

Petr Bláha, riaditeľ spoločnosti Duslo, a. s., ktorá plaváreň ponúkla na predaj vedeniu mesta Šaľa, sa vyjadril, že mestu okrem výhodnej ponuky nevie pomôcť pri rekonštrukcii, ktorú si vyžaduje hlavne strecha plavárne. Tá nespĺňa bezpečnostné normy. Aj z toho dôvodu je plaváreň už niekoľko mesiacov z technických príčin uzavretá pre verejnosť.

Na Slovensku máme len šesť 50-metrových bazénov


plaváreň šaľa bude zrekonštruová


Plaváreň funguje od roku 1985 a jej technický stav je už odžitý. Vedenie mesta sa vyjadrilo, že na kúpu a následné financovanie rekonštrukcie, ktorú plaváreň potrebuje, momentálne nemá. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vedenie mesta rokovalo s vládou o prípadnej finančnej pomoci. Šaliansky bazén, s dĺžkou 50 metrov, radí našu plaváreň medzi šesticu slovenských plavární s takýmto bazénom.

„Organizujú sa tu rôzne sústredenia plaveckých klubov z Liptovského Mikuláša, Žiliny, Bratislavy, Topoľčian, atď. Robíme výuky pre deti, sú tu športové kluby, kurzy pre základné školy, v rámci ktorých nás ročne navštívi približne 50 škôl,“ priblížil riaditeľ plavárne Patrik Ščasný pre mesto Šaľa.

Primátor mesta Šaľa Jozef Belický sa obrátil listom na Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR, ktoré má v pôsobnosti aj šport. „Toto športovisko ďaleko presahuje náš región. Preto si myslíme, že aj ústredné orgány štátnej správy by mali zobrať k tomu nejaký postoj a nemali sa prizerať tomu, že jeden zo šiestich tak významných bazénov zanikol preto, lebo mesto Šaľa na to nemá peniaze a Duslo sa v tom nevidí, aby prevádzkovalo plaváreň,“ zdôraznil primátor Jozef Belický vo februári tohto roka.

Rokovania s ministrami priniesli výsledky


rokovania s Jozefom Göncim Šaľa
Šaľu navštívil v máji kvôli rokovaniam o plavárni aj Jozef Gönci, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Vedenie mesta sa ešte v máji stretlo so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jozefom Göncim a s prezidentom Slovenskej plaveckej federácie Ivanom Šulekom. Všetci prítomní sa zhodli na jednom, šalianska plaváreň musí fungovať i naďalej, nakoľko patrí medzi šesticu plavárni na Slovensku, ktoré majú 50-metrový bazén a šalianski plavci dosahujú výborné výsledky.

V júli sa vedenie mesta stretlo v Bratislave s ministrom financií Ladislavom Kamenickým. Hlavnou témou bola opäť plaváreň a na stretnutí bol prítomný i štátny tajomník Ministerstva financií SR Radko Kuruc a generálny riaditeľ rozpočtovej politiky Radovan Majerský. Dnes je už výsledok týchto rokovaní a stretnutí jasný.

Mesto získalo na opravu plavárne podporu štátu

Štát mestu potvrdil, že poskytne finančné prostriedky na opravu, ktorú šalianska plaváreň potrebuje. Mesto Šaľa v tejto chvíli bude musieť vyčísliť, koľko takáto oprava bude stáť. Vedenie mesta prizvukuje, že plaváreň sa  nestihne opraviť v tomto roku. Vyhotovenie cenovej ponuky potrvá nejaký čas, keďže sa vyhotovuje statický posudok. Mesto cenovú ponuku potom predloží štátnym orgánom.  Primátor sa stretol  s generálnym riaditeľom Dusla, a. s. Petrom Bláhom, ktorý potvrdil, že Duslo má ešte stále záujem predať plaváreň mestu za 500-tisíc eur.

,,Sme pripravení podpísať zmluvu o budúcej zmluve  pre prípadný prevod tak, aby sme štátu mohli predložiť skutočnosť, že ak budeme mať finančné prostriedky na opravu plavárne, tak tento majetok má zmysel kúpiť,“ uviedol primátor Šale Jozef Belický, ktorý verí, že na podmienkach predaja sa so spoločnosťou Duslo, a.s. bude dať určite rozumne dohodnúť, keďže prístup chemickej spoločnosti je mimoriadne ústretový.

Preplatia vám permanentky


mesto šaľa dostane podporu štátu pri rekonštrukcii plavárne


Mestu sa nepodarí do konca roka 2019 plaváreň opraviť a spustiť do prevádzky, pôjde o dlhodobejší proces. Primátor však prisľúbil, že sa bude snažiť, aby bol tento proces, čo najkratší a  plaváreň mohla slúžiť všetkým milovníkom plávania.

Prevádzkovateľ plavárne, združenie Aquasport,  vyplatí permanentky, ktoré si ľudia zakúpili.  Kto bude mať nárok na vrátenie peňazí, akým spôsobom a kedy sa budú peniaze vracať, vás budeme informovať v našich novinách.

Zdroj: Mesto Šaľa
Spracovala: Michaela Harabišová
Foto: Archív, Fb Plaváreň Duslo Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *