Boli sme sa pozrieť v areáli bývalého kúpaliska: Kúpalisko má byť opäť funkčné v roku 2023

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Zdá sa, že Šaľa bude mať opäť otvorené a aj kompletne vynovené kúpalisko. Po rokoch chátrania ho plánuje zrekonštruovať spoločnosť ewia za približne 2 milióny eur. Michal Smolák, prevádzkový riaditeľ zo spoločnosti ewia, potvrdil, že súčasný areál kúpaliska si vyžaduje komplexnú premenu.

V súčasnosti sa už pracuje na príprave projektovej dokumentácie, pričom novú podobu by mal areál kúpaliska získať o dva roky. Pri tejto príležitosti sme sa pozreli aj do areálu šalianskeho kúpaliska, aby sme na vlastné oči videli, ako to tam vyzerá…


kupalisko Šaľa
Súčasný vchod do kúpaliska Šaľa.

História kúpaliska

Šalianske kúpalisko bolo dostavané v roku 1969 a do prevádzky bolo uvedené v letnej sezóne roku 1970. Celková hodnota bazénu a sociálnych zariadení bola vtedajších 5 miliónov korún. Areál sa nachádza v lokalite za Sídliskom Váh a bol tu veľký bazén s rozmermi 50 x 21,5 m, teda podobný olympijskému.


kúpalisko šaľa
Kúpalisko v časoch najväčšej slávy: veľký bazén so skokanským mostíkom. Foto: Michal Majer

Veľký bazén mal aj skokanský mostík pre najväčších šalianskych frajerov. Okrem toho tu bol malý bazén s detskou šmýkačkou a detský bazén. V areáli boli sociálne zariadenia, šatne a bufet. Na športovanie bolo k dispozícii volejbalové a nohejbalové ihrisko, neskôr pribudli tenisové kurty a dokonca veľký prírodný šach.


kupalisko šaľa
Kúpalisko v časoch najväčšej slávy: prostredný bazén. Foto: Michal Majer

V čase najväčšej slávy bývalo kúpalisko otvorené od 1. júna do konca augusta denne od 9. do 20. hodiny. Za socializmu bola cena vstupného 4 Kčs pre dospelých a 2 Kčs pre deti a študentov. Kúpalisko malo 6 stálych zamestnancov. Bazény nemali filtráciu vody, tá musela byť vymieňaná každých 14 dní vo veľkom bazéne a každých 5 dní v malom. Voda vo veľkom bazéne bola prihrievaná na 25°C.

Porevolučný úpadok

Návštevnosť kúpaliska bola závislá od počasia. Po revolúcii bolo stále ťažšie nájsť riešenie udržania prevádzky kúpaliska. „Problém bol ten, že kúpalisko nebolo majetkom mesta,“ hovorí Július Morávek, vtedajší primátor mesta.

„Dohoda mesta a Dusla bola, že sa kúpalisko bude prevádzkovať na striedačku – jeden rok mesto a druhý rok Duslo. V sezóne 1996 sme ešte kúpalisko odprevádzkovali, na ďalší rok sa už neotvorilo.“

Prevádzka kúpaliska bola stratová, posledný rok bola strata cez 23 tisíc Eur. Podľa článkov v Slove Šaľanov z tej doby sa v roku 1996 zvažovalo kúpalisko neotvoriť, nakoniec, na tlak verejnosti, ešte otvorené bolo. To však bola jeho posledná sezóna, ďalší rok sa už Šaľania kúpali iba vo Váhu. Z ankety v Slove Šaľanov (august 1996) vyplýva, že názory na kúpalisko boli rozporuplné a ľudia jeho služby hodnotili aj negatívne.


kupalisko šaľa
Súčasný stav – zábery na veľký bazén.

V roku 2000 už areál bývalého kúpaliska využívali skauti, ktorým ho prenajala spoločnosť Duslo, a. s. Veľký bazén bol neskôr zavezený zeminou zo stavby hypermarketu, funkčné ostali už iba budovy. Tie slúžili mládeži na stretávanie a boli tu tiež skúšobne niektorých šalianskych hudobných kapiel.


kupalisko šaľa

kúpalisko šaľa
Súčasny stav kúpaliska: priestory šatní.

Projekt Kúpaliska oživila ewia

Prvé kroky k riešeniu oživenia areálu kúpaliska a jeho prípadnej obnovy sa začali za primátorovania Martina Alföldiho rokovaním mesta s predstaviteľmi Dusla o zámene pozemkov a v roku 2009 získalo mesto Šaľa definitívne kúpalisko do svojho majetku.

Samotné mesto po nadobudnutí kúpaliska zrealizovalo geotermálny vrt, z ktorého voda by mohla byť využiteľná pre potreby kúpaliska, na ďalšie rekonštrukčné práce sa však nenašli peniaze.


kúpalisko šaľa
Súčasný stav kúpaliska: stredný bazén.

Prvé architektonické náčrty nového kúpaliska boli zrealizované ešte v roku 2010. Bol to však iba pokus prilákať potenciálneho investora.

Na jar 2015 bola mládež v areáli kúpaliska vyzvaná, aby opustila pries­tory. „Máme záujem o komplexnú rekonštrukciu športovo-oddychovej zóny od zimného štadiónu až po hádzanársku halu vrátane priestoru bývalého kúpaliska,“ vyjadril sa vtedy súčasný primátor mesta Jozef Be­lický.


kúpalisko šaľa
Súčasný stav kúpaliska: Malý detský bazén.

Následne sa uskutočnila verejná súťaž na revitalizáciu celého areálu kúpaliska s náväznosťou na hádzanársku halu, kolkáreň až po zimný štadión. Víťazné návrhy boli na jeseň 2016 prezentované aj verejnosti. Aj v tomto prípade však išlo iba o architektonické vízie slúžiace na hľadanie investora.

Všetko sa však zmenilo v tomto roku príchodom spoločnosti ewia. Viac o jej plánoch v regióne nám porozprával Ing. Miroslav Bicek v rozhovore.


kúpalisko šaľa
Takto by podľa vizualizácií spoločnosti ewia malo vyzerať nové kúpalisko v Šali. Vizualizácia: Becker architekti

Kúpalisko Už v roku 2023

kúpalisko v šali
Vizualizácia kúpaliska: Becker architekti.

„V lokalite Šala máme rozpracované viaceré investičné aktivity a letné kúpalisko je jednou z nich,“ vyjadril sa Michal Smolák zo spoločnosti ewia. „Prvým krokom bola príprava vizualizácií areálu a v súčasnosti už intenzívne pracujeme na príprave projektovej dokumentácie. Po všetkých administratívnych povoleniach by sme chceli už budúci rok začať so samotnou rekonštrukciou“, dopĺňa M. Smolák.

Obyvatelia Šale a okolitých obcí si podľa jeho slov budú môcť užívať moderné letné kúpalisko už počas letnej sezóny 2023.


kúpalisko šaľa
Vizualizácia kúpaliska: Becker architekti.

Vyzerá to tak, že chátrajúci areál v Šali by po štvrťstoročí mohol opäť otvoriť svoje brány. Pozrite si teda vizualizáciu projektu šalianskej architektonickej kancelárie Becker architekti alebo na internetovej stránke Slova Šaľanov aj jeho videoprezentáciu.

(ivn/red) Reklamný článok

Vizualizácie: Becker architekti

2 Comments on “Boli sme sa pozrieť v areáli bývalého kúpaliska: Kúpalisko má byť opäť funkčné v roku 2023”

  1. Toto kúpalisko smrdí podvodom!! Covid, kúpalisko ani ne otvoria dlhé roky! Ale obchvat pre kamióny ktoré tu budú voziť odpad.., nist!! Najprv obchvat a potom výstavba!!! Ďakujem za súhlas, Szaly občan Šale!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *