28. ročník Šalianskeho Maťka privítal 23 recitátorov z celého Slovenska

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Do Šale po roku opäť zavítali malí recitátori z celého Slovenska. Na Mestskom úrade v Šali a na Základnej škole Ľudovíta Štúra sa totiž 21. apríla konal 28. ročník Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského. Súťaž v prednese slovenských povestí má v našom meste dlhoročnú tradíciu.

„Šaliansky Maťko síce starne, ale zdá sa nám, že sa aj zvyšuje kvalita prednesu detí. Je to vďaka učiteľom z celého Slovenska, ktorí ich poctivo pripravujú,“ zhodnotil pre nás organizátor a zakladateľ Svetozár Hikkel.


23 malých recitátorov

Za svoje pôsobenie súťaž privítala viac ako milión recitátorov nielen zo Slovenska, ale aj okolitých a ďalekých krajín. Tento rok sa celoštátneho kola v Šali zúčastnilo 23 recitátorov. „Malo ich byť 24, jedno dievčatko, Sonička, sa ospravedlnila, lebo dostala kiahne, ale pošleme jej balík,“ priblížil situáciu Hikkel. Prebiehajúci ročník nenavštívili deti z Maďarska, Chorvátska či Ukrajiny, ako tomu bolo v minulosti, môže za to súčasná situácia.


Celoštátne kolo prebieha v troch kategóriách. V prvej kategórii súťažia žiaci 2. a 3. ročníka základných škôl (ZŠ), v druhej žiaci 4. a 5. ročník ZŠ a v tretej žiaci 6. a 7. ročníka ZŠ. Každý žiak súťaží s jednou slovenskou povesťou v rozsahu najviac 6 minút, napísanú povesť odovzdávajú pred prednesom porote.

Známe osobnosti nielen v porote

V porote bývajú každý rok aj významné osobnosti. Tento rok mala premiéru Ľubica Vráblicová, divadelná a dabingová herečka. „K poézii a k próze mám veľmi blízko. Ešte nevieme, aký potenciál majú v sebe mladí ľudia, ktorí sa, našťastie, venujú poézii a próze a ctia si hovorené slovo, to sa dozvieme dnes,“ povedala pre nás pred začiatkom súťaže.


Neoddeliteľnou súčasťou súťaže je aj herečka Ida Rapaičová, pozvanie prijala aj členka Matice Slovenskej Dáša Machálová. „Ja sama som v detstve recitovávala, neskôr moderovala. Môj manžel bol spisovateľ a keďže už nie je medzi nami, nahradila som ho na súťaži v porote ja a som za to veľmi vďačná, chodím sem rada,“ vyjadrila sa k súťaži pre médiá. Súťaž si za roky obľúbil aj exprezident Ivan Gašparovič, ktorý do Šale pravidelne chodieval na celoštátne kolo a poctil návštevou aj 28. ročník súťaže.


Deti si okrem hlavných ocenení môžu domov odniesť aj cenu časopisu Slniečko, ktorý súťaž podporuje od samotného začiatku.

Hlavným organizátorom súťaže je Mo MS Šaľa a redakcia časopisu Slniečko v spolupráci s Maticou slovenskou v Martine a v Bratislave, Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Národným osvetovým centrom, mestom Šaľa a v spolupráci s regionálnymi úradmi školskej správy v sídle kraja a Mo MS na Slovensku.

Michaela Barczi
Foto: mb, ek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *