Čo sa dočítate v novom čísle Slova Šaľanov?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min


Slovo Šaľanov 10/2022
Distribúcia: 26. 10. 2022

Privilegovaní, tak nazvala redaktorka Michaela Barczi Harabišová svoj úvodník. Píše v ňom o rovnosti, ale aj  strachu zo spoločnosti, v ktorej sa pred pár týždňami stal teroristický útok na dve osoby z  LGBTQ komunity.  „Je jedno v čo veríme, akej sme farby, koho ľúbime či akým jazykom hovoríme, všetci si zaslúžime bezpečný život a rovnaké práva,“ píše v závere.

Pozývame vás na novú výstavu fotografií dokumentárnej fotografky Gabriely Tepilckej, ktorá sa nachádza v priestoroch Focesy, na poschodí Labeerint pubu.


V šalianskom archíve sa koná výstava  Pomáhať, chrániť a zachraňovať!, v rámci ktorej nájdete v archíve aj zaujímavosti o prvých zdravotných strediskách v našom meste, ako i našej šalianskej nemocnici. Niečo z dejín nemocníc mesta Šaľa si prečítate aj v aktuálnom čísle.


Aktuálne

V meste sa konečne po pandemických rokoch oslávil mesiac úcty k starším. Seniori sa stretli v estrádnej sále DK Šaľa, kde na nich čakalo dobré jedlo, pitie i kultúrny program a zábava.


Štyria poslanci z minulého volebného obdobia sa rozhodli ďalej nekandidovať v komunálnych voľbách. Na poslednom mestskom zastupiteľstve sa rozlúčili a poďakovali kolegom za dlhoročnú spoluprácu.

 

Pri CVČ vyrástol nový cyklostojan, ktorý mesto vyhralo v rámci kampane Do práce na bicykli. Cyklostojany podporila aj Nadácia Slovenskej sporiteľne. Slúžiť bude deťom, ktoré navštevujú v CVČ denne krúžky.


V meste sa v októbri začal odchyt holubov, odborník porozprával mesto, ako takýto odchyt funguje, a prečo sa holuby do mesta nevrátia. V súčasnosti sú pasce umiestnené na piatich miestach. Ak bude odchyt fungovať, mesto ho plánuje zrealizovať aj v iných lokalitách.


Stručne z mesta

Radnica nainštalovala novú svetelnú signalizáciu na Kráľovskej ulici. „Cieľom svetelnej signalizácie, ktorá  sa v októbri objavila na Kráľovskej ulici je, aby sa chodci, najmä deti, dostali bezpečne na druhú stranu cesty,“ informovala radnica na svojich stránkach.


Signalizácia nie je jedinou novinkou v meste, na pešej zóne pribudla bezdotyková fontána s pitnou vodou, ktorá bude slúžiť ľuďom i štvornohým miláčikom.


Šalianska polícia redizajnovala vzhľad svojej webstránky msp.sala.sk. „Nahradila starú, ktorá bola technicky a dizajnovo zastaralá. Cieľom novej stránky je, aby sa zlepšila informovanosť verejnosti o našej činnosti,“ povedal o stránke Peter Krokavec, náčelník Mestskej polície v Šali.


Šalianske tradície

OZ Medúza a Folklórny súbor Šaľan spojili tradície s modernou kultúrou na podujatí Dožinky v Šali. Okrem folklórneho pásma, občerstvenia a výstavy večer vystúpil aj DJ Triple P. „Hlavnou témou grantu s názvom Rozprúdime regióny bolo zameranie na regionálnu identitu, rozvoj tradičnej kultúry a jej prepojenie s modernou. Môjho kolegu Jakuba Čurika napadlo, že v Šali nemáme dožinkové slávnosti. Oslovili sme folklórne súbory, vytvorili koncepciu podujatia, ktorá vychádza z časti aj z toho, čomu sa venujeme my – hip-hop kultúre a modernému umeniu, a sme radi, že to vyšlo,“ hovorí o akcii Kristián Rehák z OZ Medúza. 


Píšete nám

V Diakovciach sa koncom septembra konali spomienkové oslavy pri príležitosti 75. výročia návratu Slovákov z Čanádalbertu, z Dolnej zeme  do vlasti predkov Diakoviec.


Stretávka po rokoch – do redakcie nám prišlo aj pár slov k milej stretávke po 55. rokoch, ktorá sa mala pôvodne konať v roku 2020, no kvôli pandémii sa ju nepodarilo zorganizovať. Študenti SVŠ a ZDŠ sa ale stretli  teraz v septembri a stretávku si patrične užili.


Chválime

Na titulnej strane aktuálneho čísla nájdete tanečnú skupinu Our squad, ktorá zbiera úspech za úspechom počas celého roka. Mladí tanečníci z TK JUMPING Šaľa ukončili súťažnú sezónu na Svetovom pohári v hip-hope a disco dance a Majstrovstvách sveta v street dance v Poľsku. Stali sa najvyššie postavenou tanečnou skupinou zo Slovenska a domov si odniesli strieborné medaile.  Porazili vicemajstrov i majstrov Slovenska, prečítajte si o ich ceste na Svetový pohár i pikoškách zo zákulisia.


Predstavujeme

Šaľania Roman Magáth a Peter Goldberger na veľvyslanectve v Indii. Roman Magáth založil svoju firmu DAJKY s. r. o. ešte pred pandémiou v roku 2019. Za toto obdobie vytvorili po celej Európe niekoľko športovísk, nainštalovali tisícky metrov štvorcových umelých povrchov, realizovali národný štadión na Faerských ostrovoch a budú sa spolupodieľať aj na prípravách štadiónov pre Olympijské hry v Paríži 2024. S Petrom Goldbergerom sa dali dokopy kvôli myšlienke priniesť ekologické technológie aj do Indie, kde Peter absolvoval niekoľkomesačnú odborno-pracovnú stáž na veľvyslanectve SR v Dillí. V súčasnosti pracuje ako obchodný manažér so zameraním na zahraničný obchod (najmä medzi Slovenskom a Indiou). V jednom z najluxusnejších hotelov v Indii zorganizovali začiatkom októbra konferenciu, ktorá mala veľký úspech.


Hobby

Dňa 1. októbra 2022 sa v Šali konali otvorené Majstrovstvá Slovenskej republiky v Brannom viacboji kynológov. Na štartovnú čiaru nastúpilo 36 pretekárov z celého Slovenska. Súťažilo sa v kategóriách žiaci, žiačky od 7 do 15 rokov, dorastenci, dorastenky od 16 do 18 rokov, muži a ženy od 19 do 40 rokov a muži a ženy nad 41 rokovMedailové umiestnenia si odniesli aj miestni kynológovia.


Šport

Vyvrcholením športovej a chovateľskej sezóny je vo všetkých renomovaných zariadeniach, ktoré sa zaoberajú chovom koní je jesenné bilancovanie, ktoré sa spája s bonitáciou koní. Stredná odborná škola chovu koní a služieb v Šali so svojím chovom športových koní už niekoľko desaťročí píše svojimi úspechmi dejiny, ktoré ďaleko prekračujú hranice Slovenskej republiky. 


Pri koníkoch nekončíme, Veľká pardubická má opäť šalianskeho  víťaza. Legendárny dostih vyhral v tomto roku Lukáš Matuský, ktorý študoval v Šali. Gratulujeme.


Súťažíte? Vyhrajte nákup v hodnote 15 eur v predajni FAJN darčekovňa Šaľa

Ako na to? Vylúštite krížovku nášho mesačníka a tajničku napíšte do kupónu, ktorú s vašimi údajmi doručte poštou alebo osobne do redakcie Slova Šaľanov.

Zapojiť sa môžete aj do súťaže Nájdi 5 rozdielov. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje  oVEčka si číta s nami O. Z.

Nezabudnite, nové číslo nájdete v predajniach v celom meste a v okolitých obciach. Opäť tiež ponúkame možnosť zverejniť vaše podujatia (v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo). Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *