Salvation: Nie je nám to jedno, chceme hrať kvalitný rock’n’roll

salvation3
banner fantázia
Čas čítania: 3 min

V rubrike Hudobniny vám pravidelne predstavujeme talentovaných hudobníkov. Kapelu Salvation založili mladí študenti zo Šale, ktorí sa rozhodli priniesť na slovenskú scénu trošku amerického rock’n’rollu. Po anglicky spievajúca kapela sa skladá zo štyroch členov, medzi ktorými bolo doteraz aj dievča, Rebeka Šimová, na poste bubeníka. Spevákom a zakladateľom kapely je Jakub „Billy“ Mikula, ktorý hrá aj na gitaru, Samuel Hajdúk  za basou a Benjamín Bednarovič na poste gitaristu.

Začalo to básničkami

Kapelu založil Jakub „Billy“ Mikula v čase, kedy so svojim kolegom z kapely navštevovali gymnázium v Šali. Písal sa rok 2014, keď vznikla prvá pieseň kapely Salvation. „Boli sme iba ja, Samo a jeho básne. Ja som v tom čase tvoril vlastnú hudbu, tak sme sa rozhodli spojiť a básne zhudobniť. Mali sme rovnaký vkus na hudbu, chceli niečo tvoriť, a tak sme si povedali, že založíme kapelu,“ hovorí Billy, spevák kapely.

salvation8
Zakladatelia kapely

Dlho boli len oni dvaja a brali to skôr ako hobby. Neskôr sa rozhodli, že to skúsia a nájdu si ostatných členov kapely. „Hľadali sme svoj štýl, vedeli sme, že chcem hrať rock, ale to nie je len tak, našli sme sa práve v tom, čo robíme. rock’n’roll je životný štýl, my sa ním snažíme žiť aj tvoriť. Na pódiu nám nejde len o hudbu, ale chceme byť úplne spätí s publikom a urobiť šou so všetkým, čo k tomu patrí, čiže aj vizuálom a komunikáciou. Chceme, aby ten človek v danom momente vnímal iba to, že zažíva koncert a zabudol na všetko ostatné,“ špecifikuje kapelu Samo, spoluzakladateľ kapely.  Skúšajú v garáži, tak ako väčšina mladých kapiel. „Niekedy sa prídu sťažovať, že hráme dobre, ale príliš hlučne,“ smejú sa na zážitkoch zo skúšok.

salvation1
Skúšanie v garáži

Slovenčina je krásny jazyk, ale angličtina má tie grády

Chlapci opisujú začiatky ako hľadanie samých seba v hudobnej sfére. Neskôr začali tvoriť pesničky,  s ktorými boli natoľko spokojní, že sa rozhodli ukázať svoju tvorbu verejne. Založili si kanál na YouTube a nahrali tam prvé piesne. Svoje texty píšu výlučne v angličtine a na svojom konte majú už 9 singlov, medzi najúspešnejšie patria Wild Boy, XY a Gimme Love. „Myslíme si, že rock’n’roll sa nedá tvoriť v slovenčine. Slovenčina je krásny jazyk, ale angličtina má tie grády a čaro, ktoré chceme preniesť do svojich piesní. Naše piesne by v slovenčine nezneli tak, ako sme si to predstavovali, ale obdivujeme staršie kapely, ktoré dokázali v slovenčine tvoriť naozaj umelecké diela, samotný Elán alebo Tublatanka na vrchole svojej slávy dokázali, že aj v slovenčine sa dá tvoriť dobrá muzika,“ rozprávajú o výbere jazyka.

Svojimi textami chcú vždy povedať nejaký príbeh. Prednedávnom im vyšla nová pieseň s názvom Ted Bundy and the Strawberry Girl, ktorou sa snažia ukázať perspektívu masového vraha Teda Bundyho. „Jeho príbeh slúži ako nádoba pre vysporiadanie sa s tým ako ženská prítomnosť vplýva na mužov,“ píšu na sociálnych sieťach.

salvation6


V Šali chýba komunita klubov

Toto leto koncertovali po západnom Slovensku. Navštívili kluby v Bratislave, Leviciach, Nitre, ale zahrali si aj v Šali v Clube Peklo, kde zožali veľký úspech. „Koncert v Pekle bol úžasný, publikum skandovalo naše meno, poznali naše texty a spievali s nami. Bola to šou, akú sme ani nečakali. Veľmi si to vážime, Šaľa je naše rodné mesto, radi by sme tu hrali častejšie, aj keď je pravda, že nemáme tak vybudovanú komunitu klubov na pravidelné koncerty kapiel. Pritom máme v Šali a v okolí naozaj šikovných hudobníkov,“ hovorí Billy o hraní v našom meste.

Hranie v galérii

V Nitre si zahrali aj s ďalšou šalianskou kapelou Crosswalk, o ktorých sme písali v minulosti. Okrem koncertovania v kluboch si vyskúšali aj hranie v galérii, čo pre tento druh kapely nie je obvyklé. „Dostali sme možnosť zahrať si na výstave  slovenského výtvarníka Martina Dernera. Bola to pre nás dobrá skúsenosť. Aj keď vieme, že to nie je úplne pre nás, my chceme ľudí baviť a potrebujeme živé publikum. Napriek tomu sme otvorení možnostiam a každá skúsenosť nás posúva vpred a sme za ňu vďační,“ hovorí Samo.

V súčasnosti majú nového bubeníka a chystajú koncert v Clube Peklo  3. novembra.

„Veríme, že sa nám podarí presadiť, vieme, že teraz sme len na začiatku, ale naša hudba sa ľuďom páči, vidíme, že si nás začínajú všímať, zvýšil sa nám po koncertoch aj počet fanúšikov na sociálnych sieťach, kde nás môžete sledovať, aby ste mali prehľad o našej tvorbe. Nechceme sa prezentovať ako kapela, ktorej je všetko jedno. Sme chalani, ktorých hudba baví, napĺňa a chceme sa tým raz živiť,“ hovorí o plánoch Benjamín, gitarista.

„S veľkou radosťou taktiež oznamujeme, že sme uprostred práce na našom prvom a akustickom EP s názvom PAINTED HOPE. PAINTED HOPE bude naše prvé kompletné a koherentné umelecké dielo. Ukáže druhú a doteraz skrytú tvár kapely a našu inšpiráciu umelcami ako Bob Dylan, Neil Young, Anathema… a taktiež Led Zeppelin III,“ dodávajú na záver.

Autor: Michaela Harabišová

Foto: archív kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *