Zsolt Darázs a jeho rodinné vinárstvo Darázsvin: Chcem v regióne prezentovať kultúru konzumácie vín

banner fantázia
Čas čítania: 3 min

V dedinke Tešedíkovo nájdete v centre, kúsok od kostola, novú budovu, na ktorej svieti názov Vinárstvo Darázsvin. Rodinné vinárstvo postavil v obci miestny vinár Zsolt Darázs, ktorý sa venuje výrobe vína už viac ako 10 rokov. Za svoje vína získal niekoľko celoslovenských i zahraničných medailí. V regióne chce prezentovať ľuďom kultúru konzumácie vín.

Nová vináreň sa skladá z niekoľkých častí. V prednej časti je vybudovaná slávnostná miestnosť, kde môžete osláviť okrúhle narodeniny, narodenie dieťaťa, hostiť malú osobnú svadbu alebo ochutnať víno na vínnej ochutnávke. K dispozícii je kapacita 35 ľudí. Vonku si možno sadnúť a vypiť si pohárik na čerstvom vzduchu pri družných debatách.

V podzemí nájdete aj vínnu pivnicu, kde sa dá počas teplých mesiacoch pri poháriku kvalitného vína príjemne schladiť. V zadnej časti vinárstva sa nachádza výrobňa a sklad vína. Majiteľ vám rád spraví aj prehliadku.


Vinárstvo ponúka niekoľko obľúbených druhov vína. „Vlajkovou loďou je vždy Rizling vlašský, potom Rulandské biele, Rulandské šedé, Sauvignon Blanc, Irsai Olivér, Chardonnay, toto sú všetko suché biele vína. V ponuke máme aj polosladké biele Zsófi, pomenované po mojej mladšej dcére. Je veľmi obľúbené u žien. Ďalej Cuvée Rosé, dva druhy Iméon – suché aj sladké,“ vymenováva ponuku vín majiteľ.


Na svoje si prídu aj milovníci červených vín. „Červené vína sú veľmi zaujímavé –  Cabernet Sauvignon, Cuvée dva druhy, jedno z nich získalo v Bojniciach cenu Absolútny Šampión súťaže Väčšina červených vín u mňa dozrieva v dubových sudoch,“ hovorí o červených vínach.

Vínne ochutnávky v krásnej atmosfére rodinného vinárstva

V súčasnosti začali organizovať aj verejné vínne ochutnávky. „Súčasťou ochutnávky je predjedlo, hlavné jedlo aj dezert, o ktorý sa stará moja strašia dcéra, ktorá sa venuje pečeniu. Takže máte u nás kompletný rodinný balíček,“ hovorí s úsmevom. Ku každému jedlu vám majiteľ zladí na ochutnávku víno.


Na ochutnávku vín s kompletnou večerou, o ktorú sa stará reštaurácia Domino zo Šale, môžete pozvať svojho partnera, priateľov, kolegov. Čaká na vás explózia chutí s kultúrou podávania vín v podaní skúseného vinára. „K jedlu počas ochutnávky podávame 7 až 8 vín. Snažíme sa prezentovať rôzne tipy vín – biele suché, ružové polosuché a k dezertu máme k v ponuke aj špeciálne dezertné víno. Víno vám predstavím a niečo zaujímavé o ňom porozprávam,“ hovorí vinár.


Dni otvorených dverí – verejná degustácia vín

Počas letných mesiacov budú prebiehať  vo vinárstve verejné degustácie – Dni otvorených dverí.  „Verejná degustácia vín je niečo, čo som chcel už dávno hostiť. Otvorené vínne dni sa budú konať počas víkendov a budú tiež dopredu ohlásené. Začíname vo večerných hodinách, kedy nám už slnko neudrie po pár pohárikoch do hlavy,“ s úsmevom dodáva Zsolt Darázs.


Pôjde o celovečerné ochutnávky, na ktoré si môžete zakúpiť permanentku a ochutnávať do rána koľko vína budete chcieť. Alebo si vyberiete len zopár, ktoré zaplatíte na mieste. K vínu dostanete aj malú prednášku, kedy sa o vzácnej tekutine, ktorá bude prúdiť vašimi žilami dozviete niečo zaujímavé.

Vínne dni sú ale predovšetkým o zábave, o ňu sa postará živá hudba. „Hudobníci a víno tvoria nerozlučnú dvojku, a tak si vždy nejakých prizveme. K dispozícii bude aj nealko a občerstvenie k zakúpeniu. Domáci gulášik, niečo slané, sladké k zakusnutiu,“ rozpráva o podujatí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Noémi Darázs (@imeoncakes)

Najbližšie Dni otvorených dverí sa budú konať v sobotu 11. 6. 2022. Začiatok degustácie je o 17.00 hod. a koncert kapely začne o 19.00 hod. Cena vstupného je 25 € a obsahuje neobmedzenú ochutnávku vín a pagáče. Guľáš, studené misy a sladké dobroty od Imeon Cakes budú v ponuke. Vstupné bez ochutnávky vína je 10 €. Lístky sú v predpredaji na adrese Hlavná 149 po telefonickej dohode  0905 332 607.   Dajú sa kúpiť aj na mieste.


Vinárstvo nájdete na Hlavnej ulici 149 v Tešedíkove. Ich ponuku vín viete nakúpiť cez e-shop www.darazsvin.sk alebo ich sledovať na sociálnych sieťach pod názvom Darázsvin. Rezervácie na akcie a vínne ochutnávky prijímajú na tel. čísle  0905 332 607.

Reklamný ročník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *