Šalianske mamičky nezastavil ani lockdown, pripravili vyše sto adventných vencov

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Stodesať adventných vencov vyrobili tento týždeň šalianske mamičky v Materskom centre Mamy mamám na Družstevnej ulici v Šali. Ich tradičnú aktivitu nezastavil ani lockdown. Výnos z ich predaja opäť podporí aktivity a réžiu samotného šalianskeho centra.

Zhotovovanie vencov pred začiatkom adventu, ktoré sa začína v nedeľu, začalo v šalianskom centre pred 13 rokmi. Tradíciu spustila Miroslava Mikulová. Inšpirácia prišla z košického materského centra. Tam začala pôsobiť po presťahovaní jedna jej kamarátka, s ktorou založila centrum v Šali. Na východe boli v priestore, ktorý patril farnosti. A preto farskému úradu v Šali ponúkli spoluprácu s predajom adventných vencov, z ktorých výnos pomôže aj centru.


„Tento rok nám v čase tvorby vyhlásili lockdown. Zároveň boli zakázané bohoslužby v kostoloch, pred ktorými vence ponúkame. Rozhodli sme sa však osloviť susedov, známych a priateľov a ponúknuť vence prostredníctvom sietí. Sme radi, že sa nám ešte pred začiatkom adventu podarilo všetko predať,“ uviedla pre Slovo Šaľanov Jana Gregušová.

V Šali vence vyrábajú vždy týždeň pred Prvou adventnou nedeľou „dobrovoľne“ mamy, ktoré navštevujú centrum a podporujú jeho aktivity. Robia to pre dobrý pocit z toho, že pomôžu centru. Pri tejto tvorivej činnosti sa odreagujú od povinností, ktoré majú doma či inom mieste. Väčšia časť mamičiek má tri a viac detí. Spolu sa tak pri tvorbe vencov naladia na adventný a vianočný čas.


Tento rok ich aktívne robili tri mamičky a ďalšie pomáhali pri návšteve centra s deťmi. Pomáhali aj staršie skautky z 19. zboru obojživelníkov, ktoré pôsobia v Šali. Tradične robia okolo sto vencov, časť z nich darujú. Tento rok sa rozhodli urobiť viac, keďže vlani ich bolo málo. Jeden ponúkajú za desať eur, výnos je približne 50 percent z tejto sumy. Za zisk platia náklady na energie a réžiu centra, čo platia mestu.


Adventný veniec so štyrmi sviecami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch nedieľ, je symbolom adventného obdobia. Slovo advent pochádza z latinského termínu „adventus“, čo znamená príchod. Pre kresťanov znamená obdobie prípravy na slávenie narodenia Ježiša.

ml

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *