Výtvor Šaľanov: Učte sa jazyky s umelou inteligenciou LISA Green

výtvor šaľanov lisa green
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Privítajte v škole novú spolužiačku – je to virtuálna študentka a volá sa LISA Green. Lisa Green je výtvor bratov Na­gyovcov zo Šale, je to virtuálna študentka, ktorá môže pomáhať na hodinách výuky cudzích jazykov. V skutočnosti je to naprogramovaná aplikácia pre umelú inteligenciu Alexa od firmy Amazon.

„Naša myšlienka je, že Lisa je virtuálna študentka v škole alebo zahraničná kamarátka priamo u vás doma,“ objasňuje nám Martin Nagy. Lisa, ako každý iný žiak, sa rada sama predstaví a so svojim príjemným akcentom sa s vami porozpráva a zabaví.

Spoluprácou technologickej spoločnosti futureREADY.systems, softvérovej firmy NABASOL a po rokoch vývoja uzrela svetlo sveta Lisa Green, pričom meno Lisa, za ktorou stoja bratia Andrej a Martin, vzniklo z úvodných písmen slov „Learning is Smart – Academy“ a s prihliadnutím na dnešnú „zelenú“ dobu využili príležitosť a Lisa sa narodila s priezviskom Green.


lisa green amazon alexa


„Môžeme povedať, že Lisa Green je jeden z najprepracovanejších skillov pre zariadenia Alexy a po dobe výukových pomôcok ako boli kazety, DVD, alebo ­e-learningove aplikácie, prichádzame s prevratnou technológiou, ktorú predstavujeme pod hlavičkou ­AI-learning“ dodáva Martin.

Základom je rozprávanie sa

Alexa od Amazonu funguje na rozpoznávaní ľudského hlasu – vie rozoznať, čo jej povieme a na základe povelov vie odpovedať, či vykonať požadovanú činnosť. „Ako spoločnosti, ktoré na Slovensku pracujú so zariadeniami s umelou inteligenciou niekoľko rokov, sme využili schopnosť Alexy rozpoznať ľudskú reč a v spojení s našim unikátnym enginom (soft­vérom), študentovi pri výuke zabezpečujeme deduktívnu a gramatickú korektnosť.“

Lisa, ako najmodernejšia pomôcka pri výuke v škole, pomôže prekonať v žiakoch prvotný ostych na hodine, čo je aj jej najzákladnejším využitím. Učiteľ môže začať komunikovať najskôr s Lisou a potom plynulo prejsť k reálnym žiakom. S Lisou môže absolvovať úvodnú konverzáciu, priebežné cvičenie alebo záverečnú zábavnú aktivitu.

Učenie jazykov z pohodlia domova

Hlavné využitie je v pohodlí domu, Lisa sa s vami rada porozpráva, preverí vaše vedomosti alebo si s vami zahrá zábavný kvíz, či atraktívnu aktivitu, a to všetko s eleganciou slušne vychovanej rodenej Angličanky, ktorá komunikuje príjemným anglickým prízvukom.

V súkromí domova si osvojujete cudzí jazyk, ako keby ste sa rozprávali s kamarátkou zo zahraničia. Lisa je prijemná, ale tvrdá. S Lisou sa môžete rozprávať iba gramaticky a lingvisticky správne, čo má za následok, že vaša angličtina bude ukážková. Angličtine budete rozumieť nielen vy, ale aj ostatní budú rozumieť vám.


 

lisa green academy


Lekcia s Lisou

Základom lekcie s Lisou je tematický článok, ktorý navodzuje tému lekcie. Lisa ho vie prečítať alebo na úvodné zahriatie nadiktovať ako diktát. K lekciám sú k dispozícii pdf verzie, a preto študent alebo rodič nebude mať najmenší problém s kontrolou cvičení, či samotnou komunikáciou s Lisou.

V následnej časti lekcie si je možné s Lisou prejsť cvičenia k článku, pri ktorých si žiak aktívne preverí porozumenie článku a pýta sa Lisy na konkrétne časti článku alebo naopak Lisa sa pýta žiaka. Študent musí správne skladať vety a otázky, musí dodržiavať výslovnosť, v opačnom prípade Lisa učiteľsky upozorní na nepochopené a ponúkne priestor na opravu.

Nasleduje „učiaca a testovacia“ časť, teda práca so slovíčkami z textu, časovanie, skloňovanie, opozitá, synonymá… A k dispozícii sú tiež gramatické cvičenia a testy, pri ktorých sa dá voliť náročnosť.

To znamená, že každá hodina s Lisou má k dispozícii okrem konverzácie aj diktát, testy, slovíčka a gramatiku a tiež celú kopu zábavných aktivít ako napríklad hranie kvízov – hádaj na čo myslím, hľadanie pravdy a mnoho iného.

Učiteľ nemusí na vyučovaní využívať Lisu celú hodinu. Stačí aj pár minút z vyučovania – stačí na tú časť hodiny, kde má pocit, že to žiakom pomôže.

Lisa nie je iba pre angličtinárov. Schopnosti Lisy sú natoľko univerzálne, že výuka cudzieho jazyka môže taktiež prebiehať v jazykoch nemčina, taliančina, francúzština, španielčina, portugalčina.

Lisa pre školy, jazykovky, ale aj domov

Aplikácia Lisa Green je pripravená pre školy a učiteľov v triedach, no veľké uplatnenie má aj pri toľko spomínanom vyučovaní na diaľku – online. Dokonca aj výsledky cvičení a testov, ktoré žiak s Lisou absolvuje, môžu byť automaticky odoslané učiteľovi alebo rodičom, takže ich môže učiteľ vyhodnotiť aj z domu.

Ako však hovorí Martin: „Vplyv učiteľa je nespochybniteľný, pričom Lisa predstavuje pokrokovú vzdelávaciu cestu obzvlášť v dnešnej dobe, kedy distančné vzdelávanie je dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti.“

Kde sa dá stretnúť s Lisou?

Tam, kde o ňu prejavia záujem. Rozhodnutie používať Lisu by však malo byť na aktívnom učiteľovi a nie na rozhodnutí riaditeľa školy… „Máme program sponzorovania základných a stredných škôl, ktoré by sa chceli zúčastniť testovania a vývoja Lisy,“ hovorí Martin Nagy.

„My školám, ktoré o to prejavia záujem, dodáme samotný hardvér – zariadenie Alexa od Amazonu vrátane softvéru. Od nášho sponzoringového programu si sľubujeme zaujatie výukovou pomôckou, ktorá predstavuje budúcnosť a aby školy neťahali za kratší koniec a ako akademická inštitúcia vedela svojim študentom poskytnúť výukové možnosti 21. storočia. V rámci našich aktivít ponúkame za exkluzívnych podmienok spoluprácu všetkým, ktorí majú skúsenosti s pedagogikou, alebo autorskou prípravou pedagogických materiá­lov. V prípade záujmu o získanie viac informácii, nás môžu kontaktovať.“

Budúcnosť učenia sa

Odtrhnite sa od počítačov a choďte do prírody. Neposlednou výhodou Lisy fungujúcej s umelou inteligenciou Alexa od Amazonu je aj to, že Amazon vyvíja stále viac rôznych zariadení, ktoré fungujú s Alexou.

Dnes je tým pádom možné si spustiť Lisu nielen z malého reproduktoru kdekoľvek v miestnosti – doma, či škole, ale aj v slúchadlách počas ranného behu, či dokonca v malom robotíkovi na pásoch Vectorovi, ktorý vám jazdí po stole, pípa, fotí si vás a popritom vás môže aj kadečo naučiť…

„Exkluzívne pre Slovo Šaľanov už teraz prezradíme, že cez Lisu sa bude aj vo vašom meste dať objednať pizza, alebo objednať taxík,“ oznámil nám Martin novinku.

Viac informácií o Lise Green nájdete na stránke lisa-academy.com, na FB: Lisa Green Academy, alebo v showroome umelej inteligencie Martina Nagya na Družstevnej ulici v Šali.

lisa green academy


Autor: Ivan Aľakša
Foto: redakcia

2 Comments on “Výtvor Šaľanov: Učte sa jazyky s umelou inteligenciou LISA Green”

  1. Spätné upozornenie: Recenzia Slovo Šaľanov -
  2. Spätné upozornenie: Slovo Šaľanov review -

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *