Čo sa dočítate v aktuálnom vydaní? Novinky z mesta, pravidelné rubriky a súťaže

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Slovo Šaľanov 6/2023
Distribúcia: 11. 8. 2023

V úvodníku sa vám tentokrát prihovára redaktorka Michaela Barczi na tému detských ihrísk, ktoré mnohým občanom vadia na sídliskách a stávajú sa terčom útokov a témou sťažností aj v mestskom zastupiteľstve.

Ani v najnovšom čísle nechýba už naša stála rubrika Nenaleťte podvodníkom, kde upozorňujeme na nekalé taktiky podvodníkov na internete. Toto číslo sme venovali téme osobných údajov.

Z mesta

Predstaničný priestor už dostáva reálne kontúry, ak cestujete vlakom, môžete vidieť, ako sa priestor pred železničnou stanicou mení. Práce, ktoré sa realizujú z eurofondov v hodnote 5,5 mil. Eur by mali byť ukončené do konca roka.


V Šali, pred cintorínom, vzniklo prvé „SMART“ parkovisko v našom meste. Povrch vynovili a pribudnú aj čidlá, ktoré budú občanov oboznamovať s obsadenosťou parkoviska, takéto čidlá sa plánujú aj na v iných lokalitách v meste.


Šaľa bola nominovaná na ocenenie Félix Business Award za jej nielen ekologické projekty. Šaľa je jednou z troch nominovaných samospráv.


Na mestskom úrade pribudnú fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie. Radnica  získala financie na projekt  Fotovoltický zdroj – administratívna budova MsÚ Šaľa z Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo životného prostredia SR a sprostredkovateľom Slovenská inovačná a energetická agentúra.


Detičky i pedagógovia v Materskej škole na Budovateľskej ulici v Šali sa už v týchto dňoch tešia z novej kanalizácie. Jej výstavbu financovalo mesto.


Aktuálne

Na slovíčko sme si pozvali aj nového riaditeľa Polikliniky NSK Šaľa Róberta Barosa, ktorý nám v rozhovore prezradil jeho plány so starou nemocnicou i to, či sa vráti život do lôžkovej časti bývalej nemocnice.


Spýtali sme sa za vás na plánované obmedzenia na moste vzhľadom na jeho súčasný stav. Martin Guzi, hovorca SSC nám prezradil iba to, že na moste pribudnú značky, ktoré budú obmedzovať zaťaženosť mosta. To či sa chystá skoršia rekonštrukcia sme sa do uzávierky nedozvedeli.

Po rokoch opäť naplnili vodou z Váhu závlahové kanály, do krajiny v okolí sa vďaka projektu, do ktorého sa zapojili poľovníci zo Šale, zástupcovia roľníckeho družstva v Šali  i Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Prečítajte si, aké zmeny nastali.


Šaľan Imrich Donath otvoril výstavu vo Frankfurte n/M, ide o najväčšiu prezentáciu súčasného slovenského výtvarného umenia v zahraničí.


Všimli sme si

Šalianska farnosť otvára dvere a plánuje opraviť storočný skvost v centre. Reč je o orgáne v šalianskom kostole. Zorganizovali benefičný koncert a plánujú ďalší už 3. septembra o 16.00 hod.


Šikovné ruky

Jarmila Dulíková si plní svoj keramický sen vo Švajčiarsku v jednej z najlepších firiem a výrobu ručnej keramiky, a to aj napriek jej zdravotnému hendikepu, ktorý postihuje jej kĺby.


Kultúra

Stane sa Šaľa mestom kultúry 2024? To sa dozvieme už čoskoro, ak sa to podarí, mesto by mohlo získať bohatý kultúrny program počas celého budúceho roka. O projekte nám komisia mohla prezradiť znova niečo viac, čítajte v novom čísle.

Na konci júna sa uskutočnil Jubilejný ročník Tvorivého činu roka 2022, kde sa verejnosti predstavili laureáti tohto ocenenia, tento rok bolo ocenených 7 kategórií.


Hudobniny

Juraj Hatvany založil duo The Deep DJ’s, ktoré hrá nový žáner melodic techno, nečakajte trieskačky. Ako DJ začínal v Šali v Komexe, porozprával nám zážitky z hrania, opísal súčasný žáner, ktorý hrá s jeho kolegom a predstavil plány do budúcnosti.


Šport

Ján Szilágy, ktorý prevádzkuje šalianske fitness centrum THE GYM sa zúčastnil Majstrovstiev sveta v naturálnej kulturistike v Manchestri. Na domácej pôde sa mu tento rok darilo a nám povedal niečo viac o jeho ceste k cvičeniu a plánoch zorganizovať pohárovú súťaž na jeseň v Šali.


Jubilejný Beh nočnou Šaľou sa znova odohrá začiatkom septembra, na bežcov čaká okruh dlhý 7,3 kilometra i kultúrny program a medaila na konci. Zaregistrovať sa môžete do 31. augusta.


Andrej Ján Takáč sa zúčastnil Špeciálnej olympiády v Berlíne, odkiaľ domov priniesol striebornú medailu v jazdectve.


Súťažite? Môžete vyhrať darčekové predmety hudobného zoskupenia The Deep DJ’s

Ako na to? Vylúštite krížovku nášho mesačníka a tajničku napíšte do kupónu, ktorú s vašimi údajmi doručte poštou alebo osobne do redakcie Slova Šaľanov.

Zapojiť sa môžete aj do súťaže Nájdi 5 rozdielov. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje  oVEčka si číta s nami O. Z

Nezabudnite, nové číslo nájdete v predajniach v celom meste a v okolitých obciach. Opäť tiež ponúkame možnosť zverejniť vaše podujatia (v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo). Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY

Príjemné čítanie prajeme.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *