Čo môžem robiť, ak mám negatívny test? Čo s pozitívnym?

testovanie šaľa
Čas čítania: 3 min

Cez víkend 31. 10. – 1. 11. 2020 sa uskutočnilo prvé kolo plošného testovania na celom Slovensku. Šaľa nebola výnimkou. Testovalo sa na 18 odberných miestach, 12 bolo v Šali a 6 vo Veči.  Prvý deň testovania bol náročný, väčšina ľudí sa rozhodla otestovať v sobotu. Druhý deň prebiehal v pokojnejšej atmosfére.

Za sobotu otestovali v okrese Šaľa 24 585 ľudí na 39 odberných miestach s výsledkom 137 pozitívnych. 

Mesto Šaľa za prvý deň testovania otestovalo 10 150 občanov na 18 odberných miestach, z toho bolo 41 pozitívnych. 

Za nedeľu otestovali v okrese Šaľa 7 408 ľudí na 39 odberných miestach s výsledkom 62 pozitívnych. 

Mesto Šaľa otestovalo v nedeľu 2482 ľudí na 18 odberných miestach, z toho bolo 19 pozitívnych.

Komplexné výsledky testovanie šaľa

Čo môžete robiť s negatívnym testom?

S negatívnym testom sa pre vás na tento týždeň od 2. do 8. novembra končí zákaz vychádzania. To znamená, že okrem bežných výnimiek môžete ísť na kávu alebo jedlo na terasu, do obchodov s oblečením, kníhkupectiev a iných obchodov, ktoré neboli súčasťou výnimiek. Bez problémov sa môžete pohybovať medzi okresmi. Využiť môžete aj služby ako kaderník, manikúra, pedikúra, kozmetička a pod.

Môžete sa ísť najesť na terasu alebo si ísť po zabalené jedlo. Reštaurácie, bary, puby či kaviarne môžu stále podávať jedlo a nápoje iba na terase, alebo ich zabaliť so sebou.

Stále platí zákaz zhromažďovania, takže ani s negatívnym testom sa nemôžete združovať v skupine viac ako šiestich ľudí. 

Ak máte negatívny výsledok stále pre vás platia rovnaké pravidlá – rúško, umývanie rúk, odstupy, dezinfekcia, zdržiavanie sa doma. Negatívny výsledok nemusí znamenať, že ste negatívny, môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila. Preto je dôležité nosiť rúško, udržiavať odstupy v prípade, že využijete možnosť ísť do obchodov.

Test noste so sebou všade

Váš certifikát  je vašim novým dokladom. Noste ho so sebou všade. Kontrolovať ho môžu v práci, v obchodoch, kaviarňach, u kaderníka alebo sa ním budete musieť preukázať policajtom pri bežných kontrolách.

Musíte mať so sebou originál certifikát, nestačí fotografia v telefóne, nebudú ju akceptovať. Ak ste boli na PCR teste, v tomto prípade stačí sms s negatívnym výsledkom. 

Čo robiť s pozitívnym testom?

Ak ste na testovaní dostali pozitívny výsledok, musíte zostať v povinnej domácej karanténe. To platí aj pre všetkých ľudí, ktorí s vami žijú v jednej domácnosti. Ak nechcete ohrozovať alebo obmedzovať rodinných príslušníkov na stránke somzodpovedny.sk nájde zoznam hotelov a penziónov, kde sa môže ubytovať, hradí si to sám.

Zároveň je potrebné, aby ste nahlásili pozitívny výsledok vášmu všeobecnému lekárovi, ktorý vám vie vystvaiť PN kvôli práceneschopnosti. Lekára informujte cez email alebo telefonicky, nie osobne.  Sledujte svoj zdravotný stav, v prípade zhoršenia stavu taktiež kontaktujte svojho lekára.

Oznámte ľuďom, s ktorými ste boli v blízkom kontakte minimálne 2 dni pred testovaním, že ste pozitívny. Aj pre tieto osoby platí povinnosť 10-dňovej karantény.

Ak ste mali pozitívny výsledok v prvom kole, nemôžete sa zúčastiť druhého kola plošného testovania. Karanténa pre vás končí  po druhom kole celoplošného testovania v nadväznosti na zrušenie zákazu vychádzania, a to v prípade, ak ste za posledné tri dni nemali klinické príznaky alebo úzky kontakt s chorou, či  pozitívnou osobou na COVID-19. V tomto prípade nebudete potrebovať negatívny test. Ak chcete karanténu ukončiť skôr, môžete absolvovať PCR test s negatívnym výsledkom.

Čo robiť, ak som sa nebol dať testovať?

V prípade, že ste sa nezúčastnili plošného testovania a neboli ste sa otestovať ani v súkromnom laboratóriu PCR testom, platí pre vás zákaz vychádzania s malými výnimkami. Môžete si ísť nakúpiť potraviny, lieky, drogériu, pohonné látky, krmivo pre zvieratá do najbližších prevádzok od vášho bydliska. Môžete ísť lekárovi na neodkladné vyšetrenie, otestovať sa,  zaniesť dieťa do školy, škôlky.  Cesta do práce nie je umožnená. 

Viac informácií o tom, čo môžete a čo nie, nájdete na stránke somzodpovedny.sk. 

Budúci týždeň sa bude konať druhé kolo plošného testovania, ktorého by ste sa mali zúčastniť. To či sa bude konať aj našom okrese alebo bude druhé kolo prebiehať iba v určitých okresoch dnes oznámi premiér Igor Matovič. Budeme vás o tom informovať aj my na našich stránkacha sociálnych sieťach.

Zdroj: somzodpovedny.sk

1
Zanechajte komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Odber  
najnovšie najstaršie najviac hlasov
Upozornite ma na
trackback

[…] Ak vám po otestovaní vyjde pozitívny výsledok, vy a všetci členovia vašej domácnosti musia ísť do povinnej domácej karantény. Viac informácii sa dozviete tu – Čo môžem robiť s negatívnym testom, čo s pozitívnym?  […]