Čo sa dočítate v novom čísle Slova Šaľanov? …

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 5 min

Čo sa dočítate v novom Slove Šaľanov?

slovo šaľanov jún 2021


Slovo Šaľanov 6/2021

Distribúcia: 30. 6. 2021

„V Šali sa všetci tak nejak poznáme, aj keď nie osobne, tak sa vidíme na ulici, registrujeme sa. Preto je regionálna žurnalistika taká osobná. Preto je tak dôležitá na budovanie komunity,“ píše v úvodníku júnového čísla Michaela Harabišová, laureátka ocenenia Tvorivý čin roka 2021. Ako píše, ľudia sa jej pýtali, prečo nešla do veľkých médií. „Odpoveď je jednoduchá. Svoju prácu ľúbim,“ napísala. Svoju prácu robí s láskou a citom. Za jej obľúbené rozhovory ju ocenili. Hoci tomu neverila, cez úvodník verejne ďakuje všetkým, ktorí k tomu prispeli. „Slovo Šaľanov je mojím obľúbencom. Verím, že aj vašim.“

Viete, že výtvarník zo Šale Miroslav Regitko si pripísal ďalší skvelý úspech? Tento rok postúpil na medzinárodnú výstavu Bienále ilustrácii Bratislava. Je to už po tretíkrát, čo ho takto ocenili. Ide o medzinárodnú súťažnú prehliadku ilustrácii kníh pre deti, ktorú organizuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Z nominácie bol „prekvapený“, keď dostal „poštou nominačný list, nechápal som, že to tam je,“ hovorí pre Slovo Šaľanov. Mirovi aj touto cestou blahoželáme a tešíme sa na októbrovú výstavu v Bratislave, kde budú vystavené jeho diela.


Rubrika Aktuálne prináša sériu noviniek zo samosprávy. Informujeme o stretnutí predstaviteľov obci a ďalších, ktorí debatovali o výstavbe nájomných bytov, za ktorú mesto Šaľa i ďalšie samosprávy na Slovensku dostali vysoké pokuty.


Nechýba informácia o chystanej rekonštrukcii šalianskych ulíc. Radnica informovala o zámere výstavby urnovej steny i víťazov Wifi súťaže.


Predseda Komisie životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti pri Mestskom zastupiteľstve Peter Gomboš prináša text o monitorovaní jarného upratovania v meste Šaľa a Miroslav Demín o neporiadkoch na stojiskách.


Bude Šaľa čistejšia? V meste zvažujú vytvoriť skupinu pre menšie komunálne činnosti. O tomto zámere rokovali aj mestskí poslanci. Na stôl sa dostali dve alternatívy. Prvou bolo prijať do pracovného pomeru zamestnancov, ktorí by sa týmto činnostiam venovali. Druhou bol návrh rozšíriť predmet podnikania zabezpečovaného spoločnosťou MeT Šaľa o tieto činnosti. Ako to dopadlo sa dočítate v novom čísle.

Rubrika Stručne z mesta informuje o tom, že mestskí poslanci prijali návrh na zvýšenie nájomného pre mestské byty na Rímskej ulici v Šali – Veči a na Hlavnej ulici v Šali. „ Ceny sa zvyšovali z dôvodu toho, že sa blížia opravy strechy, balkónov, schodísk, čo sú finančné náročné položky a nemáme ich dostatok. Vďaka zvýšeniu poplatku do fondu prevádzky, údržby a opráv jednotlivých bytových domov budeme pripravení na nepredídané výdavky, opravy,“ vysvetľuje pre Slovo Šaľanov Margita Pekárová, vedúca oddelenia správy majetku a zariadení mesta.


Novinkou je tiež údaj o tom, koľko obyvateľov Šale sa zapojilo do elektronického sčítania obyvateľov. Do samosčítania sa zapojilo 19 332 obyvateľov, do asistovaného 594 obyvateľov, vyplýva z informácie, ktorú poskytla radnica.

V rubrike Píšete nám informujeme o tom, ako prebehol prvý mobilný zber použitých olejov a tukov i o výlete detí zo ZŠ a MŠ na Bernolákovej ulici v Šali. Budú postrekovať proti komárom? Spýtali sme sa to za vás. Tento rok sa podľa referentky životného prostredia v meste Šaľa Gabriely Bránikovej postrekovať nebude. Riešením je podľa nej prevencia.


Pred dvomi rokmi sme písali o Marianovi Kubisckovi zo Selíc, ktorý študoval na šalianskom gymnáziu a dnes učí v Nitre. Vtedy mu vyšla tretia kniha, dnes je čerstvým autorom piatej knihy, s ktorou zabrúsil do vôd fantastiky pre dospelého čitateľa. Jeho novinka s názvom Obyčajní hrdinovia sa odohráva v osemdesiatych rokoch neďaleko fabriky nie podobnej nášmu Duslu … „Snažil som sa zistiť, kde sú hranice, ktoré oddeľujú literatúru pre deti a mládež a literatúru pre dospelých,“ vraví pre Slovo Šaľanov. Ak ju chcete získať, môžete sa zapojiť do našej súťaže, ktorú sme v novom čísle vyhlásili.


Viete, aké bolo prvé „bezrúškové“ kultúrne podujatie v Šali? Na nádvorí kaštiela ocenili Šaľanov za kultúrne aktivity a tvorbu. Našu redakciu potešilo ocenenie pre kolegyňu Michaelu, ktorej články môžete čítať v Slovo Šaľanov už štvrtý rok. Ďakujeme a Miške gratulujeme.


Ďalším kultúrnym podujatím, ktoré so sebou prináša začiatok teplých dní, je Deň otvorených dverí v archíve v Šali. Tieto dni sa stáli pre viacerých krásnym a nezabudnuteľným zážitkom, píše na našich stránkach Judita Szekeresová Kovácsová. Ďalším kultúrnym podujatím, na ktoré nezabúdame, sú Jánske ohne na pláži.


O skvostných nálezoch šalianskych neandertálcov sa už v minulosti toho popísalo veľa, ale zas nie toľko, aby sa dostali hlbšie do povedomia širokej verejnosti nášho regiónu. V rubrike Vykopaná história prinášame text Neandertálci – prví Šaľania? Jozef Syrový našiel v lete 1961 na štrkovej plytčine na pravom brehu Váhu poniže šalianskeho železničného mosta dobre zachovanú čelovú kosť hnedočiernej farby patriacu zrejme dospelému jedincovi z okruhu … neadertálcov, píšeme v Slove Šaľanov. Nález Jozefa Syrovéoh by vraj mal byť v klenotnici múzea Bratislavského hradu. V Šali sú kópie nálezov.


Meno Valérie Súdorovej je známe najmä tým, ktorí sa v Šali dlhé roky venovali a venujú umeniu. Na Základnej umeleckej škole pôsobila 48 rokov, najprv ako učiteľka a riaditeľka školy, 27 rokov pôsobila ako zástupkyňa riaditeľky. Na škole vyučovala klavír, mala však vzťah aj k ručnej práci a na dôchodku začala s patchworkom. Pre našu redakciu porozprávala o svojej zaľube, ktorej sa venuje už osem rokov, a o tvorení najväčšieho diela. „Je to kreatívna práca, to znamená, že musíte mať vzťah k farbám a zároveň remeselnú zručnosť,“ opísala v rozhovore.


Téma výstavby Centra cirkulárnej ekonomiky (CCE) stále žije v Šali. Na Mestskom úrade sa stretli zástupcovia spoločnosti s verejnosťou. Nechýbali emócie a nesúhlasný krok. V téme Slova Šaľanov zhŕňami pohľady oboch strán.

V súčasnosti je projekt v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorého súčasťou boli aj verejné prerokovania. Zároveň informujeme, že v našom regióne sa sa v rovnakom čase objavili dva zámery na spracovanie komunálne odpadu. Pri Šali sa o schválenie uchádza CCE, druhým zámerom je zaradenie s plazmovou technológiou.


Má 17 rokov, navštevu Strednú odbornú školu chovu a agropodnikania v Šali a jeho najväčším koníčkom a vášnou je westernové jazdenie. Andrej Ján Tkáč trpí aspergerovým syndrómom, práve kone sa však stali jeho najlepšími priateľmi. za sebou má niekoľko súťaží a domov si doniesol aj pekné umiestnenia.

Jeho úspechy a tvrdú prácu si všimlo aj vedenie mesta Šaľa, ktoré ho ocenilo na podujatí Vyhlásenie najúspešnejších športovcov, trénerov a zaslúžilých funkcionárov za rok 2020 v kategórii Mládež – jednotlivci. Ako vyzerá jeho príbeh? Prečítajte si ho v najnovšom Slove Šaľanov.


Záverečné strany nového čísla patria opäť športu. HKM Šaľa opúšťa Peter Dudáš, vracia sa do Hlohovca, píšeme na strane 22.


Sezónu šalianskych hádzanárok, ktoré skončili bronzové, zas bilancuje tréner Šale Peter Pčola. Prinášame i informáciu o ocenení najlepších športovcov za rok 2020 a informáciu o otvorení novej voltížnej sezóny.


Pred 10 rokmi vzniklo na sídlisku Vlčanská podujatie, ktoré sa stalo tradíciou. Ide o hokejbalový turnaj, do ktorého sa zapájajú obyvatelia okolitých bytových domov. Ako to tento rok dopadlo, prečítajte si v novom Slove Šaľanov.


Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať knižnú fotopublikáciu Šaľa a okolie z neba. Súťaž prebieha aj na našom facebookovom profile. 

Zároveň máte možnosť vyhrať knihu „Obyčajní hrdinovia“ autora Mariana Kubicska, ktorú pre nás venovalo Vydavateľstvo Hydra. 

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje oVEčka si číta s nami O. Z.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovosalanov

 

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *