Stavbárske srdce: Skupina študentov zadarmo pomáha deťom

stavbarske srdce
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Počuli ste už o Stavbárskom srdci? Ide o projekt študentov STU v Bratislave, ktorí sa rozhodli, že využijú svoje vedomosti a pomôžu tým, ktorí to potrebujú. Fungujú ako občianske združenie už štyri roky a niektorí v ňom pokračujú aj po ukončení školy ako absolventi popri svojej stabilnej práci. My sme sa stretli s jednou študentkou z nášho regiónu, ktorá sa taktiež zapojila do tohto krásneho projektu, aby nám o ňom porozprávala niečo bližšie. Barbora Dičérová je študentkou inžinierskeho stupňa na Stavebnej fakulte STU, medzi členmi je aj Šaľan Ondrej Hanko, ktorý je momentálne na výmennom pobyte v Španielsku.

Zábavou k pomoci

Benefičný koncert

Na začiatku stáli študenti, ktorí sa chceli zabaviť. Podľa nich bolo málo možností na zábavu, a tak zorganizovali väčší benefičný koncert. Vyzbierali dosť veľkú čiastku na vstupnom, a tú sa rozhodli použiť na dobrú vec. Peniaze darovali nemocnici na Kramároch. „Chalani zorganizovali akciu aj o rok a rozhodli sa, že nepodarujeme iba peniaze, ale že pomocou nich pomôžeme Detskému kardiocentru, ktoré patrí pod Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, tým, že prerobíme kúpeľňu. Ako študenti STU sme mali už nejaké vedomosti, a tak sme sami navrhli projekt rekonštrukcie, zohnali si sponzorov a podporila nás aj škola,“ hovorí Barbora.

Kardiocentrum si vybrali, pretože jeden zo spoluzakladateľov, Rastislav Kvasnica, od strýka, ktorý tam pracuje, počúval, v akom zlom stave sa toto oddelenie nachádza. Plánovanie stihli počas zimného semestra a počas skúškového začali s rekonštrukciou. „Na začiatku boli iba dvaja chalani, neskôr sa nás nazbieralo okolo 20 ľudí. Skĺbiť prácu a školu nebolo jednoduché, sme z rôznych odborov, to znamená, že každý mal skúšky v iný čas a pri práci sme sa striedali. Zvládli sme oboje,“ spomína Barbora. Neskôr sa rozhodli zrekonštruovať na oddelení aj dve izby. Nešlo len o finančnú pomoc, išlo o dlhodobý proces zháňania sponzorov, ktorí by prispeli nielen finančne, ale aj materiálom potrebným na rekonštrukcie. „Sme stavbári, chalani povedali, že chcú spraviť každý rok niečo, čo po nich zostane, mne osobne sa táto myšlienka páčila, preto som sa pridala aj ja a neľutujem,“ hovorí Barbora.


Študenti pri odovzdávaní kúpeľne na Kramároch

Prerobená izba na Kramároch

Škôlka pre postihnuté deti

Za sebou majú už tri stavebné projekty. Posledným bola rekonštrukcia priestorov škôlky pre deti so zdravotným postihnutím, ktorú dokončili a odovzdali toto leto. „Pripravovali sme sa na projekt celý rok. Samotné práce sme nechali na leto, vedeli sme, že by sme to popri škole nestíhali, niektorí z nás totiž končili školu, písali diplomovky a učili sa na štátnice. Zabrať nám dalo samotné vybavovanie, zháňanie sponzorov, robotníkov, pretože niektoré úkony museli byť robené profesionálmi kvôli záruke,“ vyjadrila sa Barbora k projektu.

Staré priestory škôlky

stavbarske srdce
Barbora a Ondrej pri práci

Vynovené priestory škôlky

Nová kúpeľňa v škôlke

Nielen pracujúci absolventi, ale aj študenti, ktorí si mohli užívať leto alebo brigádovať, radšej pomáhali zadarmo, aby vybudovali pre deti krajšie miesto na trávenie času. „Pripravila sa vizualizácia miestností, ktoré sme prerábali a na začiatku leta sme začali s búracími prácami, ktoré boli iba v našej réžii, vonku sa hrali deti a my sme makali,“ spomína Barbora. Škôlka sídli v historickej vile na bratislavskom Slavíne, práve historický stav, ale aj poloha boli veľkým problémom. „Dostať materiál hore na kopec obyčajnými autami nebolo vždy jednoduché, horšie to ale bolo so stavom budovy. Elektroinštalácie boli v dezolátnom stave. Nevzdali sme to však a sme za to radi. Po strhaní starých dlážok, omietok a vyprataní priestorov nám prišli pomôcť aj robotníci,“ dodáva. Radi by škôlku dokončili celú, ale vedenie škôlky im je vďačné aj za túto veľkú a nezištnú pomoc.

Pomáhajú nielen stavebnými prácami

Združenie sa nevenuje iba stavebným projektom, pomáhajú kde sa dá. Finančnou podporou pomohli aj chlapcovi na vozíčku, ktorý sa potreboval dostať na liečenie do Ameriky. Cez zimný semester zbierajú vrchnáčiky, oblečenie a hračky. Vrchnáčiky môžete nosiť do priestorov školy aj vy, škola študentov podporila a umiestnila na chodby nádoby.


Dobročinné akcie študentov

Okrem toho študentom venovala priestor, kde môžu plánovať svoje ďalšie projekty. Študenti tak získali vlastnú „kanceláriu“. „Sme veľmi radi, že nás vedenie školy podporilo. Veríme, že aj mladší študenti sa neskôr zapoja do nášho združenia. Momentálne je nás okolo 20 členov, väčšina z nás sú absolventi alebo študenti inžinierskeho stupňa, čo znamená, že za chvíľu skončíme aj my. Chceli by sme, aby sa v projektoch pokračovalo, ale nie vždy je jednoduché zohnať ľudí, ktorí by robili niečo len tak, pre radosť. Momentálne nás čaká prestávka, pretože chalani, ktorí celé naše združenie založili ukončili školu a ako úspešní absolventi sa zamestnali a potrebujú sa zabehnúť, prestať pomáhať ale určite nechcú. Bez nich nás ale zostalo málo na väčší projekt, preto si dávame prestávku,“ dodáva na záver. Projekty združenia boli prezentované verejnosti aj prostredníctvom médií. Odvysielaných bolo niekoľko reportáží, kde ľuďom predstavili svoju prácu

Autor: Michaela Harabišová

Foto:  archív Stavbárske srdce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *