SWAP: Načo zbytočne vyhadzovať, keď môžete darovať?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Možno ste v rámci vianočného upratovania zistili, že máte doma kopu nevyužitých vecí, alebo sa vám počas sviatkov nahromadili ďalšie. Prípadne sa vám pod stromčekom objavili veci, ktoré už máte, či vám (alebo vašim deťom) nepasujú, nepáčia sa vám. Alebo ste sa potešili na Vianoce a kúpili ste si niečo nové a nahradená vec, stále funkčná, teraz smutne čaká v škatuli, čo s ňou urobíte. Pre vás je tu Kráľovský novoročný SWAP.

Nevyhadzujme funkčné veci, dajme im novú šancu! Možno na opačnom konci mesta sa nájde niekto, komu by sa hocičo z toho hodilo. Ako sa hovorí: pre niekoho odpad, pre iného poklad.

Swap, alebo výmenný trh, sa stáva čoraz obľúbenejším aj na Slovensku. Je to užitočný trend, ktorý prináša len výhody. Princíp je veľmi jednoduchý: zbavíte sa nepotrebných a nechcených vecí alebo naopak získate niečo, čo chcete a niekomu inému to doma zavadzia.

Letný SWAP v Kráľovej nad Váhom.

V každej domácnosti sa nájde vec, ktorú sme už dávno alebo dokonca nikdy nepoužili a pravdepodobne ani nikdy nevyužijeme. Úplne funkčná vec, ktorú je nám ľúto vyhodiť, ale zároveň nám nestojí za námahu pokúsiť sa ju predať. Darček, ktorý sme dostali na Vianoce od príbuzných, ktorí neodhadli náš vkus, posledné dve šálky zo sady, ktoré sa nám ešte nerozbili, topánky alebo oblečenie, ktoré sme si už roky neobliekli, alebo spotrebič, ktorý sme vymenili za nový, ale je ešte použiteľný. Mnoho ľudí takéto veci bez váhania vyhodí, prípadne hromadí v pivnici alebo v garáži.

SWAP v Materskom centre Mamy mamám.

V našom okolí sa organizujú v poslednom čase dva väčšie SWAPy – jeden býva v šalianskom Materskom centre Mamy mamám, naposledy bol na Mikuláša. A druhý sa v minulom roku rozbehol v Kráľovej nad Váhom. Aktuálne sa chystá Kráľovský novoročný SWAP v sobotu 20. 1. 2024 poobede v kultúrnom dome v Kráľovej nad Váhom.

„V Kráľovej nad Váhom máme na swap ideálne podmienky,“ hovorí Ružena Aľakšová, organizátorka akcie. „V lete máme k dispozícii veľké námestie s krásnymi mohutnými stromami, ktoré nás ochránia pred silným slnkom a teraz, v zime, je to útulný kultúrny dom, v ktorom si SWAP vyskúšame po prvýkrát.“

Swapy v Kráľovej nad Váhom sa uskutočnili v minulom roku už dva. „Dá sa povedať, že dopadli úspešne vzhľadom na to, že sú pre našu dedinu novinkou. Účastníci priniesli množstvo vecí, prevažne oblečenie, ale aj hračky, knihy, najrôznejšie veci do domácnosti. Prišla aj pani krajčírka s rôznymi užitočnými vecami zo zrušenej galantérie. Nebolo povinné niečo priniesť, stačilo, keď si niekto jednoducho len prišiel niečo zobrať. Obyvatelia, hlavne tí starší, ktorí išli okolo, nechceli veriť, že si môžu vziať hocičo zadarmo, no nakoniec sa nechali presvedčiť a odišli domov spokojne s dobrým „úlovkom“. Sľúbili, že nabudúce sa k nám pridajú. Takéto akcie chceme usporadúvať pravidelne a veríme, že ľudia si na to čoskoro zvyknú,“ dodáva organizátorka.

Letný SWAP v Kráľovej nad Váhom.
Letný SWAP v Kráľovej nad Váhom.

 

Informácie o SWAPoch ale aj celkovo veciach na darovanie, či výmenu ponúka facebooková skupina Nevyhadzujte, darujte, pomáhajte (Všetko bezplatne Kráľová nad Váhom)

Ak prinesiete veci na SWAP do Kráľovej, netreba sa báť, že by ste si nerozdané veci museli brať späť. „Vďaka charitatívnej organizácii OZ Civis, ktorej na konci swapu odovzdáme všetko, čo zostalo, všetky veci v konečnom dôsledku dostanú nový domov,“ hovorí Ružena Aľakšová.


Pozvánka na Kráľovský novoročný SWAP:

  • Prineste veci, ktoré doma nepotrebujete, alebo si príďte nájsť niečo, čo by sa vám hodilo.
  • Dátum: sobota poobede 20. 1. 2024
  • Miesto: kultúrny dom Kráľová nad Váhom

Príďte aj so svojimi deťmi, v priestore bude k dispozícii skákací hrad. A môžete si priniesť aj niečo na pohostenie – pagáčiky, koláčiky, čokoľvek (mimo alkoholu), s čím si spríjemníme popoludnie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *