Cestovanie prímestskou dopravou zdraželo: Za autobus zaplatíte viac

arriva cestovné
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Od 1. júla 2021 zaplatíte za cestovný lístok na autobus v prímestskej doprave viac. Oznámila to dopravná spoločnosť Arriva na svojej stránke. Okrem zmeny ceny cestovného prišli aj s ďalšími novinkami, ktoré sa týkajú zliav a zmien v kategóriách cestujúcich. 

Ak cestujete prímestskou dopravou v Nitrianskom kraji, za cestu s autobusom si od júla priplatíte. Spoločnosť Arriva Nitra oznámila navýšenie cien cestovného po 10 rokoch. Cestujúci si za cestu zaplatia viac v priemere o 10 % na tarifné pásmo.

Nový cenník platný od 1. 7. 2021. Zdroj: arriva.sk

Spiatočný lístok ako kompenzácia

Dopravná spoločnosť prišla s možnosťou zakúpenia spiatočného lístka, ktorý bude výhodnejší ako jednosmerný a ocenia ho najmä ľudia, ktorí dochádzajú denne za prácou alebo školou.

Po zakúpení spiatočného lístka dostanete od vodiča autobusu dva lístky, ktorými sa preukážete pri ceste späť, pričom vám bude jeden odobratý a znehodnotený. Zakúpiť si ho môžete v hotovosti aj čipovou kartou.

Spiatočný, obojsmerný lístok, si môžu zakúpiť všetky vekové kategórie okrem evidenčných nad 70 rokov. „Pri zakúpení obojsmerného – spiatočného cestovného lístka má cestujúci možnosť využiť spiatočnú cestu do 24 hodiny nasledujúceho dňa. Spiatočnú cestu obojsmerného cestovného lístku môže cestujúci využiť aj pri inej trase s inými autobusovými zastávkami pri zachovaní počiatočnej a koncovej zastávky,“ upresňuje spoločnosť.

Psa, batožinu či detský kočík prepravíte zadarmo

Ďalšou kompenzáciou od spoločnosti je aj zrušenie dovozného za psa či batožinu, detský kočík a invalidný vozík. „Upozorňujeme však, že detský kočík bez dieťaťa sa môže prepravovať výlučne v zloženom stave,“ upozorňuje spoločnosť cestujúcich.

cesta autobusom


Zmeny vo vekových kategóriách

Cestujú vaše deti autobusom do školy alebo sa chystáte na výlet cez letné prázdiny? Od júla je kategória deti do 15 rokov rozdelená do dvoch skupín. Jednu skupinu tvoria deti do 6 rokov a druhú deti od 6 do 16 rokov.

Vznikla nová kategória, ktorou vzniká nárok pre cestujúcich s nadobudnutým dôchodkovým výmerom na zľavnené cestovné. Zľava je určená pre cestujúcich do 70 rokov. „Seniorské cestovné si môžu cestujúci zakúpiť v hotovosti alebo cez čipovú kartu s prislúchajúcou zľavou za bezhotovostnú úhradu. Kategória Senior preukazuje nárok na zľavnené cestovné preukazom vydaným dopravcom,“ informuje spoločnosť Arriva.

Evidenčné cestovné, ktoré využívajú cestujúci nad 70 rokov spoločnosť navýšila z pôvodných 30 centov na 40 centov. Oznámila však, že sa rušia 25-kilometrové pásma. Čo to znamená seniorov nad 70 rokov cestujúcich prímestskou dopravou?  „Pre cestujúcich to znamená, že cena 0,40 € bude platiť pre všetky tarifné vzdialenosti,“ informuje Arriva. Je jedno koľko kilometrov budete cestovať, cena zostáva 40 centov za jazdu.

Poplatky a úhrady

 Za vydanie preukazu na zľavu si zaplatíte 65 centov, manipulačný poplatok je v rovnakej cene. Na vybavenie preukazu na zľavu je potrebné priniesť do zákazníckeho centra dopravnej spoločnosti doklad totožnosti alebo iný doklad, ktorý preukáže váš vek alebo vek dieťaťa, fotografiu v rozmere 2,5 x 3 cm, nie staršiu ako 1 rok a vytlačenú na fotopapieri, pri deťoch je potrebné  potvrdenie o návšteve školy, pri dôchodcoch potvrdenie o poberaní starobného dôchodku.

mh
foto: Arriva Facebook
Zdroj: arriva.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *