Čo sa dočítate v novom vydaní? Freediving, patchwork, fitness, ocenení Šaľania, oslavy, výročia a mnohé iné

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min


Slovo Šaľanov 2023/5
Distribúcia: 30. 6. 2023

ÚVODNÍK

Hurá prázdniny, práve tie sú témou úvodníka v aktuálnom vydaní. Šéfredaktor Ivan Aľakša v ňom rozoberá ťažkú prácu učiteľov, lekárov a vedcov. Všetkým, ktorí sú v poslednej dobe terčom konšpirátorov a útokov na ich vzdelanie.

AKTUALITY Z MESTA

Pozývame vás podpísať petíciu proti zrušeniu pohotovosti v Šali. Jej zrušenie je naplánované na budúc rok. Petíciu možno podpísať na poliklinike, ale aj v rôznych prevádzakch v Šali či na úrade.

Mesto Šaľa sa konečne dočká svojej prvej vnútromestskej cyklotrasy, ktorá by mala zvýšiť bezpečnosť cyklistov a zlepšiť cyklodopravu v meste. Ide o prvú čas vnútromestskej cyklotrasy, kadiaľ povedie sa dočítate v článku. Prikladáme aj malý plánik.


Oceňovali sa najlepší žiaci okresu, mesta, ale aj kraja, svoje ocenenia si domov niesli aj najlepší športovci, funkcionári a tréneri okresu a mesta Šaľa.


KULTÚRA

V šalianskom archíve otvorili dvere pre verejnosť, počas Dňa otvorených dverí ich navštívilo viac ako 500 navštevníkov, pre ktorých bol nachystaný program, výstavy i prehliadka.


Naši folkloristi z FS Šaľan sa zúčastnili medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, kde predviedli svoj program a zožali úspech. O svojich pocitoch z prvého medzinárodného festivalu nám porozprávala ich členka Zuzana Valová.


Žiaci a učitelia z Jayzkového centra v Šali mali naplánovaný výlet do Londýna, v tom čase ani netušili, že budú v hlavnom meste Veľkej Británie v čase korunovácie nového kráľa.


OSLAVY

CVČ oslávilo 55 rokov, vo vestibule vznikla minigaléria a samotný vestibul prešiel rekonštrukciou.


O niečo staršia je Základná škola Ľudovíta Štúra, známa v minulosti ako Pionierska škola. Tá oslavuje tento rok 60 rokov, pri tejto príležitosti vystúpili v DK Šaľa deti a my sme vyspovedali aj Lýdiu Murárikovú, ktorá škole venovala celý svoj život.


ŠIKOVNÉ RUKY

Marianna Horňáková založila pred 12 rokmi v Šali Klub patchworku, ktorý funguje v KS Večierka dodnes. Na prvé stretnutie prišla iba jedna žena, spomína Marianna v rozhovore, kde nám porozprávala o svojej láske k ručnej práci, začiatkoch a aktivitách klubu i kurzoch, ktoré pre Šaľanov plánuje.


KONÍČKY ŠAĽANOV

Tomáš Pressel pracuje v Dusle ako elektrikár, popritom robí grafické práce. Čo je ale oveľa zaujímavejšie je jeho na Slovensku neobvyklý koníček – freediving. Venuje sa mu už 7 rokov. V súčasnosti je členom Slovakia Freedive Team a trénuje ľudí v škole potápania Slovak Freediving Association – „SFA“, resp. Slovenská Asociácia Freedivingu. Vlastní najcennejšiu potápačskú kartičku – Elite Freediver, ktorú udeľuje prezident asociácie a prekonáva hĺbky v slovenských i zahraničných vodách.


ŠPORT

V športovej rubrike vynikajú dve dámy, Monika Tisajová, ktorá na svojej prvej súťaži MS v naturálnej kulturistike získala zlatú medailu v kategórii wellness fitness a Aneta Gyuríková, ktorá sa stala majsterkou Slovenska v body fitness.


Úspešnú sezónu za sebou majú aj mladí futbalisti zo Šale.


Na šalianskej pláži sa okrem iného uskutočnil aj 29. ročník beach-volejbalového turnaja Šaľa beach open. Boli ste pozrieť?


SÚŤAŽÍTE? Vyhrať môžete balíček produktov švajčiarskej kozmetiky a výživových doplnkov značky Just a Nahrin

Ako na to? Vylúštite krížovku nášho mesačníka a tajničku napíšte do kupónu, ktorú s vašimi údajmi doručte poštou alebo osobne do redakcie Slova Šaľanov.

Zapojiť sa môžete aj do súťaže Nájdi 5 rozdielov. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje  oVEčka si číta s nami O. Z

Nezabudnite, nové číslo nájdete v predajniach v celom meste a v okolitých obciach. Opäť tiež ponúkame možnosť zverejniť vaše podujatia (v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo). Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY

Príjemné čítanie prajeme.

red.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *