V Šali sa na cintoríne nachádza chladiaci príves pre zosnulých

chladiaci príves šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na šalianskom cintoríne pribudol chladiaci príves pre zosnulých, upozornili na to občania na sociálnej sieti. Mesto Šaľa bolo nútené pristaviť príves z dôvodu pandemickej situácie a nedostačujúcej kapacity krematórií v okolí.

V meste máme nastavené kapacity, ktoré nám pri bežnom živote postačujú, v súčasnosti, bohužiaľ, bojujeme s pandémiou a úmrtí je podstatne viac,“ hovorí primátor mesta Jozef Belický.

Počet zosnulých sa zdvojnásobil

Mesto má k dispozícii vlastnú chladničku pre zosnulých v dome smútku, tá má kapacitu 10 miest. „V mesiaci január sme zaznamenali zvýšený počet úmrtí, denne sa konalo päť pohrebov, kvôli plným termínom sme museli pristúpiť aj na pohreby v nedeľu, čo si ja za svoje pôsobenie v meste nepamätám,“ dopĺňa Belický.

Počet zosnulých sa v Šali od decembra do februára v porovnaní s minulými rokmi výrazne zvýšil. Od 10. 12. 2020 do 10. 2. 2021 Šaľa eviduje 95 zosnulých, v roku 2019 bol tento počet 35, v roku 2018 išlo o 37 zosnulých a v roku 2017 bolo evidovaných 48 zosnulých. Informácie o počte zosnulých zverejnil na profile mesta bývalý mestský poslanec Michael Angelov.

Krematórium je v oprave

Šaľa nemá vlastné krematórium, zosnulí sú preto prevážaní do okolitých miest. Nitra dlhodobo odmieta zosnulých z iných okresov kvôli pandemickej situácii. Mesto Nitra bolo prvé zo slovenských miest, kde bolo kvôli nadmernému počtu úmrtí potrebné pristaviť chladiaci box na zosnulých.

„Využívali sme krematórium v Nových Zámkoch, ktoré je v súčasnosti v oprave, z tohto dôvodu musia byť telá zosnulých niekde uskladnené,“ hovorí primátor.

Zvyšujúci sa počet úmrtí a absencia krematória v Nových Zámkoch donútila mesto Šaľa k pristaveniu chladiaceho boxu. „Zaplnila sa nám kapacita na 90 percent, pri súčasnom počte zosnulých sme sa preto rozhodli pristaviť na cintorín príves,“ vyjadruje sa Margita Pekárová, vedúca oddelenia správy majetku a zariadení mesta.

Mesto muselo kvôli pristaveniu prívesu zaobstarať aj náhradný záložný zdroj elektriny, aby dokázala fungovať chladnička v dome smútku spolu s prívesom.

Mesto má chladiaci príves prenajatý na mesiac

 Šaľa má vďaka chladiacemu prívesu kapacitu 40 miest. „Zohnať chladiaci príves nebolo v súčasnosti jednoduché, pomohol nám správca cintoríne v Nitre,“ dopĺňa Pekárová. Mesto si box prenajalo na mesiac s možnosťou predĺžiť nájomnú zmluvu v prípade potreby. Nájomné za chladiaci príves vyjde mesto mesačne 2 200 eur.

(mh)
Foto: red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *