Aprílové Slovo Šaľanov: Čo sa dočítate v novom čísle?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Čo sa dočítate v novom čísle?

slovo šaľanov 4/2021


Slovo Šaľanov 4/2021
Distribúcia: 29. 4. 2021

Na obálke aprílového jarného čísla Slova Šaľanov nájdete šikovnú študentku architektúry a dizajnu Patríciu Machálkovú zo Šale, ktorá sa vo voľnom čase venuje technike macramé. Pod svojou značkou Pamadé vytvára dekorácie, doplnky, oblečenie. Na výrobu používa ekologické materiály. Jej tvorbu nájdete na Instagrame pod názvom @pamadé.

Patrícia Machálková

Noviny tento mesiac otvára svojím úvodníkom Michaela Harabišová. Hovorí o radosti z uvoľňovania opatrení, o tom, ako všetky maličkosti, ktoré sme v minulosti prehliadali, sa dnes zdajú také vzácne. Káva na terase, prechádzka bez rúška, otvorené obchody, nový účes od kaderníka. Dôležitá je však otázka či sa život dostane úplne do normálu, všetko totiž závisí od nás a od miery zaočkovanosti.

Šikovné deti zo Základnej umeleckej školy vytvorili niekoľko návrhov, ktoré dnes zdobia 3D-nápis Šale. Vytvorili ich žiaci vo veku 11 – 13 rokov pod dozorom pedagógov. Kreatívne žiačky Viktória Tokárová, Karin Molnárová, Ivona a Michaela Bekőové sú prvými umelkyňami, ktoré ozdobili nápis mesta. V budúcnosti by sa mali kresby každý rok meniť.


V Šali pribudli začiatkom roka nové zóny s bezplatným internetom. Bezplatné wi-fi zóny pribudli na frekventovaných miestach v našom meste. Presné lokality sa dozviete v novom čísle. Projekt bol spolufinancovaný z Európskej únie.


Šaľania  v posledných dňoch zažívajú dopravný kolaps. Dôvodom je rekonštrukcia cesty I. triedy 1/75, ktorá mala pôvodne začať ešte 15. apríla. O procese rekonštrukcie a etapách,  v ktorých budú práce prebiehať sa dočítate u nás.


Spýtali sme sa za vás, do redakcie nám prišla otázka o priechode na obľúbenú rekreačnú časť – Kaskády. Prečo nie je priechod otvorený pre verejnosť a plánuje Povodie Váhu vymeniť staré zábrany na násypoch, ktoré sú nepraktické? Odpovedal nám vedúci úseku vodohospodárskej prevádzky Ján Kováč spolu s riaditeľom správy povodia dolného Váhu Miroslav Spála.

V Šali otvorili 24. 4. 2021 vakcinačné centrum. Priestory poskytlo mesto Šaľa a zatiaľ sa očkuje Modernou. Ako bude vakcinačné centrum fungovať v nasledujúcich mesiacoch a čo plánuje Nitriansky samosprávny kraj pre imobilných občanov? Mobilné očkovanie priamo u nich doma.


Má iba 10 rokov, no zaujíma sa o skúmanie vesmíru a planét. Reč je o mladom chlapcovi menom Arvan Filip Saxena, ktorého model mesačnej základne nedávno zverejnili na stránke Európskej vesmírnej agentúry. Malý Arvan nám porozprával o svojej vášni a záľube niečo viac.

Arvan Filip Saxena

Jarné upratovanie je  príležitosť pre „odpadový turizmus“, prezentuje skupina poslancom a aktivistov, ktorí založili skupinu Spolu to dáme a venujú sa riešeniu odpadového hospodárstva v našom meste. Počas predchádzajúcich mesiacov prišli na zaujímavé zistenia a mestu navrhujú prvé riešenia problémov s odpadom v Šali.


Ivan Molnár fotí hviezdnu oblohu a doma v Nedede postavil vlastnú súkromnú pozorovateľňu.  S hviezdnou oblohou sa zoznámil už ako malý chlapec, a to vďaka svojmu otcovi, s ktorým pozoroval nočné scenérie. Pôsobil v Hurbanove, neskôr sa stal členom  a zakladateľom niekoľkých zväzov a na dôchodku sa venuje fotografii. O jeho najväčších úspechoch a súkromnej pozorovateľni sa dočítate v novom čísle.

Ivan Molnár.

Marek Pastucha je vo voľnom čase „reenaktorom“ na rekonštrukciách vojenských bitiek. Jeho špecialitou sú Kubáňski kozáci. Je členom Klubu vojenskej histórie Nitra a vidieť ho môžete pri rôznych príležitostiach ako prezlečeného vojaka. Nie je to však len o oblečení. Marek Pastucha sa venuje histórii a vlastní niekoľko zaujímavých artefaktov.

Marek Pastucha

Pre Slovo Šaľanov nám Pastucha porozprával o tom, ako prebiehalo oslobodzovanie Šale v roku 1945. Informácie má z ruských vojenských archívov.

Historické zábery.

Nechýba ani rubrika Hudobniny. Tentokrát s trošku netradičným hudobníkom Dušanom Martinčekom, ktorý há na hudobný nástroj „hand pan“, ktorý aj vyrába a predáva iným nadšencom. Pre Slovo Šaľanov porozprával o tom ako sa takýto nástroj vyrába, ako sa na ňom hrá a ako sa ladí.

 

V športovej rubrike nájdete Jaroslavu Marekovú, ktorá už niekoľko rokov organizuje Zber medailí pre bežcov, turistov a cyklistov. Na začiatku išlo o malý skromný projekt, z ktorého je dnes celoslovenský projekt.

Jaroslava Mareková

Futbalista Dávid Ivan, ktorý pôsobil 10 rokov v Taliansku. Po desiatich rokoch opúšťa talianske súťaže a smeruje do Bieloruska. Okrem tréningov tak absolvuje aj lekcie ruštiny a rozpráva o živote v novej krajine i športových plánoch.

Dávid Ivan

Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať  darčekovú poukážku v hodnote 15 eur do predajne pre záhradu a remeslo QVADRA – Dlhá n/Váhom. 

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje oVEčka si číta s nami O. Z.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovosalanov

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *