Western show na Detskej farme Humanita má už 25. ročník

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Tento rok ju prekladali dvakrát – tradičná Western show na Detskej farme Humanita v Kráľovej nad Váhom sa uskutoční už túto sobotu 9. septembra. Najprv bola presunutá kvôli nepriazni počasia, potom kvôli prekrývaniu sa s inou veľkou akciou v Kráľovej nad Váhom, 25. ročník westernovej šou sa nakoniec vracia v septembrovom termíne.

„Možno je v tom aj taká symbolika, že sa to posunulo na september, lebo aj celkom prvý ročník v roku 1999 bol v septembrovom termíne,“ spomína si Bertram Beták, organizátor podujatia. Western Show bolo jediné podujatie na farme, ktoré sa uskutočnilo aj počas pandémie, keďže v lete boli pravidlá uvoľnené. Vynechaný teda nebol ani jediný ročník.


Betákovci žijú na farme už od roku 1996

Bertram Beták žije na farme v Kráľovej nad Váhom už od roku 1996, neinvestičný fond Detská farma Humanita bol založený v auguste 1997. Tradične robia podujatia na všetky veľké sviatky – Veľkú noc, 1. máj, Vianoce (Betlehem) a chodievajú aj na podujatia v okolí – býva to Deň detí, Mikuláš, alebo jarmoky, či aktivity pre školy, samosprávy, firemné akcie a podobne.


„Na farme organizujeme aj detský tábor, ktorý už má 4 turnusy – tri jazdecké a jeden indiánsky,“ pokračuje o činnosti farmy Bertram. „Prvý tábor sme robili v roku 2000 a mnohé z detí, ktoré kedysi chodili do tábora, nám dnes robia animátorov. Dokonca niektorým z nich už do tábora teraz chodia ich deti.“ Kedysi deti v táboroch prespávali v indiánskych teepee stanoch, dnes majú na farme drevený hotel a toto leto sa tu dokonca objavil aj veľký bazén. Celkovo vidieť na farme každý rok niečo nové, je poznať, že majitelia sa snažia v rámci svojich možností budovať a opravovať, čo sa dá.

Ukážka westernu aj so zábavou

V čase, keď nadšenec jazdenia a indiánov zorganizoval prvú western šou, s partiou vyhrali celoslovenské kolo podujatia Marlboro Rodeo Show. „Western súťažiam som sa veľmi nevenoval, vždy ma skôr bavili tie show s tým spojené. Aj na Marlboro rodeo show bol hlavnou disciplínou trenažér býka, okrem toho hádzanie lasom a podobne. Vyhrali sme zaujímavý dvojtýždňový výlet po všetkých národných parkoch USA a boli sme aj medzi indiánmi,“ spomína na rok 1999 Bertram.

 


Ako priznal, je odchovaný na klasických Mayovkách: „V hrách na indiánov a kovbojov som ja vždy bol indiánom. Takže aj vystúpenia, ktoré robím, mám orientované takto. Vždy som inklinoval skôr k „prírodnému jazdeniu“, mám tam jazdu bez sedla, tanec s koňom, indiánske vystúpenia, prácu s tomahawkom, oštepom a lukom…“

Jednotlivé body western show na Detskej farme Humanita sa rysovali hneď od prvopočiatkov. „Už na začiatku sme si natrénovali nejaké vystúpenia, ja som mal natrénovaného žrebca, s ktorým som jazdil, mal som scénku s bičom, už vtedy bola dokonca aj naša tradičná hromadná scénka, ale bola ešte krátka. Večer to pokračovalo country bálom, vtedy nám hral Gabo Hambalko s kapelou.“


Dobrá hudba, program pre deti i hviezdny kaskadér

Okrem country pesničiek bývajú počas western show na farme aj vystúpenia iných kapiel. Tento rok sa predstaví rocková skupina Limits of Absurdity, v ktorej na basgitaru hrá Bertram Beták mladší. Majú za sebou čerstvé vystupovanie na festivale Lodenica a prihlásili sa na Košický zlatý poklad.

Neskôr začali prizývať aj tanečníkov, program sa prispôsoboval čoraz viac pre rodiny s deťmi. Aj tento rok sa o zábavu detí budú starať SuriKaty so známou herečkou Evou Sakálovou, príde Martin Krajmer a Deti Váhu. „Tento rok tým, že sme posunuli termín, môže prísť aj môj kamarát kaskadér, s ktorým sme chodievali na filmovačky so zvieratami,“ dopĺňa novinku Bertram. „Má za sebou aj točenie veľkých amerických produkcií vrátane Gladiátora, spolu s ním sme robili rozprávku Čertovské pero. Tento rok by nám mal predviesť dokonca rytierske súťaže s koňmi.“


Vyvrcholenie programu – zábavná kovbojská a indiánska scénka sa každý rok trochu mení. „Máme ich nacvičených niekoľko a meníme ich počas rokov, niektoré obnovujeme, ale vždy tam pridáme niečo nové. Má to byť zábava pre ľudí, jasné, že tam nebudú chýbať strieľačky a výbuchy – všetko, čo k tomu westernu patrí.“ A kto vydrží až do večera, zažije úžasnú svetelnú a ohnivú šou na koni. Najprv vystúpenie s fakľami a skákanie s koňom cez trojmetrové plamene a následne vystúpenie v štýle „elektrický jazdec“ na koni, ako bolo voľakedy vo filme s Robertom Redfordom.


„Je niečo také, čo nosíš dlho v hlave a zatiaľ sa ti to nepodarilo zrealizovať?“ pýtam sa Bertrama a ten sa priznáva: „Áno, nosím to už dlho v hlave a nedarí sa mi to zrealizovať. Minulý rok som mal päťdesiatku a dúfal som, že to vtedy vyjde, ale nevyšlo. Neprezradím však, o čo ide,“ odpovedá so smiechom.

Problémom sú financie

Samozrejme je to vo veľkej miere o peniazoch… Chcel by urobiť novú strechu aj nad teráriovou a akváriovou časťou, no korona to celé zastavila. Príjmy vraj klesli na 30 % a sú používané čisto na prežitie farmy. Napriek tomu sa mu darí postupne prerábať časť s akváriami a teráriami a hotové by to malo byť do jari budúceho roka. „Ďakujeme všetkým, ktorí, či už vlastnou prácou, dvomi percentami, materiálom, propagáciou, alebo finančným príspevkom prispeli k rozvoju farmy. Za všetkých dlhoročných by som spomenul Vojtecha Nagya – Arako, Realexpo, Ferado, MsKS Šaľa, tiež ďakujeme Water Resources za úpravňu studňovej vody a mnohým ďalším podporovateľom a dobrovoľníkom, ktorí svojou činnosťou prispievajú k chodu farmy, ale aj organizácií podujatí.“ Okrem toho žije farma z príspevkov 2% z daní, z peňazí z voľného vstupného a z toho, čo si zarobia na firemných akciách a aktivitách pre iné subjekty.


Vezmite svoje deti, vybehnite v sobotu 9. septembra od 14.00 hod. na Detskú farmu Humanita v Kráľovej nad Váhom a užite si deň v štýle kovbojov, indiánov a možno tak trochu aj tradičných spagetti westernov.

(ivn)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *