Šalianska psychologička Ada Becker vydala knihu Rozhovory v tichu

šalianka Ada Becker vydala knihu Rozhovory v tichu
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Šalianka Ada Becker sa venuje psychológii a psychosomatike. S klientmi hľadá príčiny chorôb a vnútorné odpovede na trápenie, ktoré sa ukotví v tele a začne spôsobovať problémy. Rozhovory sú preto súčasťou jej života. Knihu neplánovala, no priviedli ju k nej nočné rozhovory s jej dcérou Hankou. Pre náš mesačník porozprávala niečo viac o knihe a jej tvorbe.

V profesijnom živote pôsobí ako psy­cho­lóg, životný kouč a sprievodca na ceste za šťastím. „S klientami spo­loč­ne hľadáme v duši ukrytých sa­bo­térov pokoja a spúšťače, ktoré nám bránia život si užívať v plnosti, radovať sa a cítiť šťastie. Venujem sa psychosomatike – príčinám chorôb,“ predstavuje svoju prácu v úvode rozhovoru.

Kniha nebola plánovaná

Knihu neplánovala, vznikla spontánne pri spoločnom rituáli s jej 10-ročnou dcérkou Hankou. Práve tá sa stala hlavnou múzou pre knihu Roz­ho­vory v tichu. „Milujem tie momenty, keď je dieťa uvoľnené a v bezpečnej atmosfére filozofuje o živote. Deti majú odpovede na všetky otázky. Aj na tie svoje. Ja to s nadšením využívam,“ hovorí o inšpirácii.

ada beckerMami, napíš knihu!

Každý večer tak pri ich spoločných rozhovoroch o všetkom, vznikal obsah knižnej novinky z dielne Ša­lian­ky. K napísaniu knihy ju vyzvala práve dcéra Hanka, chcela, aby ľudia vedeli, ako vyliečiť boľavú dušu. Ada Becker nám priblížila moment, kedy jej dcéra na rovinu oznámila: „Mami! Napíš knihu!“

Bolo to v deň, keď stretli na ulici pani, ktorá sa posťažovala a zdôverila sa s problémami s jej vážnou chorobou.

„Poznala ma, vedela, čomu sa venujem, že sa na choroby pozerám ako na výzvy a viditeľnú reč našej ubolenej duše. Na ulici Hanka všetko vnímala, nekomentovala. Večer pred spaním sa k tejto téme potrebovala vrátiť.Nekonečnými otázkami, ako vždy, potrebovala vedieť všetko o tom, ako dokáže bolesť v duši spôsobiť chorobu.

Po vysvetlení sa ma spýtala: „Ma­mi, myslíš, že o tom vedia všetci ľu­dia? Myslíš, že vedia, že je možnosť ako svoje telo vyliečiť?“ Odpovedala som jej: „Hani, myslím, že to všetkých zaujíma, ale stále málo ľudí o tejto mož­nosti vie.“ To bol moment, kedy mi oznámila: „Mami, musia o tom vedieť všetci! Napíšeš o tom knihu!“ Môj prekvapený výraz tváre Hanku vôbec nezaujímal. Nadýchla som sa, chcela som protestovať. Nebolo už komu,“ prerozprávale príbeh o tom, ako ju dcé­ra priviedla k myšlienke napísať knihu.

„Mami, musia o tom vedieť všetci! Napíšeš o tom knihu!“

Po dvoch týždňoch si sadla k počítaču a začala písať o tom, ako vzniká choroba, kde nájsť svoje sebavedomie, ako sa učiť zo vzťahov, hoci sú boľavé, ako sa poučiť z rozchodu alebo rozvodu, ako žiť v sebaláske a šťastí. O odpustení, vďačnosti, komunikácii, očakávaniach, slobode vo vzťahu atď. „V knihe sú návody, overené životom v našej rodine,“ približuje obsah knihy.

Kniha je určená pre každého, kto hľadá odpovede

Kniha nie je podľa autorky určená len pre rodičov a deti. Prečítať si ju môže každý, kto na svojej ceste hľadá odpovede. Kniha otvára vnútorný priestor čitateľa, kde odpovede z hĺbky duše dostane každý sám od seba.

Proces písania netrval dlho. „Načo rozmýšľať. Tvoril ju náš život už roky. Stačilo to už len sformulovať do hravých slov na papieri,“ priznáva, že sa jej písalo ľahko.

Knihu kvôli pandémii vydala sama

Vydať v súčasnosti knihu nie je tak jednoduchý proces. Sama autorka priznáva, že mala zo začiatku rešpekt a hľadala odvahu vykročiť na knižný trh.

Nakoniec predsa oslovila vydavateľstvo, ktorému chcela zveriť svoje dielo. Bohužiaľ, situácia sa na slovenskom trhu kvôli pandémii zmenila.

„Situácia s pandémiou zmenila možnosti, a tak som sa rozhodla, že celú tvorbu knihy vezmem pod svoje krídla. Som zvyknutá si svoj život tvoriť a riadiť, a tak som to skúsila sama. Výsledok je na svete a robí radosť mnohým čitateľom, mám z neho obrovskú radosť,“ rozpráva o tom, ako knihu vydala sama.

Čo by poradila ostatným začínajúcim autorom?

 

Najdôležitejšie je dať si zámer, vedieť si predstaviť jeho zhmotnenie v realite, precítiť až v kostiach radosť z dokončeného diela a správna cesta sa vždy nájde. Keď som to zvládla ja, hoci priznávam, bolo to veľmi náročné, tak to zvládne každý,“ dodáva odvahu kreatívnym dušiam.

Ilustrátorku našla v Ružomberku

Knihu ilustrovala Daniela Vargová z Ružomberku. Má na svedomí obálku a ilustrácie vo vnútri knihy, ktoré odzrkadľujú autorku knihy s jej dcérou. „Poslala som jej zopár kapitol a informácií o knihe, hneď prvý návrh si získal moje srdce. Bol taký, ako som ho chcela,“ hovorí o ilustráciách.


rozhovory v tichu


V písaní bude pokračovať

Môžu sa ľudia tešiť na pokračovanie knihy? Alebo niečo úplne nové? Podľa autorky určite áno. „V srdci už nosím pokračovanie knihy a tiež niekoľko užitočných projektov pre rodičov aj nerodičov. Mala som v pláne relaxovať a vychutnávať si zrodenie knihy, ale múza sa rozbehla a nechce dať vydýchnuť. Uvidíme, kto vyhrá,“ priznáva, že sa púšťa do ďalších projektov.

V prípade, že patríte medzi ľudí, ktorí majú pomenej času, ktorí nie sú úplní knihomoli, ale zaujíma vás obsah knihy Rozhovory v tichu, poteší vás správa, že svetlo sveta uzrela aj audiokniha.

„Kvôli autenticite rozhovorov, som prekročila svoju komfortnú zónu a knihu som nahovorila ja, svoj úvod pre rodičov aj Hanka,“ prezradila pre náš mesačník. Knihu si tak môžete vypočuť pri upratovaní, šoférovaní, cvičení či iných aktivitách. Súčasťou audioknihy sú aj skladby Jana Smolíka, ktorý vytvoril na základe textu kapitol skladby.

Prvé vydanie knihy sa vypredovalo do dvoch týždňov

V decembri sa jej kniha dostala do TOP 5 najpredávanejších kníh v kníhkupectve Martinus. Kvôli úspechu knihy autorka vydala druhé vydanie.

„Ďakujem vám všetkým moji milí kupujúci priatelia za dôveru a krásne spätné väzby. Doma sa veľmi tešíme úspechu knihy. Prvé vydanie bolo vypredané za dva týždne, umiestnené v najvyšších rebríčkoch predajnosti v Martinuse. Témy v knihe zrkadlia obyčajný život a preto sa hlboko dotýkajú každého z vás. Odhalili sme naše rodinné súkromie a tešíme sa, že to malo význam,“ vyjadrila sa na sociálnej sieti.


ada becker radio slovensko
Ada Becker v Rádiu Slovensko.

Ada Becker bola pozvaná do talkshow Hosť Andrey Poláčkovej na Rádiu Slovensko. Ak máte záujem vypočuť si rozhovor Šalianky nájdete ho v archíve RTVS. 

Viac informácii o knihe Rozhovory v tichu aj audioknihe nájdete na facebookovom profile Ada Becker.

Knihu je možné kúpiť v kníhkupectvách aj na e-shope www.adabecker.sk, kde je poštovné zahrnuté v cene knihy, tiež je možnosť mať knihu s venovaním a podpisom aj od Hanky. Knihu darovala autorka aj šalianskej knižnici.

Michaela Harabišová
Foto: Ada Becker

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *