Šaľania Roman Magáth a Peter Goldberger na veľvyslanectve v Indii: Indom predstavili inovatívne technológie a ekologické materiály, ktoré sa využívajú v Európe

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 5 min

Roman Magáth založil svoju firmu DAJKY s. r. o. ešte pred pandémiou v roku 2019. Za toto obdobie vytvorili po celej Európe niekoľko športovísk, nainštalovali tisícky metrov štvorcových umelých povrchov, realizovali národný štadión na Faerských ostrovoch a budú sa spolupodieľať aj na prípravách štadiónov pre Olympijské hry v Paríži 2024. S Petrom Goldbergerom sa dali dokopy kvôli myšlienke priniesť ekologické technológie aj do Indie, kde Peter absolvoval niekoľkomesačnú odborno-pracovnú stáž na veľvyslanectve SR v Dillí. V súčasnosti pracuje ako obchodný manažér so zameraním na zahraničný obchod (najmä medzi Slovenskom a Indiou). V jednom z najluxusnejších hotelov v Indii zorganizovali začiatkom októbra 2022  konferenciu, ktorá mala veľký úspech. 

Dva roky dozadu sme písali o Petrovi, ešte ako o študentovi, ktorý sa vďaka svojmu záujmu o Indiu  dostal na odbornú stáž na veľvyslanectvo SR v Dillí (India). V tom čase pracoval ako asistent ekonomického diplomata.

„S Romanom sa poznáme už veľmi dlho, po vyjdení článku mi zavolal a spýtal sa, čo si myslím o tom, že by jeho firma expandovala do Indie, či by to vôbec bolo možné. O tomto nápade som povedal aj ekonomickému diplomatovi SR pôsobiacemu v Indii, ktorého táto myšlienka nadchla,“ hovorí o prvej myšlienke Peter.

Privítanie na letisku

Roman v tom čase s firmou ešte len začínal, fungoval necelý rok a nemal dostatok financií na expandovanie. Nápad ale zotrval v podvedomí a po úspešnom roku 2022, kedy v celej Európe nainštaloval viac ako 600 tisíc m2 umelých povrchov a úspešne realizoval napr. obrovský projekt národného štadiónu na Faerských ostrovoch, si povedali, že nastal vhodný čas ich prvotnú myšlienku pretaviť do reality. 

Konferencia v najluxusnejšom hoteli v Indii

Po tom, ako získali plnú podporu od slovenského veľvyslanectva v Indii sa pustili do organizácie konferencie, na ktorej predstavili nielen firmu a jej výsledky, ale aj inovatívne technológie, nové ekologické materiály a postupy. Konferencia sa konala v jednom z najluxusnejších hotelov v hlavnom meste Indie (Naí Dillí) – The Imperial.


„V Indii si dajú záležať na prestíži a mieste, kde sa idete prezentovať. Peťo kultúru a ľudí už poznal, ja som bol úplný nováčik a môžem povedať, že ma úprimne prekvapili. Nezaujímalo ich, že materiály, z ktorých moji pracovníci robia povrchy, poznám, lebo sám som pracoval v tomto odvetví. Zaujímala ich moja stratégia, ako sa viem prezentovať, aké mám vízie a čo ponúkam. Na Slovensku a na západe, kde som doteraz pôsobil, sú ľudia iní, tu si vás vážili, pýtali sa otázky,“ hovorí o zážitku Roman, ktorý s firmou DAJKY vybudoval niekoľko stoviek športových povrchov po celej Európe.


Na konferenciu prišiel aj miestny minister kultúry a významne ich podporil najmä slovenský ekonomický diplomat Patrik Líška, ktorého hlavnou úlohou je otvárať Slovákom príležitosti v Indii. 

Jedno ihrisko z dielne DAJKY stojí aj v Šali

„Na Slovensku staviame menšie ihriská na komplet, v zahraničí inštalujeme iba koberce na už vopred pripravený povrch. Ak by sme to robili na komplet, bolo by to finančne i časovo náročné,“ vysvetľuje Roman. Ihriská šalianskej firmy nájdete, napríklad v Nemecku, Belgicku, na Islande, ale aj vo Francúzsku, kde sa bude firma DAJKY pri spolupráci s ostatnými dodávateľmi podieľať aj na výstavbe športovísk pre Olympijské hry v Paríži v roku 2024. 

Jedno ihrisko stojí, samozrejme, aj v rodisku Romana, v Šali. Ide o ihrisko na Základnej škole Ľudovíta Štúra. Bol by rád, ak by nebolo posledné.

„Šaľu mám rád, vyrastal som tu, začala sa tu moja cesta k tomu, čo robím dnes a rád by som mestu vrátil, čo dalo ono mne. Touto cestou by som takisto rád poďakoval aj šalianskym kolegom, ktorí pôsobia v rovnakom segmente. Len málokto totiž vie, ale v Šali máme štyri úspešné firmy, ktoré sa venujú takémuto typu podnikania. Od nich som sa ja sám veľmi veľa naučil a bol by som nesmierne rád, ak by sme si niekedy v budúcnosti našli opäť k sebe cestu a nadviazali spoluprácu. Pretože vďaka spolupráci by sme s určitosťou vedeli dosiahnuť viac a to nielen na Slovensku, ale napríklad aj v ďalekej Indii, prípadne kdekoľvek vo svete. Mojím ďalším veľkým snom je vybudovať ihrisko v medzihrádzovom priestore, kde zvyknú bývať kolotoče. Je to podľa mňa jedna z najkrajších častí nášho mesta, kúsok od vody, v prírode. Verím, že tento sen sa raz splní v spolupráci s mestom. Nezabúdam odkiaľ som prišiel, som vďačný za všetko čo som sa v našom meste naučil,“ prezradil svoje plány do budúcnosti. 

Ihrisko na ZŠ Ľudovíta Štúra v Šali.

Ako prví na Slovensku začali využívať pri trávnikoch ekologickú korkovú náplň 

V Indii plánujú ponúkať celý kobercový systém. “Podklad by nám spravila miesta firma a my by sme aplikovali podložku, samotný trávnik a jeho výplň. Zatiaľ čo v minulosti boli iba náplne z mletej gumy, dnes sú rôzne biologické EKO varianty, napríklad korková náplň, ktorú používa aj moja firma,” rozpráva Roman. Práve šalianska firma DAJKY s. r. o. bola prvá na Slovensku, ktorá začala využívať korkové náplne. “Prvé ihrisko s korkom sme spravili v Dunajskej Strede (v spolupráci s ďalšou šalianskou firmou Sporter), dve v Pezinku a jedno v Košiciach,” dodáva. 

V Indii sa vyrába aj gumový granulát, ktorý sa využíva ako náplň do trávnikov, nové materiály sú ale pre krajinu zaujímavou možnosťou. “Vieme, že biologický variant náplne je drahší, ale ide o novú technológiu, ktorá je prospešnejšia pre životné prostredie a práve to ľudí na veľvyslanectve v Indii zaujalo. Snažia sa totiž zlepšiť stav životného prostredia v ich veľkej krajine,” vysvetľuje Peter. 

Nedostatok vody v Indii 

Druhým dôvodom, prečo sa rozhodli pre Indiu je z ich pohľadu akútny nedostatok vody. “Chceme im ukázať, že umelý povrch má veľké výhody najmä kvôli tomu, že ho nie je nutné neustále zavlažovať. V Indii majú totiž akútny nedostatok vody a nemôžu si dovoliť zavlažovanie. Počas období sucha by potrebovali na športoviská s klasickou trávou veľmi veľa vody. Je to preto pre nich výhodné riešenie,” rozpráva o dôvodoch Peter, ktorý v Indii istý čas už strávil.

V Európe sa v spojení s ihriskami s umelým povrchom hovorí aj o potrebe budovania nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, ktorá cez ihrisko pretečie. Voda sa dá zbierať a použiť na zavlažovanie zelene v okolí alebo iné účely. 

V januári začínajú stavať pilotný projekt

Začiatkom budúceho roka firma DAJKY začne budovať prvé ihrisko ako pilotný projekt s plnou podporou veľvyslanectva SR. “Pôjde o pilotný projekt, vybudujeme ihrisko s korkovou výplňou a umelým povrchom vedľa klasického ihriska so živou trávou. Bude to slúžiť ako príklad, ako môžu športoviská v ich krajine v budúcnosti vyzerať a aké sú medzi nimi rozdiely / výhody z pohľadu údržby. Bude to model na predstavenie našich technológií, materiálov a našej práce,” hovorí o projekte Roman.


“Máme plnú podporu ambasády, na oficiálne otvorenie ihriska plánujú zavolať aj indického ministra športu, ministra zahraničných vecí, čo bude veľká reklama nielen pre Slovensko, ale i naše mesto,” dodáva Peter.

Nachystané majú už aj vlastné priestory a kanceláriu, ako aj prvých zamestnancov na rozbeh v novej krajine. Peter sa po ukončení vysokej školy stal obchodným manažérom zastrešujúcim najmä obchod medzi Slovenskom a Indiou, a tak je aj po stáži v Indii stále v kontakte s miestnymi diplomatmi. S Romanom študovali obaja na FPVaMV v Banskej Bystrici odbor medzinárodné vzťahy. 

Pracovné miesta pre miestnych 

Roman vo svojej firme v súčasnosti zamestnáva iba Slovákov, ktorí s ním jazdia po celej Európe. V Indii by chcel pripraviť nové pracovné miesta aj pre miestnych. “Ich pracovné a platobné podmienky v krajine sú biedne, rád by som im ponúkol lepšie podmienky a stálu prácu. Na začiatok budú na ihrisku pracovať traja moji pracovníci s tromi miestnymi, aby sa od nich všetko naučili a získali skúsenosti, postupne budeme tento pomer znižovať,” rozpráva o práci pre Indov Roman. Zaškoleným Indom chce dať v budúcnosti možnosť vycestovať za prácou aj do Európy. 

India má dve tváre 

Peter mal už možnosť spoznať obe tváre Indie, chudobnú, kde je bežné, že nájdete ľudí bývať v stane pri ceste a rozvinutú časť, kde ľudia žijú na veľmi vysokej úrovni.

Na výlete pred majestátnym Tádž Mahal

Pre Romana to bola úplne nová skúsenosť. “Samozrejme, sme si pozreli hlavné mesto, majestátny Taj Mahal, vyskúšali sme výbornú indickú kuchyňu, ale čo mňa najviac zaujalo bol charakter ľudí. Sú nesmierne inteligentní, vďační, vážia si ľudí. Precestoval som kvôli práci mnoho krajín, ale India má svoje špecifické čaro,” dodáva na záver Roman. 

Michaela Harabišová
Foto: archív Romana a Petra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *