Zapojte sa do literárnej súťaže Esej Jána Johanidesa

esej jána johanidesa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Esej Jána Johanidesa je literárna súťaž, ktorá je určená stredoškolákom po celom Slovensku. Témou esejí sú myšlienky Jána Johanidesa, ktorého meno nesie aj naša šalianska knižnica. Práve tá ohlásila na svojom webe nový ročník literárnej súťaže.  Víťazná esej bude publikovaná v časopise Knižná revue a odmenená sumou 100 eur.

Zapojte svoju strednú školu do literárnej súťaže tým, že vaši študenti, študentky napíšu esej na jednu z troch vybraných tém a odošlite ju na  esej.johanides@litcentrum.sk do 15. 3. 2021. 

Čo musí esej spĺňať?

  • esej musí byť napísaná na jednu z troch určených tém
  • rozsah esej maximálne 3 normostrany (5200 znakov vrátane medzier) 
  • každá esej musí obshaovať – Meno, priezvisko a vek súťažiaceho stredoškoláka/čky, názov eseje a motto, ktorou bola esej inšpirovaná, nezabudnite na názov a adresu stredne školy
  • esej neberú organizátory striktne ako žáner náučnej literatúry či úvahu s odbornou tematikou, ale ako slobodný literárny priestor na vyjadrenie vlastného názoru, postoja či osobnej skúsenosti k myšlienke Jána Johanidesa, ktorá píšuceho oslovuje, píšu na svojich stránkach.

Súťaž organizuje Literárne informačné centrum v Bratislave, výsledky budú zverejnené na ich stránkach, nájdete ich však aj na stránkach Mestskej knižnice Jána Johanidesa v Šali. Výsledky budú vyhlásené v apríli 2021 a eseje bude hodnotiť  odborná porota zložená zo spisovateľov a spisovateliek a odborného personálu Literárneho informačného centra v Bratislave.

Tohtoročné témy (myšlienky Jána Johanidesa)

  • …si tým človekom, ktorý vie vidieť strom aj na tom najmenšom liste, ktorý z neho spadol.
  • Je na nás, ako dokážeme chrániť svoje najvnútornejšie vnútro pred vplyvmi moderných démonov. Každý by mal byť opatrný, ak niekoho vpúšťa do svojho súkromia.
  • …uprostred tohto nevinného večera som bola po prvý raz pyšná a úplne smelá, pretože som si myslela, že stačí urobiť zle hocikomu inému, a hneď je človek dospelejší. Myslela som si to a bolo to pre mňa ako temné zjavenie.

(mh)
foto: Mestská knižnica Jána Johanidesa Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *