Tristoročná dominanta vo Veči získala hodiny a elektrický pohon zvonov

kostol vo veči
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Šaľa – Veča má novinku. Na Kostole Svätej rodiny, ktorý sa nachádza vedľa hlavnej cesty, osadili nové hodiny. Ručné zvonenie nahradí nový elektrický pohon zvonov.

„Po štyroch etapách môžeme povedať, že sme ukončili sériu prác pre ďalšie generácie. Investícia stála 6 020 eur, prispeli na ňu viacerí darcovia z Veči i okolia. Ďakujeme všetkým, ktorí na toto vzácne dielo prispeli,“ hovorí Slovu Šaľanov Marek Molnár, poslanec Mestského zastupiteľstva a predseda občianskeho združenia Večania, ktoré projekt pripravilo spolu s farnosťou Veča.

 Mesto Šaľa píše, že prvý, pravdepodobne, gotický kostol z pevného materiálu mohol byť vo Veči postavený niekedy v 13. storočí. Z dokumentov Vatikánskeho archívu vieme, že v roku 1345 tu už stál kostol, ktorý bol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Zničený počet počas vpádov Turkov.

Nový postavili „na starých základoch“ v roku 1700. Zasvätený bol Svätej rodine, uvádza farnosť. Jeho posledná rekonštrukcia sa konala v roku 1996. V súčasnosti funguje Veča ako samostatná farnosť, okrem „starého“ Kostola sv. Rodiny sa v šalianskej mestskej časti nachádza aj Kostol Panny Márie, Pomocnice kresťanov.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *