V našom partnerskom meste Orosláni postavili repliku šalianskeho kaštieľa

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

V partnerskom maďarskom meste Orosláni postavili repliku šalianskeho kaštieľa. Ide o detské ihrisko, ktoré znázorňuje našu kultúrnu pamiatku.  V našom meste už dva roky stojí replika kláštorného komplexu Majk z Orosláni. 

Tematické ihrisko Majk, ktoré pripomína repliku kláštorného komplexu Majk z Maďarska, sa nachádza v areáli zimného štadióna. Otvorili ho v októbri 2019. S ihriskom boli v Šali spojené viaceré problémy, v súčasnosti pri ňom stojí protihluková stena, ktorú na vlastné náklady postavili obyvatelia rodinného domu, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti ihriska Majk.

Začiatkom septembra predstavili verejnosti  v našom partnerskom meste Orosláni  repliku kultúrnej pamiatky, tentokrát našej. Malý renesančný kaštieľ bude robiť radosť deťom u našich južných susedov. Slávnostnú červenú pásku pomohol prestrihnúť aj primátor Šale Jozef Belický.


„Ihrisko sme odovzdali do užívania  ešte pred dvoma rokmi. Vtedy sa však na slávnostnom otvorení nemohol zúčastniť primátor partnerského mesta Orosláň Zoltán Lazók. V návšteve mu neskôr bránili protipandemické opatrenia. Uplynulý piatok prijal pozvanie na Šalianske hody. Jeho prvá cesta ho viedla práve na ihrisko Majk,“ informovala nás hovorkyňa mesta Erika Kollerová.

Primátor partnerského mesta Orosláň Zoltán Lazók pri návšteve ihriska Majk.

Projekt bol podobne ako ihrisko Majk spolufinancovaný z Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Cieľom malých replík kultúrnych pamiatok je priblížiť deťom i dospelým históriu a kultúrne pamiatky susedných krajín. Replika nášho kaštieľa stála 294-tisíc eur.


Ide o projekt ,,CULTPLAY – vytvorenie interaktívnych tematických parkov, inovatívne použitie kultúrneho dedičstva“, ktorý je realizovaný v rámci INTERREG V-A Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Maďarsko. „Do projektu sa zapojilo šesť miest zo Slovenska a štyri mestá z Maďarska: Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Hurbanovo, Kolárovo a Svodín, ako aj štyri maďarské mestá – Oroszlány, Komárom, Tata a Kisbér,“ priblížila nám hovorkyňa mesta.


red.
Foto: Mesto Orosláň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *