Čo sa dočítate v novom čísle Slova Šaľanov?

banner fantázia
Čas čítania: 4 min

 

Slovo Šaľanov 9/2022
Distribúcia: 6. 10. 2022

Politika! Politika všade, kam sa pozrieme. A ešte šport. Ten nesmie chýbať. (…) Takto nejako sa nám namiešalo do aktuálneho vydania Slova Šaľanov. Malo byť septembrové, vyšlo začiatkom októbra, zato na 40 stranách s obsiahlym servisom pre tých, ktorých zaujímajú nadchádzajúce komunálne voľby.

„Držme si palce a voľme, lebo v našej krajine sa zatiaľ ešte voliť dá. A sily si zatiaľ meriame hlavne na športoviskách. A tak je to správne,“ prihovára sa čitateľom v úvodníku šéfredaktor Ivan Aľakša.

V Šali si budeme voliť primátora zo štyroch kandidátov. Koľko? Čítajte rubriku Aktuálne. Svoju prvú žiacku knižku si prevzalo v Šali 228 prvákov. Boli sme pri tom. O zábavu sa postarali aj Materinky, uvádza článok s názvom Prváčikovia si prevzali svoje prvé žiacke knižky. Novinkou tiež je, že nitrianski krajskí poslanci budú schvaľovať CT-čko pre Šaľu. Opäť nechýba ani rubrika Stručne z mesta.


Mesto Šaľa prišlo s opatreniami na zníženie dopadov energetickej krízy. Aké nás čakajú? Budov, vody, osvetlenia, plynu. Viac informácii nájdete v novom čísle Slova Šaľanov.  A celý zoznam na webe mesta. Nechýba aktualita z návštevy partnerského mesta Orosláň v Maďarsku a informácie o najnovšej výstave Klubu výtvarníkov Terra Wag, ktorú nájdete v Kultúrnom stredisku Večierka.


Viete, že 25. októbra – okolo obeda – bude u nás viditeľné čiastočné zatmenie slnka? Ako ho najlepšie vidieť? Čo robiť pri pozorovaní? Aj o tom píše v článku o „zatmení slnka“ Ivan Molnár.


Prešli ste niekedy desiatky kilometrov za pár dní? Šaľania – Pavol Kvačkay s manželkou a dcérou – si to skúsili na pochode „de 4Daagse“ alebo po slovensky Štyri dni. Ide o pochod, ktorý v minulosti začala armáda. Postupne sa k nemu pridávali bežní ľudia. Tradícia trvá od roku 1909, prerušený bol iba dvakrát – počas druhej svetovej vojny a počas pandémie Covid-19. Viac v rubrike „Šaľania na cestách“.


Osemnásť krajín na bicykli majú za sebou známi šalianski cykloturisti manželia Zozuľákovci. Ich ostatnú cestu nazvali „Z domu domov“, keďže sa rozhodli zabicyklovať zo Šale do rodného kraja Michala – do obce Certižné v okrese Medzilaborce. Ako sa im darilo? Čo všetko cestou navštívili a videli? Čítajte ich spomienky v článku „Cyklocesta „z domu domov“ na východ Slovenska“.


Predstavujeme aj Lenku Bollovú z Močenku. Už od detstva rada maľovala. Až ako dospelá však objavila starobylú techniku podmaľby na sklo, ktorej sa venuje už osem rokov. V súčasnosti môžete nájsť  jej diela pod názvom Slovensko moje na skle maľované do konca decembra v minigalérii na Mestskom úrade v Šali do konca decembra. Spoznajte inšpiratívneho človeka na stránkach Slova Šaľanov.


Šaľa má unikát. Už vyše 50 rokov sa výsledkové tabuľky športovcov Slovenského atletického zväzu robia u nás. Tabuľky obsahujú všetky atletické súťaže na Slovensku a výsledky našich atlétov na súťažiach v zahraničí. Kto sa tomu venuje? Predseda atletického oddielu TJ Duslo Šaľa František Tóth. Prečo to píšeme? František nás s septembri nečakane opustil. Spomíname na jeho vzácnu službu.


Pomáhať, chrániť a zachraňovať. To bol názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v Štátnom archíve v Trnave – pracovisko Archív Galanta so sídlom v Šali. Po prednáškach na mieste otvorili výstavu s rovnakým názvom. Čo predstavuje? Prečo ju pripravili? Čítajte rubriku „Zaznamenali sme“. Verejnosti je prístupná do 30. júna 2023.


Rubriku „Šport“ otvára predstavenie talentovaného klubu Luigino Šaľa, ktorý sa venuje rýchlostným korčuliarom. S deťmi a mládežou trénujú počas celého roka. Priznávajú však, že v Šali nemajú kde trénovať. Momentálne trénujú v hale v Močenku. Každý rok robia nábor detí. Chcete sa zapojiť? Pozrite si ich facebookovú stránku LUIGINO.sk – inline skating club Šaľa alebo stránku www.klubluigino.sk.


V Šali uvidíme čoskoro jedno z najvýznamnejších slovenských podujatí v bojových športoch. Organizuje ho Pavol Kuruc zo šalianskej Olymp Gymp. „Myslím, že Šaľa je priam ideálnym miestom na organizovanie niečoho takéhoto. Máme veľmi peknú mestskú športovú halu, ktorá má dostatočnú kapacitu. V okolí máme veľa klubov, odkiaľ sa tu môžu zápasníci predstaviť,“ hovorí pár dní pred akciou.


Veča ožila tretím ročníkom turnaja v nohejbale. O zážitky sa postaralo desať tímov z blízkeho i vzdialeného okolia. Tridsať hráčov sa nenechalo odradiť ani nepriaznivým počasím. Záštitu na turnajom aj tentokrát prevzal Karol Farkáš. Ako turnaj dopadol? Prečítajte si článok „O večanský putovný pohár v nohejbale“, ktorý prinášame v rubrike Šport.


Rubriku Šport uzatvára pohľad na úspechy žiačok Strednej odbornej školy v Šali, ktorá je zameraná na chov koní a jazdectvo. Uspeli na výstave Kôň 2022 v Trenčíne. Naša pochvala smeruje aj nadšencom, ktorí oživili a obnovili tradíciu vodných športov v Šali. Naše mesto sa vďaka kanoistom už môže pýšiť majstrami Slovenska vo veslovaní, uvádzame v rubrike Šport.


Okrem servisu spojeného s predstavením programu a viacerých kandidátov na primátorov i poslancov informujeme v reklamných textoch aj dve šalianske novinky. Prvou je vynovený COOP Tempo supermarket, ktorý vznikol v centre Olympia a druhou centrum funkčného pohybu Rebelia, ktoré sa nachádza v budove ProCS na Kráľovskej ulici v Šali. Záver patrí inzercii, krížovke a rubrike Zabavte sa.

Súťažíte? Vyhrajte služby v centre funkčného tréningu Rebelia

Ako na to? Vylúštite krížovku nášho mesačníka a tajničku napíšte do kupónu, ktorú s vašimi údajmi doručte poštou alebo osobne do redakcie Slova Šaľanov.

Zapojiť sa môžete aj do súťaže Nájdi 5 rozdielov. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje  oVEčka si číta s nami O. Z.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovosalanov

Nezabudnite, nové číslo nájdete v predajniach v celom meste a v okolitých obciach. Opäť tiež ponúkame možnosť zverejniť vaše podujatia (v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo). Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY

 

(red)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *