Čo sa dočítate v aprílovom čísle Slova Šaľanov?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Čo sa dočítate  v novom čísle?


Slovo Šaľanov 4/2022
Distribúcia: 6. 4. 2022

Aprílové číslo otvára svojím úvodník redaktorka Michaela Harabišová, píše o sile tradícií a prichádzajúcom veľkom sviatku, ktorý so sebou tiež nesie mnoho zvykov.

Aktuálne z mesta

A keď už sme pri zvykoch, v rubrike Aktuálne z mesta nájdete článok o šalianskych folkloristoch a ich akcii Vynášanie Moreny, ale aj správu o tom, ako si po dvoch rokoch pandémie vedenie mesta uctilo učiteľov počas ich sviatku. Pri kultúre zostaneme, čaká nás totiž slávnostné otvorenie zrekonštruovaného kultúrneho domu. Už v máji Šaľanov čaká šnúra podujatí.


Okrem dňa učiteľov, sa oslavoval v marci aj MDŽ, ten si pri hudbe a tanci užili aj seniori vo všetkých šalianskych zariadeniach.


V rubrike Aktuálne nájdete informáciu o tom, že aj keď zber kuchynského odpadu funguje už nejaký ten piatok, stále sa našli domácnosti z rodinných domov, ktorí si svoje vedierko na odpad neprevzali. Prinášame aj informáciu o tom, ako sa v našom meste zberu kuchynského odpadu darí a koľko ton odpadu sa vyzbieralo.


Stručne z mesta

V rubrike Stručne z mesta prinášame krátke správy z rôznych oblastí. Spomenieme, napríklad článok o zmene času pre výstup verejnosti na mestských zastupiteľstvách, našu rubriku Spýtali sme sa za vás: kde sme sa venovali ceste vedľa Luxu, ktorá by si zaslúžila opravu.


Spomíname aj milú prednášku pre deti, ktorú mal na starosti astronóm Ivan Molnár z Nededu.


Zo života detí a mladých

Myslíme aj na deti a mladých, ZŠ J. C. Hronského v Šali vytvorila podporný tím pre deti, Tobiáš Fešanok zo ZŠ Hollého vo Veči vyhral druhé miesto v krajskom kole olympiády v anglickom jazyku.


Deti kreslili obrázky k Svetovému dňu vody a mladí študenti SOŠ chovu koní a služieb v Šali mali možnosť vycestovať do Írska cez erazmus. Prečítajte si o ich zážitkoch.


Šikovné ruky

Nechýba ani rubrika Šikovné ruky, kde tento mesiac píšeme o Deziderovi Potiskovi, ktorý tvorí už desiatky rokov z dreva, začínal malými kusmi nábytku, dekoráciami, v jeho tvorbe nájdete aj krásne drevené hračky.


Šaľania a Ukrajina

Keďže naše posledné číslo vyšlo v čase, kedy začali útoky na Ukrajinu, nemali sme čas venovať sa tejto téme v novinách hlbšie, preto sme sa rozhodli, že v aprílovom čísle venujeme Ukrajine zopár strán s rubrikou Šaľania a Ukrajina. Prvým článkom je rozhovor so Svetlanou Čebukina, ktorá pochádza z Ukrajiny, no dlhodobo žije v Šali. Vojna za hranicami ju zasiahla viac ako ostatných, lebo má na Ukrajine brata s rodinou. Porozprávala nám, ako vyzerajú jej rozhovory po telefóne, aj to, ako jej brat zostal pomáhať svojmu národu.

Svetlana s bratom.

Šaľania ukázali veľké srdce, do Ukrajiny sme poslali autobus plný humanitárnej pomoci a doviezli 12 žien a detí, ktoré u nás našli útočisko. Niektorí sa rozhodli ísť pomôcť aj k hraniciam. Pätica kamarátov zo Šale – Kristián Hakszer, Tomáš Péli, Anton Babinec, Michal Ondro a Matúš Šmida odišli v prvý marcový víkend pomáhať ako dobrovoľníci cez organizáciu Červený kríž na slovensko-ukrajinskú hranicu v obci Veľké Slemence. Porozprávali nám o tom, ako to na hraniciach vyzeralo.


Ukrajinské deti začlenili do školského systému, vznikajú prvé priateľstvá a školy začali ponúkať jazykové kurzy.


František Tóth, známy šaliansky výtvarník, zváral v minulosti na Ukrajine plynovod Progress. Porozprával nám o tom, ako vyzerala jeho práca, Ukrajina v tom čase i o jeho neviere, že sa začala vojna.

Predstavujeme

V rubrike Predstavujeme nájdete Romana Hátaša, ktorý je jediným dobrovoľníkom mestskej polície pomáhajúcim deťom pri bezpečnej ceste do školy. Polícia hľadá nových, prihláste sa, čo k tomu potrebujete, nájdete v článku.


Predstavujeme vám aj Ľuboša Kiša, ktorý zdobí obálku aprílového čísla. Začínal s párom divých kačíc a dnes má doma bohatú zbierku vyše 40 druhov okrasného vodného vtáctva.

 

Šport

Rubrika Šport ukrýva rozhovor s trénerom Slovana Duslo Šaľa Štellárom o detailoch zimnej prípravy pred jarnou časťou i rozhovor s úspešným hádzanárom Oliverom Rábekom, ktorý má rodinu v našom okrese.


Na konci novín vás už klasicky čaká rubrika Zbohom nude, kde nájdete tipy na podujatia v najbližšom období. Všetky podujatia nájdete vždy v sekcii Kam v Šali na našej stránke.

Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať 15-eurovú poukážku na nákup v gazdovskej predajni LUMA v Dlhej nad Váhom. 

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje  oVEčka si číta s nami O. Z.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovosalanov

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *