Vyhlásenie mesta ku koronavírusu: Mesto prosí občanov, aby sa chránili

vyhlásenie mesta Šaľa ku koronavírusu
Čas čítania: 3 min

Celý svet momentálne bojuje s pandémiou koronavírusu – ochorenia COVID-19. Krajiny prijímajú opatrenia, aby sa vírus šíril čo najmenej a nepribúdali nové prípady. Na Slovensku máme k 15. 3. evidovaných 61 nakazených.

Nielen štát, ale aj župy a mestá prijímajú preventívne opatrenia, aby ochránili svojich občanov. Zrušené boli všetky kultúrne a športové podujatia a iné opatrenia, ktoré nájdete v článku. Vedenia mesta Šaľa podalo dnes 16. 3. vyhlásenie k aktuálnej situácii.

mesto šaľa  „Stojíme pred najväčšou výzvou poslednej doby. Naše mesto i ľudí zviera strach. Strach o seba o život a zdravie našich detí i našich blízkych. Mesto za ostatné dni koordinuje množstvo činností, ktoré vyplývajú z nariadení Vlády SR, opatrení ústredného krízového štábu Slovenska, z nariadení hygienikov i zo záverov okresného krízového štábu a vedúcich zamestnancov mesta. Dôsledne realizujeme opatrenia vyšších orgánov a prijali sme aj vlastné opatrenia, ktorými sa snažíme obmedziť šírenie nákazy a neochromiť ekonomiku aaspoň základný život v našom meste hystériou alebo neuváženosťou. Nie sme sami. Pomáha kto môže,“ hovorí v úvode vyhlásenia primátor mesta Jozef Belický.

Rúško nie je hanba

K iniciatíve, ktorá sa momentálne šíri všetkými možnými spôsobmi sa pridáva aj Šaľa. Rúško nie je hanba, problém je ich zohnať. Vo väčšine lekární sú vypredané, ceny sa neustále navyšujú. Ak každý jeden z nás bude chrániť seba, ochránime sa navzájom. Ak neviete zohnať rúško v online obchodoch alebo kamenných obchodoch, ušiť si môžete vlastné z bavlnených obliečok, tričiek. Výbornú ochranu ponúka kuchynská utierka alebo filter do vysávača.

Aj mesto Šaľa sa zapája a prosí ľudí, aby na verejnosti nosili ochranné prostriedky. S rúškami u nás pomôžu aj naše seniorky.

jozef belický primátor mesta šaľa
Jozef Belický, primátor mesta Šaľa

Vieme, že je nedostatok rúšok a veľmi si vážime pomoc našich senioriek, ktoré sme poprosili, aby podporili miestne dielne, ktoré vyrábajú rúška a nastúpili ako šičky alebo doma vzali zákazky na šitie týchto ochranných pomôcok. Vážime si pomoc niektorých poslancov mestského zastupiteľstva , ktorí budú ako dobrovoľníci od utorka rozdávať mestom nakúpené ochranné rúška. Dnes nám bola doručená ponuka občianskeho združenia, ktoré šije ochranné rúška a bezplatne, cez dobrovoľníkov zabezpečí ich distribúciu ľuďom bez domova a sociálne slabším.Mnohí sa vyjadrujú, že rúška nepomôžu, že je zbytočné sa zdržiavať doma ak chodíme do práce, že zvýšenie hygieny je neúčinné. Nie, nie je. Je to elementárna povinnosť nás všetkých a spôsob ako dať ostatným najavo ako nám na nich záleží.“

 

Rúška sa budú rozdávať starším občanom a ľuďom, ktorí ich potrebujú a nevedia si ich zabezpečiť. Mesto ich nebude rozdávať každému občanovi, lebo to nie je v možnostiach mesta. Preto sa rozhodli pomôcť tým, ktorí sú v núdzi – sociálne slabším a ľuďom bez domova bezplatne. Rozdávať ich budú dobrovoľníci – mestskí poslanci, pracovníci úradu a dobrovoľníci z radov verejnosti. Ak máte záujem pomôcť prihlásiť sa môžete na mestskom úrade.

Do autobusu s rúškom

Mesto Šaľa taktiež prijalo iniciatívu, ktorá sa týka hromadnej dopravy. Do autobusu sa bez rúška už nedostanete. Môžete použiť aj šál, šatku, nákrčník alebo doma vyrobené rúško, ktoré bude zakrývať nos aj ústa.

Tip na výrobu rúška doma:

Polícia kontroluje prijaté opatrenia

Náčelník Mestskej polície v Šali Peter Krokavec sa pre médiá vyjadril, že od piatku kontrolujú, či sú uzatvorené podniky, ktoré majú byť podľa opatrení zavreté. Apelujeme na občanov mesta, aby sa nezdržiavali v skupinách na verejných priestranstvách bez ochranných prostriedkov.

Pomáhame s dodržiavaním opatrení. Kontrolujeme parky, športové ihriská a snažíme sa ľuďom vysvetliť, aby sa nezdržiavali v skupinách,lebo tým ohrozujú seba aj ostatných. Upozorňujeme takéto skupiny obyvateľov pred nákupnými centrami, na detských ihriskách alebo športových ihriskách. Zatiaľ boli všetci upozornení chápaví a dali si vysvetliť. Zároveň sa snažíme všetkým našim pracovníkom, ktorí sa snažia chrániť občanov, zabezpečiť čo najvyššiu ochranu. Od piatka majú všetci pracovníci rúška, rukavice a dezinfekčné prostriedky, “ vyjadril sa Peter Krokavec.

Mestský úrad so skrátenými úradnými hodinami

V prípade, že potrebujete niečo vybaviť na Mestskom úrade v Šali, rártajte s obmedzeniami. Prístup na úrad je v malých skupinách, každý je povinný si dezinfikovať po príchode ruky, mesto prosí o nosenie rúška, aby ste neohrozovali pracovníčky úradu. „Prosíme občanov, aby s nami komunikovali telefonicky alebo elektronickou formou, ak je potrebné osobné stretnutie, prosíme ich, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia a otváracie hodiny,“vyjadrila sa prednostka mesta Jana Nitrayová.

Zodpovednosť a súdržnosť

Šaľania prežívajú viac ako 1000 rokov a som presvedčený, že k tomu mnohokrát potrebovali súdržnosť, disciplinovanosť, ohľaduplnosť a vzájomnú podporu. Verím, že tieto vlastnosti nosíme v sebe a že si všetci uvedomujeme, že je tu chvíľa keď ich v našom záujme musíme nutne uplatniť. Ďakujem všetkým, ktorí sa aktívne podieľajú na realizácii opatrení. Policajtom, záchranným zložkám, úradníkom, ale aj všetkým zamestnancom obchodu a služieb, ktorí zabezpečujú náš život a používajú ochranné prostriedky tak, aby chránili nás všetkých,“ vyjadril sa v závere vyhlásenia Jozef Belický.

Na záver dávame tip, ako si vyrobiť dezinfekciu doma z troch prísad.

Spracovala: red.
Zdroj: YouTube, pixabay.com

Zanechajte komentár

avatar
  Odber  
Upozornite ma na